Akcja Edukacja: dzień trzeci

W ramach trzeciego dnia programu Akcja Edukacja uczestnicy mogli zasiąść do case study filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. W spotkaniu wzięli udział reżyser oraz producentka Ewa Puszczyńska, którzy opowiedzieli o swojej współpracy przy produkcji filmu.

fot. Paweł Mańka

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” jest swoistym rozliczeniem z przeszłością. Mariusz Wilczyński, scenarzysta i reżyser, chce się w nim pożegnać z osobami, których już nie ma, które opuścił albo one opuściły jego. To również filmowy ukłon w stronę miasta Łodzi, które kocha, a które pozostało już tylko w sferze jego wspomnień.

Na świecie obraz został doceniony za dużą wartość emocjonalną i oryginalność. W recenzji „The Guardian” położono nacisk na indywidualny styl animacji Wilczyńskiego, odejście od szkoły japońskiej i wpływów Pixara. `

Obraz, który powstawał czternaście lat, ma wiele warstw: historyczną, emocjonalną i społeczną. Ogromnym walorem filmu są dialogi nagrywane przez osobistości polskiego kina: Maję Ostaszewską, Irena Kwiatkowska, Andrzej Wajda, Marek Kondrat i in. Wypowiedzi dwóch ostatnich twórców zostały zmiksowane – ze szczerym zainteresowaniem warto posłuchać, kiedy tekst mówi Wajda, a kiedy postać dubbingowana jest przez Marka Kondrata.

fot. Paweł Mańka

Wilczyński i Puszczyńska stworzyli znakomity tandem, dzięki któremu powstał film wzruszający i emocjonalny, ale jednocześnie twardo i bezpiecznie osadzony w ramach kina ambitnego. Choć Puszczyńska wyznała, że ich relacja rozpoczęła się od „love-hate relationship”, dodała też, że ten film to „niedoskonała doskonałość” i trudno się z tym nie zgodzić.

[tekst: Marzena Gołębiewska]

Case study filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” możecie zobaczyć na facebook’u.