Akcja Edukacja: dzień pierwszy

Akcja Analiza i na trasie Łódź – Hollywood

Co łączy Andrzeja Wajdę, Chiny, Oscary i Szkołę Filmową? Ich spoiwem są bezpłatne wydarzenia w ramach tegorocznego programu Akcja Edukacja, podczas których będziemy spotykać się z ekspertami i edukować na najwyższym poziomie.

W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu pn. Akcja Analiza: „Popiół i diament” na warsztacie z wykładowczynią Uniwersytetu Łódzkiego, filmoznawczynią Kamilą Żyto. Profesor na materiał do pracy wybrała fragmenty filmu Andrzeja Wajdy, jednego z najważniejszych dzieł przedstawiciela Polskiej Szkoły Filmowej.

Uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat struktur filmowych oraz kontekstów kulturowych. Kamila Żyto zwracała uwagę, że szczegółowa analiza dzieła filmowego to nie tylko kreacja świata i bohaterowie, ale również warstwa wizualna, dźwięk, a nawet konteksty literackie, w tym wypadku nawiązania do twórczości Cypriana Kamila Norwida i echo romantyzmu. „U Wajdy jest bogactwo środków stylistycznych. W filmie Popiół i diament 16 minut filmu pokazuje jego indywidualne podejście do tematu” – podsumowała Żyto.

fot. Paweł Mańka

Studencki Oscar dla „FAMILY²” i spotkanie z reżyserką Yifan Sun

Film „FAMILY²” studentki Szkoły Filmowej w Łodzi Yifan Sun, nagrodzony studenckim Oscarem Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego dokumentu, to historia Loli, dziewczyny pochodzącej z Chin, a wychowywanej przez belgijską rodzinę adopcyjną. Po filmie odbyło się Q&A z reżyserką, która opowiadała o swoich doświadczeniach twórczych w Polsce, studiach w Szkole Filmowej w Łodzi i pierwszym kontakcie z filmami Krzysztofa Kieślowskiego, które przyciągnęły ją właśnie do Europy. „Bardzo podobało mi się polskie niebo” – dodała sentymentalnie Yifan.

fot. Paweł Mańka

Reżyserka przyznała, że realizacja dokumentu była dość trudna ze względu na rozpiętość  lokalizacyjną (Belgia i Chiny), ale „tylko dla nich [bohaterów filmu – przyp. red.] warto było podjąć ryzyko”, spointowała.

Uczestnicy mogli poznać wrażliwość artystyczną artystki, ale także docenili jej skromny i szczery charakter.