Goście
MARCIN ADAMCZAK
Filmoznawca i krytyk filmowy, współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon (m.in. „Mowa ptaków”). Wykłada w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2010 i 2011). Laureat Grand Prix konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2011). Autor książek, m.in. „Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku” (2010), „Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu” (2014) oraz „Kapitały przemysłu filmowego. Hollywood – Europa – Chiny” (2019). Członek SFP oraz FIPRESCI.
Gość: Spotkanie po filmie „Anatomia” (15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 13 października, godz. 20:30.
DIANA DĄBROWSKA
Filmoznawczyni, edukatorka filmowa, współorganizatorka przeglądów i festiwali filmowych (m.in. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Łódzkie Wytwórnia Kultury: Tradycja, Edukacja, Kreacja). Od 2019 roku dyrektor artystyczna festiwalu filmowego w Sokołowsku „Hommage a Kieślowski”. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2020, 2022). Jej teksty ukazały się na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej „Historii Kina”, t. IV). Laureatka Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018). W 2019 i 2021 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka filmowa”. Laureatka prestiżowego konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2018-2020). Specjalistka w Dziale Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Prowadząca warsztaty „Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu”, 13 października, godz. 11:00.
Prowadząca: Spotkanie po filmie „Anatomia” (15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 13 października, godz. 20:30.
ŁUKASZ DZIĘCIOŁ
Producent filmowy. Ukończył filmoznawstwo na UŁ. Absolwent produkcji filmowej w Los Angeles Film School. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W latach 2018-2021 członek zarządu Polskiej Gildii Producentów. Producent w studiu Opus Film. Producent wielokrotnie nagradzanych filmów i seriali m.in. „Kruk. Szepty słychać o zmroku” Macieja Pieprzycy, „Obietnica” Anny Kazejak, „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Królowa” Łukasza Kośmickiego czy „Anatomia” Oli Jankowskiej.
Gość: Spotkanie po filmie „Anatomia” (15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 13 października, godz. 20:30.
ALICJA GÓRSKA
Kulturoznawczyni, krytyczka filmowa i literacka, publicystka, doktorantka. Od kilku lat usiłuje skończyć dysertację o modelach krytyki filmowej wobec przemian dyskursu krytycznofilmowego w Polsce. Założycielka i autorka bloga krytyk.com.pl. Amatorka wszelakich tekstów kultury – od kina klasy B do perełek z Sundance, od młodzieżowego fantasy do Prousta. Autorka (wspólnie z Edytą Janiak i Kamilem Jędrasiakiem) publikacji „Śmierć krytyka. Kultura uczestnictwa a przemiany krytyki XX i XXI wieku” (2022).
Gościni: Spotkanie z książką „Śmierć krytyka”, 17 października, godz. 20:00.
OLA JANKOWSKA
Reżyserka i scenarzystka, pracująca między Polską a Wielką Brytanią. Studiowała reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi i w National Film and Television w Londynie. Jej shorty pokazywane były na festiwalach i pokazach na całym świecie – ostatnio, w 2021, „Wiatrołapy” w Zachęcie. W 2018 na festiwalu CPH:DOX miał premierę jej debiut dokumentalny „I Was Here”, współreżyserowany z Nathalie Biancheri i w całości nakręcony w Wielkiej Brytanii. „Anatomia”, jej pełnometrażowy debiut fabularny, (rozwijany w TorinoFilmLab i Ekran+), premierę miał na Festiwalu w Wenecji, w sekcji Giornate degli Autori. Od ponad 5 lat Ola uczy też scenarzystów w Szkole Filmowej w Łodzi.
Gościni: Spotkanie po filmie „Anatomia” (15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 13 października, godz. 20:30.
KAMIL JĘDRASIAK
Asystent na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zajmujący się związkami gier, kina i innych mediów, a także szeroko rozumianą kulturą graczy. Stopień doktora uzyskał po napisaniu dysertacji pod tytułem: „Gracz jako model uczestnika współczesnej kultury”. Aca-geek – badacz i fan. Miłośnik popkultury i awangardy. Wieloletni szef działu filmowego polter.pl. Twórca i koordynator projektu eduGRAcja. Współautor strony krytyk.com.pl. Współpracował również m.in. z redakcjami: „Kino”, „Ińskie Point”, „BOLD Magazine”, „Atraktor”, „Kwartalnik Filmowy”, „Images. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication”, „Powidoki”, duzeka.pl. Autor (wspólnie z Alicją Górską i Edytą Janiak) publikacji „Śmierć krytyka. Kultura uczestnictwa a przemiany krytyki XX i XXI wieku” (2022).
Gość: Spotkanie z książką „Śmierć krytyka”, 17 października, godz. 20:00.
JAROSŁAW KAMIŃSKI
Montażysta filmowy urodzony w Łodzi. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) w Pradze. Wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Członek wielu prestiżowych stowarzyszeń. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za montaż, dwukrotny laureat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Współpracował z najlepszymi polskimi twórcami, między innymi z Pawłem Pawlikowskim, Agnieszką Smoczyńską, Agnieszką Holland, Władysławem Pasikowskim czy Małgorzatą Szumowską. Montażysta nagrodzonej Oscarem „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Efekt jego prac można podziwiać także w „Cichej ziemi” Agi Woszczyńskiej.
Gość: Spotkanie po filmie „Cicha ziemia” (15 lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 15 października, godz. 19:00.
ANNA MICHALSKA
Kustosz, kierownik Działu Kina i Wydarzeń w Muzeum Kinematografii w Łodzi, od 2006 roku prowadzi muzealne kino Kinematograf. Jest autorką artykułów poświęconych polskiej kinematografii oraz łódzkiemu środowisku filmowemu i współautorką książek „Łódzkie kina. Od Gdyni do Tatr” wspólnie z Piotrem Kuleszą i Michałem Kolińskim (Wyd. Księży Młyn, Łódź 2015) oraz „Nakręcone w Łodzi” wspólnie z Jakubem Wiewiórskim (Wyd. Muzeum Kinematografii w Łodzi, Łódź 2022). Doktorantka wdrożeniowa, II rok studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego, temat pracy: „Wywiady w praktyce muzealnej”, opiekun naukowy: dr hab. prof. UŁ Piotr Sitarski.
Gościni: Spotkanie z książką „Nakręcone w Łodzi”, 14 października, godz. 17:00.
MARCIN PIEŃKOWSKI
Absolwent łódzkiego filmoznawstwa. Od 2021 roku dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz szef dystrybucji Nowych Horyzontów. Wcześniej (od 2016 r.) pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, a związany z nim jest od ponad dziesięciu lat. Współtwórca platformy Nowe Horyzonty VOD. Pomysłodawca i współredaktor książki „Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidziej”, współredaktor tomów „Metody dokumentalne w filmie” i „Kino afroamerykańskie”. Tutor, wykładowca i konsultant (m.in. First Cut Lab, Developing Your Film Festival, ACE Producers, Art Cinema = Action + Management, Maia Workshops, CineMart, SXSW Mentoring). Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Prowadzący warsztaty „Programowanie festiwali filmowych. Warsztaty z Marcinem Pieńkowskim”, 14 października, godz. 10:30.
MICHAŁ PIEPIÓRKA
Doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa i pracownik Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ. Krytyk filmowy. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Czasie Kultury” i serwisie Filmweb. Autor książki „Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej” (2019). Zdobywca wyróżnień w konkursach im. Krzysztofa Mętraka (2016, 2017, 2018) oraz „Powiększenie” (2011) portalu Filmweb. Autor bloga filmowego „Bliżej Ekranu”, za prowadzenie którego otrzymał nominację do nagród PISF.
Prowadzący: Spotkanie z książką „Śmierć krytyka”, 17 października, godz. 20:00.
EWA PUSZCZYŃSKA
Producentka filmowa. Przez ponad 25 lat związana z Opus Film, teraz prowadzi własną firmę Extreme Emotions. Produkowała wielokrotnie nagradzane tytuły m.in. „Idę” i „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Obecnie pracuje nad nowym projektem Jonathana Glazera (autor kultowego „Under the Skin”) „Strefa interesów”, adaptacji prozy Martina Amisa. Jej najnowszymi dziełami są kontrowersyjni „Głupcy” Tomasza Wasilewskiego i świetnie przyjęte „Silent Twins” („Złote Lwy” dla najlepszego filmu na FPFF w Gdyni). Członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, w której zarządzie zasiada od 2015 r. Magazyn „Variety” umieścił jej nazwisko na liście 500 najbardziej wpływowych liderów biznesowych w świecie kina.
Gościni: Spotkanie po filmie „Głupcy” (15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 14 października, godz. 19:00.
MARCIN RADOMSKI
Dziennikarz i krytyk filmowy. Doktor nauk humanistycznych Instytutu Sztuki PAN. Publikuje m.in. na łamach weekendowej „Rzeczpospolitej”, „Magazynu Filmowego”, „Newsweeka”, a także w portalach Onet.pl, WP.pl, Kultura Liberalna. Współpracuje z festiwalami filmowymi i zajmuje się edukacją filmową. Prowadzi autorski kanał na YouTubie – KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami.
Prowadzący: Spotkanie po filmie „Cicha ziemia” (15 lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 15 października, godz. 19:00.
LUIZA SKRZEK
Urodzona w 1992 roku w Tychach, na Śląsku. Magister Sztuki na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi. Kierowniczka produkcji filmów fabularnych, filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych, koncertów i widowisk multimedialnych. Od 2017 roku rozwija swoje umiejętności przy produkcji koprodukcji międzynarodowych w firmie produkcyjnej Lava Films, m.in. przy produkcji filmu fabularnego „Cicha ziemia” w reż. Agi Woszczyńskiej, premierowo pokazywanego podczas Toronto International Film Festival 2021, a w Polsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.
Gościni wydarzenia: Spotkanie po filmie „Cicha ziemia” (15 lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 15 października, godz. 19:00.
MIŁOSZ STELMACH
Filmoznawca, krytyk, tłumacz. Redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej Ekrany. Asystent w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, gdzie uczy historii kina. Autor książki „Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino” (2020). Kurator programowy platformy FlixClassic, w ramach której wraz z Adamem Uryniakiem prowadzi poświęcony filmowej klasyce podcast „FlixTalk”.
Prowadzący: Spotkanie po filmie „Głupcy” (15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 14 października, godz. 19:00.
JUSTYNA TOMASZEWSKA
Licencjonowana przewodniczka po Łodzi, autorka bloga dla dzieci Kolorek z Łodzi oraz kilku przewodników po mieście. Od 2011 związana z Centrum Dialogu Łódź im. Marka Edelmana, gdzie jako rzeczniczka prasowa i specjalistka ds. promocji realizowała wiele wydarzeń, m.in. rocznice likwidacji Litzmannstadt Getto, Rok Jana Karskiego, Rok Marka Edelmana. Była rzeczniczką prasową Festiwalu Łódź Czterech Kultur w latach 2011–2012, 2021 i 2022 i koordynatorką Kolorowej Tolerancji (2011–2021), pomysłodawczyni projektu #empatia. Jest absolwentką Szkoły Liderów Miast (2018). Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Łodzi za upowszechnianie kultury (2019) oraz stypendystka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci w 2020, w ramach którego napisała bajki o Łodzi. Właścicielka firmy Just Lodz.
Prowadząca spotkanie: Spotkanie z książką „Nakręcone w Łodzi”, 14 października, godz. 17:00.
TOMASZ WASILEWSKI
Reżyser i scenarzysta. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Za debiut pełnometrażowy „W sypialni” zdobył nominację do Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni w 2012 roku. Jego następny film „Płynące wieżowce” poruszył widownię jako jeden z pierwszych głosów podejmujących tematykę LGBT+ w polskim kinie. Za film „Zjednoczone stany z miłości” z 2016 roku z Dorotą Kolak, Martą Nieradkiewicz otrzymał prestiżową nagrodę za scenariusz na Berlinale. Jego najnowszy tytuł „Głupcy” wyprodukowała Ewa Puszczyńska, producentka m.in. „Idy” czy „Zimnej wojny”. Reżyser nie unika kontrowersji, co udowadnia swoim najnowszym filmem.
Gość: Spotkanie po filmie „Głupcy” (15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 14 października, godz. 19:00.
JAKUB WIEWIÓRSKI
Zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi, dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, odpowiadał także za program 3. Festiwalu Filmów Piłkarskich. Autor artykułów o tematyce filmowej, wywiadów, reportaży; współautor „Spacerownika. Łódź Filmowa”. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Jego najnowszym dziełem jest książka „Nakręcone w Łodzi”, którą napisał razem z Anną Michalską.
Gość: Spotkanie z książką „Nakręcone w Łodzi”, 14 października, godz. 17:00.
AGA WOSZCZYŃSKA
Reżyserka, scenarzystka, antropolożka. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim w 2008. W 2014 została absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi na wydziale Reżyserii Filmowej. Jej krótki metraż „Fragmenty” miał premierę w ramach Quinzaine des Réalisateurs w czasie MFF w Cannes w 2014 roku. Od tej pory filmy reżyserki były obecne na ekranach takich wydarzeń, jak MFF w Helsinkach, FPFF w Gdyni czy MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. „Cicha ziemia” z 2022 to jej pełnometrażowy debiut. Obecnie pracuje nad swoim drugim filmem pt. „Black Water”.
Gościni: Spotkanie po filmie „Cicha ziemia” (15 lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego), 15 października, godz. 19:00.
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.