Eksplodująca pula nagród w konkursach 12. FKA!

Eksplodująca pula nagród w konkursach 12. FKA!

W konkursie Krytyk Pisze zostaną przyznane nagrody przez Jury Krytyków, Jury Twórców oraz miesięcznik KINO. Laureat_ka konkursu otrzyma możliwość podjęcia współpracy redakcyjnej z magazynem branżowym Film&TV Kamera publikującym artykuły o pre-, pro- i postprodukcji, udźwiękowieniu a także wywiady z artystami oraz recenzje nowości filmowych. Kolejną nagrodą do wygrania jest publikacja tekstu w miesięczniku KINO. Do redakcji będzie należała decyzja, czy uhonorują osobę wyznaczoną przez Jury Twórców i Krytyków, czy wskażą własnego laureata.

Zwycięzcy konkursu Krytyk Pisze zostaną zaproszeni do Jury Młodych Krytyków podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Konkurs Krytyk Mówi oferuje dla laureata_tki 2-godzinną konsultację ekspercką z montażystą filmowym Karolem Kubiakiem.

Zwycięzca_czyni Międzynarodowego Konkursu Etiud i Animacji będzie miał_a możliwość zgrania dźwięku do kolejnego projektu filmowego w studiu Soundmaking oraz korekcji barwnej w studiu Smakjam. Drugą nagrodę ufundował serwis DAFilms. Film laureata_tki pojawi się na platformie, która zapewni również promocję etiudy/animacji.

Każdy z laureatów_ek w tegorocznych konkursach Festiwalu Kamera Akcja otrzyma także roczny dostęp do międzynarodowej platformy poświęconej kinu artystycznemu Kinoscope oraz do zbiorów najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms. Atrakcyjne nagrody przygotowali również Partnerzy festiwalu – UŁ, Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi oraz Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi.

Eksplodująca pula nagród konkursów 12. Festiwalu Kamera Akcja

W Konkursie Krytyk Pisze:

– współpraca redakcyjna z Film&TV Kamera

– publikacja tekstu w magazynie KINO

– roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope

– roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms

W Konkursie Krytyk Mówi:

– 2-godzinna konsultacja ekspercka z montażystą Karolem Kubiakiem

– roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope

– roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms

W Międzynarodowym Konkursie Etiud i Animacji:

– zgranie dźwięku do kolejnego projektu filmowego w studiu Soundmaking

– korekcja barwna kolejnego projektu filmowego w studiu Smakjam

– nagroda dystrybucyjna DAFilms wraz z promocją filmu

– roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope

– roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms

Dla laureatów wszystkich konkursów 12. FKA:

– nagrody rzeczowe od partnerów festiwalu – , Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jury Konkursu Krytyk Pisze

Jury Krytyków:

 • Marzena Bomanowska
  Kulturoznawczyni, dziennikarka, redaktorka przez ponad dwie dekady związana z „Gazetą Wyborczą”. Od 2015 dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi. Autorka książki „7 rozmów o Katarzynie Kobro”, współredagowała także m.in. publikacje „Powidoki/afterimages.
  Szkoła filmowa w Łodzi”, „Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej” i „W kręgu neoawangardy – Warsztat Formy Filmowej”.
 • Bartosz Żurawiecki
  Dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista i pisarz. Absolwent kulturoznawstwa ze specjalnością filmową i teatralną na UAM Szef działu recenzji w miesięczniku „Kino”. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (1996) i Nagrody PISF-u (2014). Przez wiele lat był redaktorem miesięcznika „Film”. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” (2005), „Ja, czyli 66 moich miłości” (2007), „Nieobecni” (2011) i „Do Lolelaj. Gejowska utopia” (2017), a także zbioru dramatów „Erotica alla polacca” (2005) i książki reporterskiej „Festiwale wyklęte” (2019). W 2001 roku był jednym z założycieli Kampanii Przeciw Homofobii (KPH).
 • Marcin Radomski
  Dziennikarz i krytyk filmowy. Doktor nauk humanistycznych Instytutu Sztuki PAN. Publikuje m.in. na łamach weekendowej „Rzeczpospolitej”, „Magazynu Filmowego”, „Newsweeka”, a także w portalach Onet.pl, WP.pl, Kultura Liberalna. Współpracuje z festiwalami filmowymi iz zajmuje się edukacją filmową. Prowadzi autorski kanał na YouTubie – KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami.

Jury Twórczyń:

 • Monika Głowacka
  Kierownik Wydziału Łódź Film Commission w EC1 Łódź – Miasto Kultury, któremu podlega Łódzki Fundusz Filmowy. Reprezentantka Komisji w organizacjach branżowych m.in: AFCI (Międzynarodowe Stowarzyszenie Komisarzy Filmowych), CineRegio – organizacji zrzeszającej europejskie fundusze filmowe, Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, w której od 2020 r. zasiada w Prezydium oraz przewodniczy sekcji Regionalnych Funduszy Filmowych i sekcji Seriali. Dzięki zaangażowaniu w prace grupy Green Regio, Łódź podpisała w 2020 r. manifest, mający na celu zwiększenie świadomości na temat ograniczania negatywnego wpływu produkcji filmowej na środowisko. Inicjatorka i koordynatorka prac grupy „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu”, którą tworzą przedstawiciele polskiego rynku audiowizualnego.
 • Kaja Krawczyk-Wnuk
  Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Główna scenarzystka serialu „Prawo Agaty” i producentka serialu HBO – „Bez tajemnic”. Przez wiele lat pracowała również przy filmach dokumentalnych. Jest współautorką scenariusza filmu „Polot”, który znalazł się w finale konkursu ScriptPro w 2018 roku. Stworzyła scenariusz do nowej produkcji Aurum Film „Żeby nie było śladów” w reż. Jana P. Matuszyńskiego.

Jury Międzynarodowego Konkursu Etiud i Animacji:

Jury Główne:

 • Mikołaj Góralik
  Filmoznawca specjalizujący się w kinie czeskim, doktorat poświęcił czeskiej komedii. Dziennikarskie szlify zdobywał w łódzkiej redakcji Gazety Wyborczej, publikował m.in. na łamach czasopism „Ekrany”, „Kultura Liberalna” i „Apparatus”. Współpracował z festiwalami: Kino na Granicy, Człowiek w Zagrożeniu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia. Obecnie pracuje jako kurator serwisu VOD DAFilms. Autor bloga „Praski łącznik”.
 • Mateusz Adamczyk
  Sound designer, współzałożyciel studia Soundmaking, w którym powstał dźwięk do filmów takich jak: „Cześć, Tereska”, „Rezerwat”, „Papusza” czy „Jeż Jerzy”, „Jestem mordercą”, „Serce miłości” i „Legiony”. Dźwięk do „Wojny polsko-ruskiej” nagrodzony został w Gdyni oraz Orłem. Brał udział w realizacji dźwięku na planie „Raportu Pileckiego” oraz współtworzył dźwięk do serialu AXN „Rysa”. Filmy ze sferą audialną ze studia Soundmaking są prezentowane w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: „Komar” Filipa Jana Rymszy, „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy, „Najmro” Mateusza Rakowicza.
 • Alicja Mazurkiewicz
  Z wykształcenia filmoznawczyni. Obecnie zajmuje się postprodukcją i jest kierowniczką postprodukcji w studiu Smakjam w Warszawie. Lubi współpracować z kreatywnymi twórcami i twórczyniami, z którymi gotowa ruszyć jest na każdą misję. Najchętniej codziennie robiłaby ciekawe i niezależne filmy. W wolnym czasie organizuje sobie rajdy po festiwalach filmowych.
 • Diana Dąbrowska
  Filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, organizatorka imprez filmowych i festiwali, specjalistka od włoskiego kina, współredaktorka publikacji „Włoskie kino po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2018). W maju 2015 roku była jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli Umberto Eco. W listopadzie 2017 roku sprowadziła do Polski, a następnie poprowadziła spotkanie z Dario Argento. Również w 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina.

Jury Młodych:

 • Jonasz Różański
  Uczeń III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach na profilu z maturą międzynarodową. Laureat V edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, od niedawna wolontariusz DKF-u w swoim mieście. Wielbiciel złotej ery Hollywood i Luisa Buñuela.
 • Zofia Szeliga
  Uczennica krakowskiego liceum. Laureatka Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Z zapałem prowadzi gazetkę szkolną, do której pisze eseje na temat filmów. Czwarty sezon trenuje hokej na lodzie w drużynie KS Cracovia 1906, a od pół roku również boksuje. Aktualnie interesuje się historią Krakowa oraz zaczyna przygodę z nurkowaniem.
 • Maks Wieczorski
  Na co dzień mieszka i uczy się w Lublinie. Chodzi do trzeciej klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Jest członkiem redakcji młodzieżowego magazynu Sensor, a także współtworzy portal informacyjny WiadomościBliskoCiebie24. Niedawno wziął również udział w projekcie medialnym o nazwie Empatia zorganizowanym przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. W latach 2018-2020 był stypendystą programu Lubelskie Wspiera Uzdolnionych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W 2021 roku został laureatem Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *