O branży dla kinomanów – nowa sekcja na FKA!

O branży dla kinomanów – nowa sekcja na FKA!

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o branży filmowej, ale baliście się zapytać – nowa sekcja “Kino o kinie” na 12. FKA. Bez wychodzenia z domu zanurzysz się z nami w tajemnice „Egzorcysty”, złożony świat Quentina Tarantino i pobawisz się w interpretacje dzieł Tarkowskiego. Dzięki sekcji „Kino o kinie” odwiedzisz także Miloša Formana i poznasz od środka świat muzyki filmowej. Ci, którzy zawitają bezpośrednio do Łodzi, będą mieli okazję zobaczyć dokument-przewodnik po świecie Altmana.

Tarantino na 12. FKA? Dokładnie! 
Co roku nie zapominamy o tym, aby wyszukiwać dla Was dokumenty poświęcone kinematografii na różne sposoby. W ubiegłych latach było to m.in. “Side by Side”, “Robiąc szum” czy “Room 237”. W tym roku nie pokażemy jednego filmu, a całą sekcję. Oto 5 tytułów “Kino o kinie”.

„Tarantino: bękart kina” [pokaz online]
Zachwyci Cię, jeśli chcesz sięgnąć głębiej do twórczości reżysera skutecznie grzebiącego w śmietniku zdezelowanych gatunków filmowych, by nadać im autorskiej świeżości. W dokumencie znajdziesz odpowiedź na pytanie, czego żałuje twórca „Kill Billa”, a także jak to się stało, że reżyser bez wykształcenia zdobył pewnym krokiem świat filmu. „Tarantino: bękart kina” to historia o drodze na szczyt jednego z najbardziej znanych wirtuozów kina – od pracy w wypożyczalni kaset wideo, pierwszych napisanych scenariuszy („Urodzeni mordercy”, „Prawdziwy romans”), po autorskie realizacje, takie jak „Wściekłe psy”, „Pulp fiction” i „Pewnego razu w Hollywood”. 

Opętany film Williama Friedkina [pokaz online]
„Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina” dokument Alexandre’a O. Philippe’a przedstawia proces powstawania jednego z najbardziej uznanych horrorów w historii, zdobywcy Oscara za scenariusz adaptowany oraz najlepszy dźwięk, i to w taki sposób, że zaczynamy wierzyć, że sam film został opętany. William Friedkin prowadzi swoją opowieść jakby był trzymany za rękę przez tajemną siłę, a materiały z planu zdjęciowego dodatkowo utwierdzą Cię w przekonaniu, że „Egzorcysta” zasługuje na miano arcydzieła.

Kino-sztuka Andrieja Tarkowskiego [pokaz online]
W ramach „Kina o kinie” obejrzysz także wyjątkową opowieść o życiu i twórczości „poety ekranu”, która znalazła się w selekcji festiwalu w Wenecji oraz kolekcji Criteriona. „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” to film, który wyszedł prosto spod ręki syna wybitnego twórcy. Nakręcony z miłością, zawiera wiele rzadkich archiwalnych nagrań dźwiękowych, fotografii oraz materiałów filmowych, które ujawniają głębokie przemyślenia Tarkowskiego o życiu, wierze oraz kinie. Dzięki nim zanurzysz się w wewnętrznym świecie jego tajemniczych obrazów i ocenisz jego twórczość na nowo.

Forman kontra Forman [pokaz online]
Dlaczego widzowie pokochali „Lot nad kukułczym gniazdem”? Skąd wziął się fenomen „Amadeusza” czy „Hair”? Legendarna czeska dokumentalistka Helena Třeštíková („Rene”, „Katka”) podjęła próbę podsumowania dorobku wybitnego czeskiego reżysera, Miloša Formana, w „Forman vs Forman”. Dokument ten to wielowymiarowy i szczery pod każdym względem film, który, paradoksalnie, rzadko stawia samego Formana w dobrym świetle. Czeski reżyser stawał w opozycji to życia społecznego, a to polityczne – traktował z ogromną nieufnością. Na bazie tych przekonań doskonale ukazywał zderzenie człowieka z szarą i trudną rzeczywistością. Za cel obrał sobie jednak ukazywanie zderzenia człowieka z rzeczywistością i to „Forman vs Forman” doskonale podkreśla. 

Co sprawia, że ścieżka muzyczna zapada w pamięć? [pokaz online]
„Score – muzyka filmowa” Matta Schradera przybliża kulisy powstawania kultowych ścieżek dźwiękowych i motywów przewodnich do produkcji takich jak „James Bond 007”, „Gwiezdne wojny”, „Indiana Jones” i „Piraci z Karaibów”. Film łączy w sobie materiały archiwalne z wywiadami z ponad 60 osobami – wybitnymi kompozytorami, dyrygentami, reżyserskimi sławami  i hollywoodzkimi producentami. O swojej pracy mówią m.in. John Williams, Hans Zimmer, Alexandre Desplat oraz duet Trent Reznor and Atticus Ross odkrywając tajemnicę sterowania ludzkimi emocjami za pomocą partytury muzycznej. Obserwujemy proces tworzenia ścieżki dźwiękowej – od pierwszych prób z orkiestrą symfoniczną po etap postprodukcji nagrania. To dzieło o precyzji rzemiosła i magicznych właściwościach muzyki filmowej. Z dokumentu dowiesz się o wizjonerskich technikach i trikach m.in Hansa Zimmera, autora muzyki do blisko dwustu produkcji („Piraci z Karaibów”, „Król Lew”, „Gladiator”), Alexandra Desplata, współpracownika Wesa Andersona czy Danny’ego Elfmana – ulubieńca Tima Burtona.

A jak Altman [pokaz stacjonarny]
Na czym polega mit artysty-buntownika, szaleńca i indywidualisty, ojca amerykańskiego kina niezależnego, w skrócie – Roberta Altmana? Temu pytaniu przyjrzał się bliżej kanadyjski reżyser Ronn Mann, który sprawnie posługuje się uzyskanymi materiałami archiwalnymi – bo od samej wdowy po Altmanie – by pokazać, że możliwa jest droga od pilota bombowca w trakcie II wojny światowej, przez współpracę z Alfredem Hitchcockiem i wybitną działalność w samym Hollywood, na odebraniu honorowego Oscara „za karierę, która nieustannie zmieniała oblicze sztuki filmowej i inspirowała zarówno twórców jak i publiczność” kończąc. Robert Altman stanie się Twoim przewodnikiem po świecie pełnym czarnego humoru, chaotycznego montażu oraz wielopłaszczyznowej fabuły i sprawi, że odkryjesz „Altmanesque” na nowo.

Włączcie komputery, kupcie karnety i oglądajcie najlepsze dokumenty! Trwa sprzedaż karnetów, które obejmują wersję offline i online festiwalu. Cena 50 zł (4 dni offline: Łódź + 8 dni online: Think Film). Nie czekaj. Pula karnetów jest ograniczona (i nie raz nam się skończyła przed czasem!)

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *