11. FKA – zwycięzcy Konkursu Etiud i Animacji

11. FKA – zwycięzcy Konkursu Etiud i Animacji

Na Gali Zamknięcia Festiwalu Kamera Akcja 2020 poznaliśmy zwycięzców Konkursu Etiud i Animacji!

WERDYKT JURY MŁODYCH

Jury Młodych, złożone z finalistek IV Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w składzie: Weronika Gajek, Julia Palmowska, Adrianna Wójkiewicz, po zapoznaniu się z 24 filmami postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę dla najlepszej etiudy: „Wyraj”, reż. Agnieszka Nowosielska

UZASADNIENIE: Za stworzenie niesamowicie intrygującej i trzymającej w napięciu opowieści, wybitną świadomość artystyczną i swobodę w żonglowaniu motywami gatunkowymi oraz wyjątkową warstwę
audiowizualną.

Nagrodę dla najlepszej animacji: „Portret kobiecy” reż. Natalia Durszewicz

UZASADNIENIE: Za ujmujące przeniesienie na ekran poezji Wisławy Szymborskiej, ubogacenie wciąż aktualnego tekstu przepięknie plastyczną animacją i poruszającym głosem Mileny Lisieckiej oraz niezwykłą sprawność w operowaniu kolorem. Laureatki otrzymały roczne subskrypcje do serwisów VOD DAFilms i Kinoscope.

WERDYKT JURY GŁÓWNEGO

Jury Główne stworzyli: Patrycja Mucha, Michał Walkiewicz, Mikołaj Góralik, Dawid Myśliwiec i przyznali następujące nagrody:

W kategorii najlepsza etiuda Jury postanowiło jednogłośnie przyznać I miejsce filmowi „Ballast” w reżyserii Daniela Howlida.

UZASADNIENIE: W tym doskonale wyreżyserowanym filmie nawiązania do twórczości Michaela Hanekego i Rubena Östlunda nie zagłuszają wyrazistego, autorskiego głosu, forma pozostaje precyzyjną ilustracją fabularnego konceptu, zaś czarny humor, absurd oraz psychologiczna
wnikliwość stają się fundamentami imponującej — i co najważniejsze w krótkiej formie — pozbawionej zbędnych elementów konstrukcji.


Nagrodami dla laureata są: kolor korekcja do kolejnego projektu w studiu Smakjam, zgranie dźwięku do kolejnego projektu w Soundmaking oraz roczne subskrypcje do serwisów VOD DAFilms i Kinoscope.

W tej samej kategorii Jury postanowiło przyznać wyróżnienie filmowi „Submission” w reżyserii Michała Ciechomskiego.

UZASADNIENIE: Dystopijna przypowieść o zniewoleniu, ekologii i… wędkarstwie zachwyca kafkowską groteską, zniuansowaną rolą Mirosława Haniszewskiego oraz pieczołowicie wykreowanym światem — jednocześnie zabawnym i przerażającym, zmyślonym i wyciągniętym z mroków historii.

Nagrodą dla wyróżnionego są roczne subskrypcje do serwisów VOD DAFilms i Kinoscope.

W niezwykle mocnej kategorii Najlepsza Animacja jury jednogłośnie przyznało I nagrodę filmowi „Where the Sleep Is Born” reż.  Grzegorza Bugaja.

UZASADNIENIE: Za pełne wyobraźni podejście do kwestii zilustrowania jednego z najbardziej abstrakcyjnych fenomenów ludzkiego życia — snu. Nawiązując do najlepszych wzorców polskiej szkoły animacji, Grzegorz Bugaj połączył klasyczne techniki — rysunek i malarstwo — z hipnotyzującą narracją i dynamiczną warstwą muzyczną. Powstała w ten sposób czteroipółminutowa kompozycja kojarząca się z nieskrępowaną wolnością twórczą.

Nagrodami dla laureata są: voucher o wartości 1000 zł do wykorzystania w Drukarni Arsa oraz roczne subskrypcje do serwisów VOD DAFilms i Kinoscope.

W kategorii animacji Jury postanowiło przyznać także wyróżnienie dziełu Natalii Durszewicz „Portret kobiecy”.

UZASADNIENIE: W niezwykle zmysłowy sposób ilustruje wiersz Wisławy Szymborskiej. Korzystając z techniki malarskiej i palety czerwonych odcieni, Natalia Durszewicz zaprasza widza do świata kobiet, pełnego paradoksów i nieoczywistości. Dzięki głęboko poruszającej formie, zarówno w warstwie wizualnej, jak i muzycznej, „Portrait of a Woman” wywołuje całą gamę emocji, stając się wartościowym uzupełnieniem lirycznego pierwowzoru.


Nagrodą dla wyróżnionej są roczne subskrypcje do serwisów VOD DAFilms i Kinoscope.

Jury postanowiło przyznać nagrodę dystrybucyjną DAFilms dokumentowi „Hide and Seek in a Peaceful Valley” reż. Macieja Białoruskiego.

UZASADNIENIE: Za intrygującą obserwację codzienności, przedstawioną za pomocą nieoczywistych ujęć i niepokojących dźwięków, które stopniowo składają się obraz świata widzianego z perspektywy młodych bohaterów. Silny przekaz, zbudowany w oparciu o sugestywną dysharmonię pomiędzy beztroską dziecięcych zabaw, a grozą życia w strefie militarnej, zadziwia i oszałamia.


Wyróżniony otrzymuje nagrodę dystrybucyjną DAFilms wraz z promocją filmu, jak również roczną subskrypcję do serwisu, a także platformy Kinoscope.

Jury pragnie podkreślić wysoki poziom 24 nadesłanych prac, ich estetyczną różnorodność i tematyczną rozpiętość, która wskazuje na żywe zainteresowanie twórców i twórczyń formą krótkiego metrażu, dając przy tym widzom i widzkom przyjemność z eksplorowania jego zakamarków.

Serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *