W co „grają” krytycy? Jonathan Glazer, Todd Haynes i Terry Gilliam w programie 11. FKA

Tegoroczny program Festiwalu Kamera Akcja kipi od najbardziej intrygujących tytułów filmowych! W ramach krytycznej selekcji widzowie spotkają się z kinem współczesnych wizjonerów (Jonathan Glazer) i cenionych mistrzów (Todd Haynes, Terry Gilliam).

Jeśli jeszcze nie znasz kina spod znaku Jonathana Glazera, to Twój filmowy świat nie był kompletny. Elektryzujące „Under the skin” ze Scarlett Johansson zrobiło furorę, zebrało łącznie ponad 130 nagród i nominacji i zawładnęło umysłami setek tysięcy kinomanów na całym świecie. Erotyczny poemat i film drogi, gdzie zaciera się granica pomiędzy lękiem a przyjemnością, arthousowy badtrip z elementami horroru czy może trafna diagnoza związku kobiety i mężczyzny, ubrana w abstrakcyjną estetykę? Film tak kontrowersyjny i osobliwy, że w wielu krajach (w tym w Polsce) nie znalazł się w regularnej dystrybucji. Krytycy byli jednak zgodni – „Under the skin” to współczesny klasyk, którego nie można przegapić! Na widzów będzie czekać również wcześniejszy film reżysera „Sexy Beast” oraz jego krótkie formy z teledyskami do utworów Massive Attack i Radiohead na czele! Przegląd twórcy w całości będzie dostępny w programie online. 

Kadr z filmu „Under the skin”

Na tym nie kończy się sen kinomana. 95% na Rotten Tomatoes? Mamy to! „Dark Waters” Todda Haynesa zanurza widzów w mrocznych wodach przerażenia i krzyczy: „Wyrzućcie teflonowe patelnie”. Film przybliża prawdziwą historię adwokata, który wytacza pozew firmie stojącej za wprowadzeniem teflonu do powszechnego użycia. „Dark Waters” to głos przeciwko współczesnym lobbystom pracującym dla dużych korporacji, obraz świata zepsutego pogonią za pieniędzmi i ignorowaniem cierpienia innych ludzi. W rolach głównych: Mark Ruffalo, Anne Hathaway, Bill Pullman i Tim Robbins. „Dark Waters” będzie można zobaczyć online ramach sekcji Krytyczne premiery. 

Kadr z filmu „Dark Waters”

To wciąż nie koniec filmowych wrażeń. Kolejną propozycją w repertuarze FKA jest „Don Gilliam i Olbrzymy” – unikalny dokument o kulisach powstawania filmu, nad którym przez lata ciążyła klątwa. Tytuł próbuje przybliżyć i uporządkować historię filmu, który powstawał prawie 30 lat. Dokument zabiera widza za kulisy ,,Człowieka, który zabił Don Kichota” i wskazuje, z jakimi wyzwaniami podczas produkcji musiał zmagać się Terry Gilliam – ciągłe zmiany obsady, zalanie planu, kontuzje aktorów, znikające się i pojawiające źródła finansowania czy wreszcie walka z własnym producentem –  to tylko niektóre z nich! Zresztą nie bez przyczyny mówi się o klątwie… Film Keitha Fultona i Louis Pepe miał pokazy na tak prestiżowych festiwalach, jak DOC NYC 2019, AFI Fest 2019 czy Cleveland International Film Festival 2020. Podczas FKA film obejrzycie na własną odpowiedzialność w sekcji Chłodnym okiem, jedynie online!

Kadr z filmu „Don Gilliam i olbrzymy”

Zobacz program filmowy 11. FKA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *