Siła dźwięku. Case study z Jackiem Hamelą!

Siła dźwięku. Case study z Jackiem Hamelą!

Tegoroczna edycja Festiwalu Kamera Akcja zabierze uczestników w podróż po historii dźwięku od europejskich początków po amerykańskie kino współczesne. W programie filmowym pojawi się ekskluzywny seans dokumentu „Robiąc szum”, reż. Midge Costin, a Jacek Hamela, wielokrotnie nagradzany producent dźwięku, poprowadzi case study poświęcone znaczeniu kreacji dźwięku w filmie.

Robiąc szum” w reżyserii Midge Costin to niepowtarzalna okazja do wkroczenia w świat dźwięku od kulis. Ten doskonały elementarz zachwyci każdego, kto interesuje się historią i rzemiosłem filmowym – z jednej strony odpowiada na wiele istotnych pytań, a z drugiej – pozostawia pole do dalszych badań na gruncie dźwięku filmowego. Dokument ujawnia także ukrytą moc dźwięku – opowiada o nieznanych dotąd bohaterach, którzy odpowiadają za produkcję ścieżek dźwiękowych do największych klasyków filmowych. Na ekranie pojawiają się bardzo znane nazwiska, w tym Christopher Nolan, George Lucas, Sofia Coppola czy David Lynch. Twórcy dzielą się ciekawostkami z planów zdjęciowych czy późniejszych etapów prac postprodukcyjnych swoich projektów. 

Kadr z filmu „Robiąc szum”

W części festiwalowego programu skupionego na dźwięku w filmie odbędzie się także spotkanie z Jackiem Hamelą – operatorem i producentem dźwięku, autorem zgrań dźwięku w takich obrazach, jak „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Dom zły” czy „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego. Case study przeprowadzone przez członka Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej będzie poświęcone znaczeniu kreacji dźwięku w filmie. Podczas spotkania obalone zostaną mity dotyczące dynamiki zgrania dźwięku, a także zaprezentowana zostanie współczesna technologia, dzięki której wszelkie ograniczenia dla kreacji zostały praktycznie zniesione.

Jacek Hamela

Jacek Hamela odpowie także na pytania o poszczególne warstwy ścieżki dźwiękowej. Odniesie się do problematyki wokół zrozumiałych dialogów, który spędza sen z powiek wielu początkującym dźwiękowcom. Czy naprawdę zawsze należy wybrać między jakością a głośnością? Case study pomoże zgłębić wiedzę dotyczącą procesu powstawania dźwięku, pracy nad koncepcją artystyczną ścieżki dźwiękowej oraz przybliżą szczegóły współpracy pomiędzy dźwiękowcami a producentami, reżyserami i kierownikami produkcji. Wszystkie elementy zostaną przez Jacka Hamelę zaprezentowane na przykładach realizacji z portfolio twórcy, do którego należą m.in. filmy Mowa ptaków”, Jasminum” czy Imagine”. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę, która zdecydowanie pomoże w stawianiu pierwszych kroków w świecie dźwięku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *