Reżyserki zmieniają współczesne kino na 11. FKA

Reżyserki zmieniają współczesne kino na 11. FKA

O tych kobietach świat jeszcze nie raz usłyszy! Ale po co czekać, jeśli można poznać je już teraz! Charlène Favier, Jenni Toivoniemi, Amanda Kernell i Kitty Green – ten rok należy do nich! Z hukiem wkroczyły na “czerwone dywany” największych festiwali i wywołały niemałe poruszenie. Sundance, Berlinale, Cannes… Teraz czas na FKA!

W ramach sekcji Głos krytyków widzowie doświadczą kolosalnego wachlarza emocji: od smutku, przez strach i frustrację, na bezsilności kończąc, a to wszystko podczas seansu Nie tak miało być” Amandy Kernell (projekcja offline i online). Film szwedzkiej reżyserki, wyświetlany na licznych festiwalach filmowych, między innymi na Sundance Film Festival czy w oficjalnych selekcjach w Göteborg i Zurychu, zachwyca przede wszystkim prostotą i autentyzmem w pokazywaniu uczuć. Historia przedstawiająca matczyną miłość w całej okazałości, okraszona jest dodatkowo niesamowitymi zdjęciami Sophii Olsson, nominowanej do nagrody Szwedzkiej Instytutu Filmowego za film Krew Saamów” (także w reżyserii Amandy Kernell). Krajobrazy to jednak nie cukierkowe obrazy Skandynawii – są one surowe i śnieżne, dzięki czemu potęgują emocje, które wynikają z całej opowieści.

Kadr z filmu „Nie tak miało być”

Prostota i skromność wybija się na pierwszy plan także w filmie „Asystentka” w reżyserii Kitty Green (projekcja online). Prezentowany w Toronto, podczas Sundance Film Festival, a w październiku także i na Festiwalu Kamera Akcja z wyczuciem operuje środkami filmowymi. „Asystentka” to obraz, który pokazuje jeden dzień z życia Jane – kobiety mechanicznie wykonującej swoje obowiązki, a przy tym stopniowo zatracającej się w korporacyjnej rzeczywistości. W roli głównej zobaczyć będzie można niesamowitą Julię Garner, znaną z netflixowego serialu „Ozark”, gdzie zagrała wybuchową i pełną energii dziewczynę z przedmieścia.

Kadr z filmu „Asystentka”

Tegoroczna sekcja Coming of age, która rok temu dołączyła do programu Festiwalu Kamera Akcja, przyniesie tym razem na ekrany pokaz premierowego filmu „Slalom” Charlène Favier (projekcja offline i online), który znalazł się w oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu w Cannes oraz otrzymał nagrodę Prix d’Ornano-Valenti podczas Deauville Film Festival. Ten od początku do końca wyważony i doskonale skrojony film o „fabryce” mistrzów narciarstwa alpejskiego zdobią wyjątkowe kadry Yanna Maritauda, które balansują pomiędzy gorącymi emocjami płynącymi z głównej bohaterki, a surowymi i zamarzniętymi szczytami gór. Na kinową premierę filmu będzie trzeba poczekać do 2021.

Kadr z filmu „Slalom”

Skandynawia, choć inna niż w Slalom” czy Nie tak miało być”, będzie również obecna w pokazu przedpremierowego „W co grają ludzie” Jenni Toivoniemi (projekcja online). Film ten porównywany przez wielu do hitu Paola Genovese’a „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to słodko-gorzka historia o zagubionych ludziach, którzy nieubłaganie zbliżają się do 40. roku życia. Dzięki dynamicznej narracji każdy widz zostaje bezpośrednio zaproszony w wir wydarzeń i ma możliwość poznania bohaterów z bliska, a także zrozumieć, że prawdziwa przyjaźń nie polega jedynie na braniu. Wyjątkowość „W co grają ludzie” została potwierdzona na licznych festiwalach, między innymi podczas New Directors New Films Festival, Norwegian International Film Festival czy Molodist Film Festival, gdzie obraz Jenni Toivoniemi znalazł się w oficjalnej selekcji.

Kadr z filmu „W co grają ludzie”

Zobacz program filmowy 11. FKA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *