Nowe trendy scenariopisarstwa. Case Study z Aleksandrą Świerk.

Nowe trendy scenariopisarstwa. Case Study z Aleksandrą Świerk.

Stare porzekadło filmowe mówi wyraźnie – z dobrego scenariusza, zły reżyser może stworzyć dobre dzieło. Ze złego scenariusza jednak, nawet wybitny reżyser nie skonstruuje dobrego filmu. Ale jak napisać dobry scenariusz? Oto jest pytanie!

Bohater musi mieć cel oraz przeciwności, z jakimi mierzy się na drodze do tego celu – na pewno znacie lub słyszeliście o tej scenopisarskiej prawdzie. A co jeśli bohater nie ma celu? Czy jest to w ogóle możliwe, dopuszczalne i czy cel to jedyny sposób budowanie narracji angażującej widza? Współczesny miłośnik kina jest wyjątkowo wymagający – mając pod ręką całe bogactwo serwisów streamingowych może przebierać w filmowych oraz serialowych propozycjach, eksplorują opowieści różnego gatunku i w przeróżnych formatach. Jak sprawić, żeby pozostał dłużej akurat przy naszej historii?

Podczas spotkania z Aleksandrą Świerk porozmawiamy o rozwiązaniach scenariuszowych współcześnie chętnie wykorzystywane przez twórców oraz sposobach na budowanie relacji z widzem i angażowanie go w naszą opowieść. A istnieje ich wiele! Przyjrzymy się także głośnym produkcjom ostatnich lat i zainspirujemy pracą topowych światowych scenarzystów.

Prowadząca warsztaty

Aleksandra Świerk to konsultantka scenariuszowa i scenarzystka, współzałożycielka programu rozwoju scenariuszy Atelier Scenariuszowe, wykładowczyni, prowadząca warsztaty w Polsce i za granicą, m. in. TorinoFilmLab Extended, TorinoFilmLab Next, Full Circle Lab. Scenariusz do pełnometrażowej fabuła „Maryjki” (dir. Daria Woszek), którego jest współautorką, otrzymała wyróżnienie w konkursie scenariuszowym Trzy Korony, obecnie ukończony film prezentowany jest na światowych festiwalach, zdobywając nagrody (m.in. nagroda dla najlepszego filmu na Fantasia Internatinal Film Festiwal). Aleksandra w swoim dorobku ma także nagradzane w międzynarodowych konkursach scenariusze krótkometrażowe, na podstawie jednego z nich wyreżyserowała film „Kamuflaż” (Nagroda Główna na Demakijaż Festiwal Kina Kobiet 2019).

Partner warsztatów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *