Gorące dyskusje 11. FKA: VOD i krytyka filmowa

Gorące dyskusje 11. FKA: VOD i krytyka filmowa

Festiwal Kamera Akcja to marka znana z dyskusji. W tym roku nie zabraknie równie ciekawych rozmów, w których będzie mógł wziąć udział każdy, dzięki transmisji online. Ikony krytyki filmowej, naukowiec i vlogerka – to skład panelu dyskusyjnego o krytyce filmowej (17.10). Różnorodne pomysły na platformy streamingowe przedstawią eksperci w dyskusji o VOD (18.10).

Czterogłos – dokąd zmierzasz krytyko?

Tomasz Raczek popularnym vlogerem, Grażyna Torbicka twórczynią własnej marki festiwalowej – ikony polskiej krytyki filmowej w nowych obliczach, a do tego konfrontacja z Mateuszem Wernerem, naukowcem i pierwszym laureatem Konkursu Mętraka oraz Kają Szafrańską, znaną vlogerką – czy to będzie najgorętsza dyskusja 11. Festiwalu Kamera Akcja? O temperaturę rozmowy zadba też z pewnością prowadzący, Bolesław Racięski, którego festiwalowa publiczność poznała w tej roli w ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Festiwal filmowy organizowany po ostatnim czasie zmian, które nastąpiły w związku z pandemią, to również okazja do przemyśleń i pewnych podsumowań. W dyskusji Czterogłos – dokąd zmierzasz krytyko? goście zmierzą się z zadaniem bilansu dziesięciu ostatnich lat w krytyce filmowej. Nieprzebrane zasoby internetu kryją prawdziwe perełki – blogi, wideoblogi, wideoeseje czy ostatnio powstające jak grzyby po deszczu podcasty. Czy w takiej różnorodności form możliwe jest stworzenie etosu krytyka filmowego? Jaka jest jego rola? Czy wciąż jest mistrzem, autorytetem, przewodnikiem, a może bardziej towarzyszem i infulencerem? Czy formułowanie reguł i zasad ma jeszcze sens? Obecnie krytyki filmowej nie definiuje już medium, ale jakość i odbiór. Jak dokładnie wygląda krytyka filmowa w czasach nowych mediów?

Szeroko pojęta branża teoretyków filmu również musiała dostosować się do nowinek i zmian technologicznych, jak więc pandemia zmieniła krytykę filmową? W tej rozmowie zderzą się spojrzenia różnych pokoleń i profesji. To dyskusja na cztery głosy: wykładowca akademicki – Mateusz Werner oraz vlogerka i influencerka – Kaja Szafrańska z jakbyniepaczec, spotkają się z ikonami krytyki filmowej: Grażyną Torbicką – dziennikarką, osobowością telewizyjną i współtwórczynią Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Tomaszem Raczkiem, krytykiem filmowym, prowadzącym swój kanał na YouTube.

Rozmowa o przeobrażeniach krytyki filmowej odbędzie się 17 października o godz. 15:00, a dzięki transmisji na żywo online, każdy będzie mógł uczestniczyć w tym dyskusyjnym pojedynku na cztery głosy!

Krytyka jest trendy!
17 października (sobota), godz. 15:00
Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Grażyna Torbicka (krytyczka filmowa), Kaja Szafrańska (vlog jakbyniepaczec), Mateusz Werner (filmoznawca)
Prowadząca: Magdalena Juszczyk
Wydarzenie online na żywo, wstęp wolny.

Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata

Rynek serwisów VOD (Video on Demand) to na tyle dynamiczna gałąź przemysłu filmowego, że niektórzy na jego podstawie wróżą koniec klasycznego kina. Duże ekrany i wygodne fotele mają już nie być potrzebne. Czy te prognozy odzwierciedlają się w rzeczywistości?

Kryzys epidemiczny zaognił konflikt pomiędzy kinem w wersji tradycyjnej – światem zaciemnionych sal, projektorów, magii ekranu – a portalami streamingowymi – dostępnymi na własnej, wygodnej kanapie, w każdej ilości, o dowolnej porze. Procesy rozwojowe, które w normalnych warunkach przebiegałyby organicznie, ostatnio przyspieszyły w błyskawicznym tempie. Z tej walki portale VOD zdają się wychodzić zwycięsko – tańsze w dystrybucji i użytkowaniu, łatwe w dostępie i szybciej adaptujące się do nowych, utrudnionych warunków odbiorczych. Czy usługi streamingowe tylko zyskują na światowym #zostańwdomu? Co stanie się z kinami? Czy ponad 120-letnia tradycja doczeka w latach 20. XXI wieku smutnego końca?

O poszukiwaniach nowych rozwiązań i potencjalnych scenariuszach tej sytuacji podczas FKA 18 października będą rozmawiać goście dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata. W rozmowie o nowym świecie – świecie syntezy komercji i artystyczności, perspektywie alternatywnych portali streamingowych zakładanych przez kina studyjne i festiwale filmowe, w kontekście dużych graczy na rynku VOD – spotkają się m.in. Paweł Wieszczeciński, dystrybutor i twórca kuratorowanego serwisu Kinoscope, Mikołaj Góralik, kurator i project manager platformy DAFilms oraz Przemek Glajzner – współtwórca Festiwalu Kamera Akcja, założyciel serwisu Think Film. Dyskusję poprowadzi Kaja Klimek.

Transmisja dyskusji online będzie dostępna w kanałach FKA.

Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata
18 października (niedziela), godz. 15:00
Goście: Paweł Wieszczeciński (Kinoscope), Mikołaj Góralik (DAFilms), Przemysław Glajzner (Think Film)
Prowadząca: Kaja Klimek
Wydarzenie online na żywo, wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *