Laureat Złotej Palmy 72. MFF w Cannes na 10. FKA!

Laureat Złotej Palmy 72. MFF w Cannes na 10. FKA!

Sekcja „Głos krytyków” to jeden ze stałych punktów programu Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja i… jedna z najbardziej uwielbianych przez widzów sekcji. Jej celem jest pokazanie filmów, które w minionym roku – jak żadne inne – poruszyły umysły, serca i pióra (czy może raczej klawiatury) krytyków na całym świecie. W ramach pokazów z tej sekcji uczestnicy FKA będą mieli szansę zobaczyć najgłośniejsze filmy poprzedniego sezonu, starannie wyselekcjonowane przez organizatorów. Niektóre z nich przemknęły niezauważone na ekranach małych kin studyjnych, inne wywoływały gorące dyskusje i skłaniały do głębokich refleksji, ale każdy z nich z pewnością wart jest obejrzenia i… prowadzenia wielogodzinnych dyskusji po seansie!

Kolejnym tytułem, który zobaczą widzowie w sekcji „Głos krytyków”, to nagrodzony Złotą Palmą film „Parasite” w reżyserii Bong Joon-ho („Okja”, „Snowpiercer”). To pierwsza wyróżniona tą nagrodą koreańska produkcja w historii.„Parasite” to jeden z najefektowniejszych azjatyckich filmów ostatnich lat. Joon-ho Bong z wirtuozerią mówi o podziale klas. Odważnie, błyskotliwe, zabawnie i przerażająco komentuje rzeczywistość i wystawia widza na próbę, zabierając go do emocjonalnego rollercoastera. Żongluje konwencjami od komedii, przez kino sensacyjne, horror, thriller i kino obyczajowe. Nie bez powodu reżyser został nazwany przez Quentina Tarantino wizjonerem – podkreśla Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja.

„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

Absolutny wizjoner! Nikt inny nie kręci tak dobrych filmów rozrywkowych jak on!
Quentin Tarantino, reżyser

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *