Projekt „Akcja edukacja”

Projekt „Akcja edukacja”

Akcja edukacja – harmonogram warsztatów

„Akcja edukacja” jest serią otwartych spotkań, warsztatów i analiz, przeprowadzanych w formie case study, związanych z szeroko pojęta branża filmową. Projekt daje szansę na uczestnictwo w spotkaniach z twórcami i specjalistami z tej dziedziny i na zdobycie praktycznej wiedzy. Goście cyklu to absolwenci łódzkich uczelni (Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych czy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera), którzy swoją pracą i osiągnięciami udowadniają, jak wielką rolę w budowaniu wizerunku Łodzi Filmowej odgrywa edukacja realizowana na wysokim poziomie.

Terminarz warsztatów w cyklu „Akcja edukacja”:

18.10, czwartek, godz. 12:30, Sala Z, I piętro, Szkoła Filmowa / Akcja edukacja: Krytyk kradnie? Warsztaty tworzenia wideoeseju, prowadzenie: Kuba Mikurda i Stanisław Liguziński | Brak wolnych miejsc. Zapisy na listę rezerwową.

19.10, piątek, godz. 10:00, Sala Z, I piętro, Szkoła Filmowa / Akcja edukacja: Jak złamać kod? Warsztaty z analizy filmu, prowadzenie: Kamila Żyto

19.10, piątek, godz. 12:15, Kino A, I piętro, Szkoła Filmowa / Akcja edukacja: Kostium. Gość: Julia Kosmynka oraz projekcja „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”

20.10, sobota, godz. 16:45, 165’, Kino A, I piętro, Szkoła Filmowa / Akcja edukacja: Case study filmu „Wyspa psów” Wesa Andersona, goście: Justyna Rucińska, Anna Mroczek, Wojciech Leszczyński, Sylwia Nowak, Marcin Zalewski (WJTeam/Likaon), prowadzenie: Patrycja Mucha

21.10, niedziela, godz. 9:00, 210’, Sala H, I piętro, Szkoła Filmowa / Akcja edukacja: Montaż filmowy, gość: Dorota Wardęszkiewicz | Brak wolnych miejsc. Zapisy na listę rezerwową.

21.10, niedziela, godz. 10:00, 120’, Tubajka – kawiarnia w parku / Śniadanie z książką: „Autorzy kina europejskiego VII” pod red. K. Żyto i P. Włodek, goście: Kamila Żyto, Patrycja Włodek, Artur Majer, Kuba Mikurda, Anna M. Zarychta, Adam Cybulski, prowadzenie: Patrycja Mucha

21.10, niedziela, godz. 16:45, 105’, Sala Z, parter, Szkoła Filmowa / Aktor a krytyk: Gabriela Muskała i Łukasz Maciejewski oraz projekcja teatroteki “Cicha noc”, prowadzenie: Marcin Radomski

ZAPISY NA WARSZTATY „AKCJA EDUKACJA” 9. FKA ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE 18 PAŹDZIERNIKA.
SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA.
W MIARĘ ICH DOSTĘPNOŚCI, MOŻLIWOŚĆ WEJŚCIA BĘDĄ MIAŁY OSOBY,
KTÓRYM NIE UDAŁO SIĘ ZAPISAĆ W TERMINIE.

Warsztaty w cyklu „Akcja edukacja” w ramach 9. Festiwalu Kamer Akcja, na które obowiązują zapisy:


Czwartek (18 października), godz. 12:30, 240’, Sala Z, I piętro, Szkoła Filmowa

Akcja edukacja: Krytyk kradnie? Warsztaty tworzenia wideoeseju, prowadzenie: Kuba Mikurda i Stanisław Liguziński | Brak wolnych miejsc. Zapisy na listę rezerwową.

W ramach cyklu „Akcja Edukacja” odbędą się po raz kolejny warsztaty z tworzenia wideoesejów. 10 zakwalifikowanych uczestników zmierzy się z kontrowersyjną, ale także najbardziej dynamiczną formą krytyki filmowej, która z roku na rok osiąga coraz większą popularność w internecie. Tym razem materiałem bazowym będzie m.in. „Kamper” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Stanisław Liguziński i Kuba Mikurda wprowadzą uczestników w świat wideoeseistyki, zdradzając przy tym m.in. jakie są najpopularniejsze techniki selekcji materiału oraz doboru tematów. Uczestnicy warsztatów będą mogli przekonać się na własnej skórze, czym jest praca nad wypowiedzią audiowizualną. W czasie czterogodzinnych zajęć wcielą się w rolę twórców – montażystów i na podstawie filmu stworzą własne wypowiedzi krytyczne, które oceni publiczność. Będzie to kolejny przypadek na FKA, w którym wideoeseje powstaną za zgodą producenta filmu, aby później legalnie zaistnieć w sieci. „Eseistyka wideo wyrasta z twórczości fanowskiej, z naturalnego entuzjazmu, który odczuwa się w kontakcie z filmem, który naprawdę porusza. Nie jest to powielenie jakości oryginału, ale stworzenie autorskiej wypowiedzi audiowizualnej. Krytyk-widz pracuje na wrażeniach i obrazach, a nie piętrowych interpretacjach. Jest to forma chropowatej impresji na szybko, zapisek na marginesie, to subiektywny punkt widzenia – relacja widza” – mówi Liguziński, prowadzący warsztaty.

ZAPISZ SIĘ 

Piątek (19 października), godz. 10:00, 120’, Sala Z, I piętro, Szkoła Filmowa
Akcja edukacja: Jak złamać kod? Warsztaty z analizy filmu, prowadzenie: Kamila Żyto

Warsztaty z analizy filmu będą miały na celu pokazanie uczestnikom, jakie narzędzia mogą wykorzystywać podczas badania poszczególnych warstw obrazu: w tym fabularnej oraz technicznej. Nie zabraknie zaskakujących ciekawostek o tworzeniu dzieła filmowego, a także o sposobach na odkrycie tajemnic reżysera czy operatora – wyłącznie za sprawą tego, co odbiorca może zobaczyć na ekranie. Warsztaty te skierowane są nie tylko do filmoznawców, ale również do osób, które chcą swoją przyszłość związać z krytyką filmową i już dziś planują kolekcjonowanie doświadczeń ułatwiającym im późniejsze rozpoczęcie kariery krytyka.

ZAPISZ SIĘ

Piątek (19 października), godz. 12:15, 160’, Kino A, I piętro, Szkoła Filmowa
Akcja edukacja: Kostium. Gość: Julia Kosmynka oraz projekcja „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”

Kostium to cichy bohater filmu, który z jednej strony ma charakteryzować status społeczny danego bohatera, jego preferencje, ale również usposobienie. Jak wygląda tworzenie kostiumów od kuchni? W jaki sposób ucharakteryzować bohatera, aby uzyskać u widza konkretne emocje? Co składa się na poszczególne etapy pracy kostiumografa i jakie trudności upatruje w idealnym odtworzeniu świata przedstawionego? Na te i inne pytania podczas spotkania odpowie Julia Komynka – polska kostiumografka. Za wizualny przykład do rozważań posłuży zwariowana produkcja „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”.

ZAPISZ SIĘ

 

Sobota (20 października), godz. 16:45, 165’, Kino A, I piętro, Szkoła Filmowa
Akcja edukacja: Case study filmu „Wyspa psów” Wesa Andersona, goście: Justyna Rucińska, Anna Mroczek, Wojciech Leszczyński, Sylwia Nowak, Marcin Zalewski (WJTeam/Likaon), prowadzenie: Patrycja Mucha

Animacja „Isle of Dogs” autorstwa Wesa Andersona była jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów 2018 roku. Kiedy w końcu pojawiła się w kinach, zarówno widzowie, jak i krytycy zachwycili się tą wzruszającą historią, w której główną rolę odgrywały… psy. Firmą, która była odpowiedzialna za stworzenie kukieł psów, było łódzkie studio WJTeam. To m.in. ich praca przełożyła się na ogromny sukces „Isle od Dogs” – zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, uczestnicy będą mogli spotkać się z przedstawicielami firmy WJTeam, którzy opowiedzą o pracy nad lalkami psów, a także o tym, jak wyglądał proces twórczy oraz współpraca z jednym z najlepszych, współczesnych reżyserów.

ZAPISZ SIĘ

Niedziela (21 października), godz. 9:00, 210’, Sala H, I piętro, Szkoła Filmowa
Akcja edukacja: Montaż filmowy, gość: Dorota Wardęszkiewicz | Brak wolnych miejsc. Zapisy na listę rezerwową.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wśród wielu środków wyrazu wykorzystywanych podczas tworzenia dzieła filmowego, jedną z głównych ról – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – odgrywa montaż. Scenariusz, reżyseria, zdjęcia czy gra aktorska współistnieją ze sobą i uzupełniają się wzajemnie, tworząc swego rodzaju bazę do obróbki – ale to właśnie od montażysty w dużej mierze zależy efekt końcowy – zgodny zarówno z koncepcją reżysera, podkreślający charakter filmu oraz jego dynamikę. O wszystkich tych aspektach sztuki montażu opowie Dorota Wardęszkiewicz – współtwórczyni takich filmów jak „21 x Nowy Jork”, „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” czy „Wszystkie nieprzespane noce”.

ZAPISZ SIĘ

Niedziela (21 października), godz. 10:00, 120’, Tubajka – kawiarnia w parku
Śniadanie z książką: „Autorzy kina europejskiego VII” pod red. K. Żyto i P. Włodek, goście: Kamila Żyto, Patrycja Włodek, Artur Majer, Kuba Mikurda, Anna M. Zarychta, Adam Cybulski, prowadzenie: Patrycja Mucha

Kontynuacja uwielbianego przez widzów Festiwalu Kamera Akcja cyklu spotkań „Śniadanie z książką” w tym roku będzie dotyczyła wydawnictwa „Autorzy kina europejskiego VII”. Prowadząca – Patrycja Mucha – porozmawia z zaproszonymi gośćmi (w tym ze współautorami książki) o zawartych w publikacji interpretacjach europejskich dzieł filmowych wybitnych reżyserów. Wybrane kinematografie europejskie reprezentują pary twórców, bohaterów tomu: Włochy – Amelio Gianni i Valerio Zurlini, Hiszpanię Luis Garcia Berlanga i Juan Antonio Bardem, Szwecję Vilgot Sjöman i Bo Widerberg, Anglię Jack Clayton i Joe Wright, Turcję Nuri Bilge Ceylan i Zeki Demirkubuz, Niemcy Werner Herzog i Margarethe von Trotta, a Francję Leos Carax i Walerian Borowczyk.

ZAPISZ SIĘ

Niedziela (21 października), godz. 16:45, 105’, Sala Z, parter, Szkoła Filmowa 
Aktor a krytyk: Gabriela Muskała i Łukasz Maciejewski oraz projekcja teatroteki “Cicha noc”, prowadzenie: Marcin Radomski

Podobnie jak w zeszłym roku (kiedy to gościliśmy w ramach wspomnianego cyklu zjawiskową Agatę Kuleszę), punktem wyjścia do dyskusji z cyklu „Aktor a krytyk” będzie książka Łukasza Maciejewskiego – „Aktorki. Odkrycia”. Wydarzenie poprzedzi projekcja teatroteki „Cicha noc”, której scenarzystką jest uzdolniona na wielu polach i uwielbiana przez widzów Gabriela Muskała. Rozmowa dotyczyć więc będzie nie tylko relacji pomiędzy aktorem a krytykiem, ale również tego momentu, w którym to aktor decyduje się pokazać swój talent od innej strony – a w przypadku Gabrieli Muskały, która współtworzyła również najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej („Fuga”) – od strony scenopisarskiej.

ZAPISZ SIĘ

Spotkania z cyklu „Akcja edukacja” są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2018”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus.