ZAKŁÓCENIA: KINO GRECKIE

INTERRUPTION

Czas trwania: 109 minut Reżyser: Giorgos Zois Scenariusz: Giorgos Zois Obsada: Alexandros Vardaxoglou, Maria Kallimani, Alexia Kaltsiki, Christos Stergioglou
Zdjęcia: Yannis Kanakis Produkcja: Chorwacja, Francja, Grecja, 2015

Opis:

Postmodernistyczna adaptacja teatralna tragedii greckiej, która ma miejsce w głównym teatrze Aten. Jak co wieczór, goście zajmują miejsca na widowni. Rozpoczyna się spektakl – nagle gasną światła. Siedmiu uzbrojonych, młodych widzów wstaje i wkracza na scenę. Przedstawiają się jako chór i przepraszają za zakłócenie, po czym zapraszają pozostałych widzów na scenę. Fikcja i rzeczywistość przenikają się. Publiczność nie zdaje sobie sprawy, czy dziejące się zdarzenia nadal są częścią sztuki.

film_interruption_foto1

Nagrody:

MFF w Wenecji: Konkurs „Horyzonty” (nominacja)

MFF w Salonikach: Złoty Aleksander – Theo Angelopoulos (nominacja)

 

Yorgos Zois

Urodził się w Atenach. Studiował matematykę i fizykę jądrową, a później reżyserię w Atenach i Berlinie. Jego debiutancki film krótkometrażowy „Casus Belli” miał swoją premierę na FF w Wenecji w 2010. Jego drugi film krótkometrażowy „Out of Frame” zdobył nagrodę EFA dla najlepszego europejskiego filmu krótkometrażowego oraz nominację dla najlepszego filmu krótkometrażowego Europejskich Nagród Filmowych (EFA) w 2012. Jego pierwszy film fabularny, „Interruption”, miał premierę na 72. FF w Wenecji.

 

CHEVALIER

Czas trwania: 99 minut Reżyser: Athina Rachel Tsangari Scenariusz: Athina Rachel Tsangari, Efthymis Filippou Obsada: Yiorgos Kendros, Panos Koronis, Vangelis Mourikis, Sakis Rouvas Zdjęcia: Christos Karamanis Produkcja: Grecja, 2015

Opis:

Środek zimy. Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować, by dokonać naprawy. Kiedy trwa reperacja, wędkarze zaczynają rundę w „Chevalier”, grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk, a jedyną zasadą jest to, że nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry.

film_chevalier_foto

Nagrody:

MFF w Locarno: Złoty Lampart (nominacja)

Athina Rachel Tsangari

Pierwszy film fabularny reżyserki, „The slow Business of Going” (2000), miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach i zdobył nagrodę na Festiwalu Kina Niezależnego w Nowym Jorku. Drugi film, „Attenberg” (2010), oficjalny kandydat Grecji do Oscara, brał udział w konkursie głównym 67. MFF w Wenecji, gdzie zdobył dwie statuetki. Był także nominowany jako najlepszy debiut na Camerimage 2011, a na Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w tym samym roku otrzymał Grand Prix.