Wydarzenia stacjonarne 12. FKA

Wydarzenia stacjonarnie 12. FKA:

 1. Ostatni seans „Altmana” i niepowtarzalny retro trip VHS Hell (30.09, godz. 17:30)
 2. Spacer po lokacjach filmowych, Gość: Wenancjusz Szuster (1.10, godz. 10:00, 150′)

 3. Wykład o filmach interaktywnych, prowadzący: Kamil Jędrasiak (UŁ), miejsce: sala kominkowa w Bibliotece Tuvim, wstęp wolny (1.10, godz. 12:30, 60′)

 4. Warsztaty dźwiękowe. O sound designie w filmie i serialu, Gość: Michał Kosterkiewicz (1.10, godz. 13:30, 120′)

 5. Wystawa Łódź Filmowa w Muzeum Kinematografii (1.10, godz. godz. 16:00-17:00 (pierwsze wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia), godz. 17:00-18:00 (drugie wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia).

 6. „Moje wspaniałe życie”. Pokaz filmu i Q&A: o produkcji z reżyserem i producentką. Goście: Natalia i Łukasz Grzegorzkowie. Moderator: Marcin Radomski (1.10, godz: 19:00, 100′ + Q&A)

 7. Dyskusja: „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej (2.10, godz. 15:00, 90′) Goście: Piotr Trojan, Ewa Brodzka, Marta Łachacz, Moderatorka: Kaja Klimek 

 8. Dyskusja: Co tu się kręci? Biopic w natarciu (3.10, godz. 15:00, 90′) Goście: Kaja Krawczyk-Wnuk, Katarzyna Borowiecka, Jerzy Kapuściński, Moderatorka: Kaja Klimek 

 9. „Najmro”. Pokaz filmu i Q&A: o postprodukcji z reżyserem i sound designerami. Goście: Mateusz Rakowicz, Bartek Putkiewicz, Sebastian Witkowski. Moderatorka: Magdalena Juszczyk (3.10, godz. 19:00, 96′ + Q&A)

 10. Z archiwum X: Na srebrnym globie. Pokaz filmu „Ucieczka na srebrny glob” i Q&A. Goście: Kuba Mikurda, Daria Maślona (3.10, godz. 12:00, 94′ + Q&A)

 11. Quiz filmowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowym FilmETER, Klub festiwalowy Yellow bistro & deli (2.10, godz. 22:30)

Naszych tegorocznych gości Festiwalu znajdziesz tutaj

Pełny harmonogram wydarzeń i filmów już jest tutaj

Chcesz wziąć udział w wydarzeniach z projektu Akcja Edukacja? Więcej w zakładce tutaj

Dyskusja: „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej
Kiedy: 2 października, sobota, godz. 15:00-16:30
Goście: Ewa Brodzka (reżyserka obsady), Marta Łachacz (koordynatorka intymności), Piotr Trojan (aktor) 
Prowadząca: Kaja Klimek
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi
Wstęp wolny 

W ostatnim czasie znaczenia nabrały zawody zajmujące się bezpieczeństwem cielesnym oraz komfortem psychicznym aktorek i aktorów. Dużą wagę przywiązuje się też do tego, jak wygląda praca z dziećmi. Mimo zdecydowanych zmian na lepsze, od czasu do czasu nadal można usłyszeć o sytuacjach, w których dochodzi do nadużyć wobec pracowników i pracownic. Z czego to wynika? Czy psycholog i koordynator intymności zatrudniony przy produkcji filmowej powinien być standardem? Jak komfort pracy wpływa na finalny efekt filmu? Jak realizować filmy, pod presją czasu i budżetu w atmosferze szacunku? Co jest kluczem do sukcesu i zadowolenia ekipy podczas prac na planie i nie tylko? O tym opowiedzą zaproszeni goście, dla których szacunek to podstawa pracy z drugim człowiekiem. Uczestnicy odpowiedzą na wszystkie trudne pytania w tym wrażliwym temacie. W panelu udział wezmą m.in. Marta Łachacz – koordynatorka intymności przy produkcjach Netflixa, Ewa Brodzka – reżyserka obsady m.in. u Andrzeja Wajdy, oraz Piotr Trojan – aktor, który wcielił się w Tomasza Komendę w „25 latach niewinności”. Rozmowę prowadzić będzie Kaja Klimek (Kajutex).

Partner Dyskusji: „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej

Dyskusja: Co tu się kręci? Biopic w natarciu!
Kiedy: 3 października, niedziela, godz. 15:00-16:30
Goście: Kaja Krawczyk-Wnuk (scenarzystka), Katarzyna Borowiecka (krytyczka filmowa), Jerzy Kapuściński (producent)
Prowadzenie: Kaja Klimek
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi
Wstęp wolny 

Dyskusja o wielkim boomie na filmy biograficzne, które od dekady wysadzają z hukiem box office polskich kin, zostawiając daleko w tyle inne rodzime produkcje. O źródle fenomenu, diagnozie takiego stanu rzeczy będą rozmawiać: Kaja Krawczyk-Wnuk – scenarzystka „Żeby nie było śladów”, Katarzyna Borowiecka – dziennikarka filmowa prowadząca autorski „POPcast” oraz Jerzy Kapuściński producent filmowy (m.in. „Jesteś Bogiem”). Eksperci staną w ogniu pytań Kai Klimek o polski film biograficzny. Będzie pytać o to jak odnieść sukces zarówno komercyjny i artystyczny. Porozmawiają o trendach, wymagających i sentymentalnych odbiorcach, a także o zagrożeniach jakie wiążą się z realizacją filmów biograficznych. Czy to odpowiedź i jednocześnie konkurencja dla popularnego amerykańskiego kina gatunkowego? Czy przewaga biopiców w repertuarze kin i platform streamingowych to powód do satysfakcji, czy może raczej niebezpieczna w dłuższej perspektywie bolączka? 

„Moje wspaniałe życie”. Pokaz filmu i Q&A o produkcji z reżyserem i producentką
Termin: 1 października, piątek, godz. 19:00-22:00
Goście: Natalia Grzegorzek, Łukasz Grzegorzek
Prowadzący: Marcin Radomski
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi

Natalia i Łukasz Grzegorzkowie to już stali bywalcy Kamery Akcji. Gościli na festiwalu ze swoim pierwszym filmem – „Kamper”, kilka lat później powrócili z „Córką trenera”. Również w tym roku będą w Łodzi ze swoją nową produkcją.  Pokaz przedpremierowy „Mojego wspaniałego życia” zrealizowanego w iście sundance’owym klimacie, z charakterną główną bohaterką – w tej roli Agata Buzek na inaugurację 12. FKA w Szkole FIlmowej w Łod. Po projekcji odbędzie się dyskusja z twórcami na temat realizacji filmów środka, planach na kolejne projekty i wyzwaniach produkcyjnych  w czasie pandemii. 

Najmro”. Pokaz filmu i Q&A o postprodukcji z reżyserem i sound designerami 
Termin: 3 października, niedziela, godz. 19:00-22:00 
Goście: Mateusz Rakowicz, Bartek Putkiewicz, Sebastian Witkowski
Prowadząca: Magdalena Juszczyk
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi

Pokaz „Najmro” ucieszy każdego miłośnika „Złap mnie jeśli potrafisz” czy „Wilka z Wall Street”. Pewexy, Dawid Ogrodnik jako sprytny złodziej uciekający milicji, a do tego polska moda lat 70-tych i 80-tych. Mateusz Rakowicz powraca na Festiwal Kamera Akcja po tym, jak dwa lata temu prezentował swój wówczas jeszcze nie ukończony projekt. Po seansie „Najmro” odbędzie się Q&A  z reżyserem, ale też sound designerami filmu: Bartkiem Putkiewiczem i Sebastianem Witkowskim. Twórcy opowiedzą o procesie postprodukcji dźwięku podczas pandemii i o tym jak ważna jest sfera audialna w realizacji widowiska filmowego. 

Z archiwum X: Na srebrnym globie. Pokaz filmu „Ucieczka na srebrny glob” i Q&A

Termin: 3 października, niedziela, godz. 12:00-14:45
Goście: Kuba Mikurda, Daria Maślona
Prowadzący: Miłosz Stelmach
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej w Łodzi

Co działo się w czasie niemal sześciuset dni zdjęciowych do filmu „Na srebrnym globie” i co doprowadziło do wstrzymania produkcji na 11 lat? Jak warunki polityczne wpłynęły na realizację szalonego, a wręcz szamańskiego, pomysłu na epickie science-fiction? Kto ile musiał poświęcić w imię dzieła sztuki i czy nie było to przekroczenie pewnych granic? Na te pytania postarają się odpowiedzieć reżyser Kuba Mikurda oraz producentka Daria Maślona – twórca niepowtarzalnego dokumentu „Ucieczka na srebrny glob”. W czasie spotkania po projekcji „Ucieczki…” opowiedzą o kulisach produkcji opus magnum Andrzeja Żuławskiego, a także o tym co ostatecznie nie trafiło do dokumentu. Nie zabraknie także miejsca na kontrowersje związane z twórcą „Diabła” oraz opowieści zasłyszanych od jego współpracowników i najbliższych. Wydarzenie nie tylko dla wielbicieli Żuławskiego, ale przede wszystkim dla tych, którzy są ciekawi historii polskiej kinematografii kulis powstawania filmów.

Warsztaty dźwiękowe. O sound designie w filmie i serialu

Termin: 1 października, piątek, godz. 13:30-15:30
Gość: Michał Kosterkiewicz
Miejsce: TOYA Studios, ul. Łąkowa 29, budynek TV TOYA
Obowiązują zapisy na warsztaty

Dźwięk to jeden z ostatnich etapów postprodukcji filmu. Odpowiednie brzmienie, które wywołuje u widza założone przez twórców reakcje, to nadrzędny cel wielomiesięcznej pracy nad ścieżką audialną. O jego znaczeniu wie doskonale prowadzący warsztaty – Michał Kosterkiewicz – reżyser dźwięku i realizator zgrania niezliczonej ilości filmów m.in. „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka czy seriali m.in. „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, „Ultraviolet” Co kryje się za określeniem „dynamika zgrania dźwięku”? Jakie są poszczególne elementy warstwy audialnej? Czy dialog musi być głośny, żeby był zrozumiany? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania zapisz się na warsztaty i poznaj tajniki świata dźwięku, w który wprowadzą Cię doświadczeni w tym fachu specjaliści.

Partner Warsztatów dźwiękowych. O sound designie w filmie i serialu

Ostatni seans „Altmana” i niepowtarzalny retro trip VHS Hell

Kiedy: 30 września, czwartek, godz. 17:30
Miejsce: Fuzja, ul. Milionowa 6a, Łódź
Pokaz filmów „Altman” oraz „Ninja III: Dominacja”

Porywające filmowe doświadczenie w murach secesyjnej kotłowni? Pierwszy wieczór tegorocznego festiwalu Kamera Akcja będzie gratką dla kinomanów i koneserów dobrej zabawy spod znaku nocnego szaleństwa. Organizatorzy festiwalu wspólnie z TME Polówką zapraszają na niezapomniany powrót do przeszłości! Na terenie Fuzji, w zapierającej dech postindustrialnej przestrzeni dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, odbędzie się ostatni pokaz w Polsce filmu o Robercie Altmanie, ikonie amerykańskiego kina, a daniem głównym będzie seans doświadczenie, którego nie wypada przegapić! Na FKA powróci VHS Hell, czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia z „klasykiem” minionej epoki i improwizującym na żywo lektorem! Na uczestników czeka niezapomniana zabawa, która zakończy się festiwalowym Afterparty.

Partnerzy wydarzenia Ostatni seans „Altmana” i niepowtarzalny retro trip VHS Hell

Spacer po lokacjach filmowych z Łódź Film Commission

Kiedy: 1 października, piątek, godz. 10:00-12:30
Prowadzący: Wenancjusz Szuster
Miejsce: Plac przed hotelem Puro (początek trasy)

O tym, że Łódź jest miastem filmu, wie każdy. Jednak o tym, jakie sekrety skrywają poszczególne lokacje, pofabryczne przestrzenie i kamienice wiedzą już nieliczni. Szczęśliwie, znaleźli się tacy, którzy chętnie się tą wiedzą podzielą. W ramach 12. edycji FKA organizowany jest niepowtarzalny spacer po lokacjach filmowych. Spacerowicze przejdą między innymi ulicami Ogrodową i Legionów, gdzie kręcono „Idę” Pawła Pawlikowskiego, okolice ul. Piotrkowskiej, wokół której swoje plany miały „Powidoki”, „Psy” czy „Aktorzy Prowincjonalni”, a także zobaczą francuski strych z „Zimnej wojny”, który zaaranżowano w kamienicy na rogu ulic Moniuszki i Sienkiewicza.

Partnerzy wydarzenia Spacer po lokacjach filmowych z Łódź Film Commission

Wystawa Łódź Filmowa w Muzeum Kinematografii*
Termin: 1 października (października) 2021, godz. 16:00-17:00 (pierwsze wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia), godz. 17:00-18:00 (drugie wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia).
Miejsce: Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1
Wstęp wolny z karnetem 12. FKA

Część wystawy „Łódź filmowa” w Muzeum Kinematografii – „Miasto atrakcji” zapewnia niepowtarzalną okazję poznania rozrywek ery sprzed czasów braci Lumière. Powrót do niezwykłych urządzeń, których rekonstrukcje można samodzielnie obsłużyć, pozwala na zgłębienie tajników zabytków techniki pokazywania ruchomych obrazów. Kinetoskop, mutoskop, stereoskop czy też kamera „oko” to sprzęty, które towarzyszyły naszym przodkom na przełomie XIX i XX wieku. A to wszystko w wyjątkowej przestrzeni zabytkowego pałacu Karola Scheiblera, wykorzystywanej między innymi do filmu „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy.

* Dla karnetowiczów od 30 września do 7 października bilet na wystawę „Łódź filmowa” w Muzeum Kinematografii w cenie 5 zł

Partner wydarzenia

Quiz filmowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowym FilmETER
Kiedy:
 2 października, sobota, godz. 22:30 
Miejsce: Klub festiwalowy Yellow bistro & deli 

Partnerzy wydarzenia

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.