Wydarzenia 12. FKA

Jesteś ciekawy jakie spotkania czekają na Ciebie podczas 12. FKA? Przedstawiamy program dyskusji oraz warsztatów:

Wydarzenia odbywające się stacjonarnie:

 1. Ostatni seans „Altmana” i niepowtarzalny retro trip VHS Hell (30.09, godz. 17:30)

 2. Spacer po lokacjach filmowych, Gość: Wenancjusz Szuster (1.10, godz. 10:00, 150′)

 3. Wykład o filmach interaktywnych, prowadzący: Kamil Jędrasiak (UŁ), miejsce: sala kominkowa w Bibliotece Tuvim, wstęp wolny (1.10, godz. 12:30, 60′)

 4. Warsztaty dźwiękowe. O sound designie w filmie i serialu, Gość: Michał Kosterkiewicz (1.10, godz. 13:30, 120′), obowiązują zapisy

 5. Wystawa Łódź Filmowa w Muzeum Kinematografii (1.10, godz. godz. 16:00-17:00 (pierwsze wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia), godz. 17:00-18:00 (drugie wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia).

 6. „Moje wspaniałe życie”. Pokaz filmu i Q&A: o produkcji z reżyserem i producentką. Goście: Natalia i Łukasz Grzegorzkowie (1.10, godz: 19:00, 100′ + Q&A)

 7. Dyskusja: „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej (2.10, godz. 15:00, 90′) Goście: Piotr Trojan, Ewa Brodzka, Marta Łachacz, Moderatorka: Kaja Klimek 

 8. Dyskusja: Co tu się kręci? Biopic w natarciu (3.10, godz. 15:00, 90′) Goście: Kaja Krawczyk-Wnuk, Kasia Klimkiewicz, Katarzyna Borowiecka, Jerzy Kapuściński, Moderatorka: Kaja Klimek 

 9. „Najmro”. Pokaz filmu i Q&A: o postprodukcji z reżyserem i sound designerami. Goście: Mateusz Rakowicz, Bartek Putkiewicz, Sebastian Witkowski (3.10, godz. 19:00, 96′ + Q&A)

 10. Z archiwum X: Na srebrnym globie. Pokaz filmu „Ucieczka na srebrny glob” i Q&A. Goście: Kuba Mikurda, Daria Maślona (3.10, godz. 12:00, 94′ + Q&A)

 11. Quiz filmowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowym FilmETER, Klub festiwalowy Yellow bistro & deli (2.10, godz. 22:30)

Wydarzenia odbywające się online na platformie Think Film:

 1. Spotkanie z Magnusem von Hornem na temat filmu „Sweat” (30.09, godz. 18:30, 60′)

 2. Green filming. Webinarium ŁFC. Goście: Monika Głowacka, Marta Krymarys (30.09, godz. 20:00, 60′)

 3. Śladami Łodzi Filmowej. Inauguracja roku akademickiego oraz dnia z Łodzią filmową z Uniwersytetem Łódzkim. Trasa Stowarzyszenia Filmowego FilmETER i Tropicieli (start: 1.10, godz. 9:00, 15′)

 4. Found footage. Webinarium WFO. Goście: Beata Bartecka, Maciej Drygas, Sławek Kalwinek, Monika Kotecka, Jakub Krakowiak, Stanisław Liguziński, Daria Maślona, Jakub Mikurda, Kamil Skałkowski, Marta Szymanowska, Łukasz Tokarczyk, Maria Zmarz-Koczanowicz, Monika Żelazowska (1.10, godz. 20:00, 90′)

 5. Kino nordyckie. Pokaz filmu „Wyspa Bergmana” i spotkanie z prof. Tadeuszem Szczepańskim (3.10, godz. 20:00, 60′)

 6. Amerykańskie pióro: Odie Henderson w rozmowie z Michałem Oleszczykiem. Goście: Odie Henderson, Michał Oleszczyk (4.10, godz. 20:00, 75′), spotkanie tylko w języku angielskim

 7. Must see. Power speeche kobiet filmu. Goście: Krystyna Kantor, Julia Rogowska, Małgorzata Piłacińska, Olga Chajdas, Agnieszka Elbanowska. Moderatorka: Anna Wróblewska (5.10, godz. 20:00, 90′), na platformie ZOOM, obowiązują zapisy

 8. Filmoznawca-filmowiec: Anna Kazejak. Gość: Anna Kazejak (6.10, godz. 20:00, 75′)

 9. Krótkie filmy na świecie. Q&A z twórcami filmów w Międzynarodowym Konkursie Etiud i Animacji (7.10, godz. 20:15, 120′)

Naszych tegorocznych gości Festiwalu znajdziesz tutaj.

Pełny harmonogram wydarzeń i filmów już jest tutaj.

Chcesz wziąć udział w wydarzeniach z projektu Akcja Edukacja? Więcej w zakładce tutaj.

Dyskusja: „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej
Kiedy: 2 października, sobota, godz. 15:00-16:30
Goście: Ewa Brodzka (reżyserka obsady), Marta Łachacz (koordynatorka intymności), Piotr Trojan (aktor) 
Prowadząca: Kaja Klimek
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi
Wstęp wolny 

W ostatnim czasie znaczenia nabrały zawody zajmujące się bezpieczeństwem cielesnym oraz komfortem psychicznym aktorek i aktorów. Dużą wagę przywiązuje się też do tego, jak wygląda praca z dziećmi. Mimo zdecydowanych zmian na lepsze, od czasu do czasu nadal można usłyszeć o sytuacjach, w których dochodzi do nadużyć wobec pracowników i pracownic. Z czego to wynika? Czy psycholog i koordynator intymności zatrudniony przy produkcji filmowej powinien być standardem? Jak komfort pracy wpływa na finalny efekt filmu? Jak realizować filmy, pod presją czasu i budżetu w atmosferze szacunku? Co jest kluczem do sukcesu i zadowolenia ekipy podczas prac na planie i nie tylko? O tym opowiedzą zaproszeni goście, dla których szacunek to podstawa pracy z drugim człowiekiem. Uczestnicy odpowiedzą na wszystkie trudne pytania w tym wrażliwym temacie. W panelu udział wezmą m.in. Marta Łachacz – koordynatorka intymności przy produkcjach Netflixa, Ewa Brodzka – reżyserka obsady m.in. u Andrzeja Wajdy, oraz Piotr Trojan – aktor, który wcielił się w Tomasza Komendę w „25 latach niewinności”. Rozmowę prowadzić będzie Kaja Klimek (Kajutex).

Partner Dyskusji: „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej

Dyskusja: Co tu się kręci? Biopic w natarciu!
Kiedy: 3 października, niedziela, godz. 15:00-16:30
Goście: Kaja Krawczyk-Wnuk (scenarzystka), Katarzyna Klimkiewicz (reżyserka), Katarzyna Borowiecka (krytyczka filmowa), Jerzy Kapuściński (producent)
Prowadzenie: Kaja Klimek
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi
Wstęp wolny 

Dyskusja o wielkim boomie na filmy biograficzne, które od dekady wysadzają z hukiem box office polskich kin, zostawiając daleko w tyle inne rodzime produkcje. O źródle fenomenu, diagnozie takiego stanu rzeczy będą rozmawiać: Kaja Krawczyk-Wnuk scenarzystka Żeby nie było śladów”, Katarzyna Klimkiewicz – reżyserka „Bo we mnie jest seks”, Katarzyna Borowiecka – dziennikarka filmowa prowadząca autorski „POPcast” oraz Jerzy Kapuściński producent filmowy (m.in. Jesteś Bogiem”). Eksperci staną w ogniu pytań Kai Klimek o polski film biograficzny. Będzie pytać o to jak odnieść sukces zarówno komercyjny i artystyczny. Porozmawiają o trendach, wymagających i sentymentalnych odbiorcach, a także o zagrożeniach jakie wiążą się z realizacją filmów biograficznych. Czy to odpowiedź i jednocześnie konkurencja dla popularnego amerykańskiego kina gatunkowego? Czy przewaga biopiców w repertuarze kin i platform streamingowych to powód do satysfakcji, czy może raczej niebezpieczna w dłuższej perspektywie bolączka? 

„Moje wspaniałe życie”. Pokaz filmu i Q&A o produkcji z reżyserem i producentką
Termin: 1 października, piątek, godz. 19:00-22:00
Goście: Natalia Grzegorzek, Łukasz Grzegorzek
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi

Natalia i Łukasz Grzegorzkowie to już stali bywalcy Kamery Akcji. Gościli na festiwalu ze swoim pierwszym filmem – „Kamper”, kilka lat później powrócili z „Córką trenera”. Również w tym roku będą w Łodzi ze swoją nową produkcją.  Pokaz przedpremierowy „Mojego wspaniałego życia” zrealizowanego w iście sundance’owym klimacie, z charakterną główną bohaterką – w tej roli Agata Buzek na inaugurację 12. FKA w Szkole FIlmowej w Łod. Po projekcji odbędzie się dyskusja z twórcami na temat realizacji filmów środka, planach na kolejne projekty i wyzwaniach produkcyjnych  w czasie pandemii. 

Najmro”. Pokaz filmu i Q&A o postprodukcji z reżyserem i sound designerami 
Termin: 3 października, niedziela, godz. 19:00-22:00 
Goście: Mateusz Rakowicz, Bartek Putkiewicz, Sebastian Witkowski
Moderatorka: Magdalena Juszczyk
Miejsce: Szkoła Filmowa w Łodzi

Pokaz „Najmro” ucieszy każdego miłośnika „Złap mnie jeśli potrafisz” czy „Wilka z Wall Street”. Pewexy, Dawid Ogrodnik jako sprytny złodziej uciekający milicji, a do tego polska moda lat 70-tych i 80-tych. Mateusz Rakowicz powraca na Festiwal Kamera Akcja po tym, jak dwa lata temu prezentował swój wówczas jeszcze nie ukończony projekt. Po seansie „Najmro” odbędzie się Q&A  z reżyserem, ale też sound designerami filmu: Bartkiem Putkiewiczem i Sebastianem Witkowski. Twórcy opowiedzą o procesie postprodukcji dźwięku podczas pandemii i o tym jak ważna jest sfera audialna w realizacji widowiska filmowego. 

Amerykańskie pióro: Odie Henderson w rozmowie z Michałem Oleszczykiem
Termin: 4 października, poniedziałek, godz. 20:00-21:15
Goście: Odie Henderson
Prowadzący: Michał Oleszczyk
Miejsce: online, na platformie Think Film
Spotkanie tylko w języku angielskim

Amerykańska krytyka filmowa ma ogromnie bogatą tradycję: nazwiska takie, jak Pauline Kael, Andrew Sarris czy Roger Ebert kształtowały reputację filmów przez całe dekady. O tym, jak wygląda praktyka pisania o filmie w dzisiejszym USA, a także o jego współpracy z legendarnym Rogerem Ebertem, opowie Odie Henderson, jeden z głównych recenzentów strony RogerEbert.com

Z archiwum X: Na srebrnym globie. Pokaz filmu „Ucieczka na srebrny glob” i Q&A
Termin: 3 października, niedziela, godz. 12:00-14:45
Goście: Kuba Mikurda, Daria Maślona
Prowadzący: Miłosz Stelmach
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej w Łodzi

Co działo się w czasie niemal sześciuset dni zdjęciowych do filmu „Na srebrnym globie” i co doprowadziło do wstrzymania produkcji na 11 lat? Jak warunki polityczne wpłynęły na realizację szalonego, a wręcz szamańskiego, pomysłu na epickie science-fiction? Kto ile musiał poświęcić w imię dzieła sztuki i czy nie było to przekroczenie pewnych granic? Na te pytania postarają się odpowiedzieć reżyser Kuba Mikurda oraz producentka Daria Maślona – twórca niepowtarzalnego dokumentu „Ucieczka na srebrny glob”. W czasie spotkania po projekcji „Ucieczki…” opowiedzą o kulisach produkcji opus magnum Andrzeja Żuławskiego, a także o tym co ostatecznie nie trafiło do dokumentu. Nie zabraknie także miejsca na kontrowersje związane z twórcą „Diabła” oraz opowieści zasłyszanych od jego współpracowników i najbliższych. Wydarzenie nie tylko dla wielbicieli Żuławskiego, ale przede wszystkim dla tych, którzy są ciekawi historii polskiej kinematografiii kulis powstawania filmów.

Warsztaty dźwiękowe. O sound designie w filmie i serialu
Termin: 1 października, piątek, godz. 13:30-15:30
Gość: Michał Kosterkiewicz
Miejsce: TOYA Studios, ul. Łąkowa 29, budynek TV TOYA
Obowiązują zapisy na warsztaty

Dźwięk to jeden z ostatnich etapów postprodukcji filmu. Odpowiednie brzmienie, które wywołuje u widza założone przez twórców reakcje, to nadrzędny cel wielomiesięcznej pracy nad ścieżką audialną. O jego znaczeniu wie doskonale prowadzący warsztaty – Michał Kosterkiewicz – reżyser dźwięku i realizator zgrania niezliczonej ilości filmów m.in. Wymyk” Grega Zglińskiego, Mała Moskwa” Waldemara Krzystka czy seriali m.in. Kruk. Szepty słychać po zmroku”, Ultraviolet” Co kryje się za określeniem „dynamika zgrania dźwięku”? Jakie są poszczególne elementy warstwy audialnej? Czy dialog musi być głośny, żeby był zrozumiany? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania zapisz się na warsztaty i poznaj tajniki świata dźwięku, w który wprowadzą Cię doświadczeni w tym fachu specjaliści.

Partner Warsztatów dźwiękowych. O sound designie w filmie i serialu

Ostatni seans „Altmana” i niepowtarzalny retro trip VHS Hell
Kiedy:
30 września, czwartek, godz. 17:30
Miejsce: Fuzja, ul. Milionowa 6a, Łódź
Pokaz filmów „Altman” oraz „Ninja III: Dominacja”

Porywające filmowe doświadczenie w murach secesyjnej kotłowni? Pierwszy wieczór tegorocznego festiwalu Kamera Akcja będzie gratką dla kinomanów i koneserów dobrej zabawy spod znaku nocnego szaleństwa. Organizatorzy festiwalu wspólnie z TME Polówką zapraszają na niezapomniany powrót do przeszłości! Na terenie Fuzji, w zapierającej dech postindustrialnej przestrzeni dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, odbędzie się ostatni pokaz w Polsce filmu o Robercie Altmanie, ikonie amerykańskiego kina, a daniem głównym będzie seans doświadczenie, którego nie wypada przegapić! Na FKA powróci VHS Hell, czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia z „klasykiem” minionej epoki i improwizującym na żywo lektorem! Na uczestników czeka niezapomniana zabawa, która zakończy się festiwalowym Afterparty.

Partnerzy wydarzenia Ostatni seans „Altmana” i niepowtarzalny retro trip VHS Hell

Spacer po lokacjach filmowych z Łódź Film Commission
Kiedy: 1 października, piątek, godz. 10:00-12:30
Prowadzący: Wenancjusz Szuster
Miejsce: Plac przed hotelem Puro (początek trasy)

O tym, że Łódź jest miastem filmu, wie każdy. Jednak o tym, jakie sekrety skrywają poszczególne lokacje, pofabryczne przestrzenie i kamienice wiedzą już nieliczni. Szczęśliwie, znaleźli się tacy, którzy chętnie się tą wiedzą podzielą. W ramach 12. edycji FKA organizowany jest niepowtarzalny spacer po lokacjach filmowych. Spacerowicze przejdą między innymi ulicami Ogrodową i Legionów, gdzie kręcono „Idę” Pawła Pawlikowskiego, okolice ul. Piotrkowskiej, wokół której swoje plany miały „Powidoki”, „Psy” czy „Aktorzy Prowincjonalni”, a także zobaczą francuski strych z „Zimnej wojny”, który zaaranżowano w kamienicy na rogu ulic Moniuszki i Sienkiewicza.

Partnerzy wydarzenia Spacer po lokacjach filmowych z Łódź Film Commission

Wystawa Łódź Filmowa w Muzeum Kinematografii*
Termin: 1 października (października) 2021, godz. 16:00-17:00 (pierwsze wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia), godz. 17:00-18:00 (drugie wejście, limit 10 osób, obowiązuje kolejność przyjścia).
Miejsce: Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1
Wstęp wolny z karnetem 12. FKA

Część wystawy „Łódź filmowa” w Muzeum Kinematografii – „Miasto atrakcji” zapewnia niepowtarzalną okazję poznania rozrywek ery sprzed czasów braci Lumière. Powrót do niezwykłych urządzeń, których rekonstrukcje można samodzielnie obsłużyć, pozwala na zgłębienie tajników zabytków techniki pokazywania ruchomych obrazów. Kinetoskop, mutoskop, stereoskop czy też kamera „oko” to sprzęty, które towarzyszyły naszym przodkom na przełomie XIX i XX wieku. A to wszystko w wyjątkowej przestrzeni zabytkowego pałacu Karola Scheiblera, wykorzystywanej między innymi do filmu „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy.

* Dla karnetowiczów od 30 września do 7 października bilet na wystawę „Łódź filmowa” w Muzeum Kinematografii w cenie 5 zł

Partner wydarzenia

Filmoznawca-filmowiec: Anna Kazejak
Kiedy: 6 października, środa, 20:00-21:14
Gościni
: Anna Kazejak
Prowadzący: Błażej Hrapkowicz
Miejsce: online, transmisja na facebook’u Festiwalu Kamera Akcja oraz na kanale YouTube Festiwalu Kamera Akcja

Anna Kazejak została bohaterką tegorocznej  sekcji „Filmoznawca-Filmowiec”. Pierwsze filmy artystki: „Jesteś tam”„Kilka prostych słów” czy „Puls” oraz głośny debiut „Oda do radości” z 2005 roku, który współtworzyła razem z Janem Komasą i Maciejem Migasem, będzie można zobaczyć online na platformie Think Film. Tam też odbędzie się spotkanie live z reżyserką. Anna Kazejak studiowała filmoznawstwo aż na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Łódzkim i Śląskim. Jej kino jest różnorodne i nastawione na odkrywanie coraz to nowych form. Ta storytellerka (przez dwa lata była showrunnerką Showmax’a) tworzy filmy fabularne („Obietnica”, „Skrzydlate świnie”, najnowszy „Cudak”), krótkie formy (netfliksowa „Erotica 2022”), audioseriale („Fucking Bornholm”) czy seriale („Szadź”, „Bez tajemnic”). W trakcie spotkania online reżyserka opowie o tym, jak śledzić trendy i być na bieżąco z nowymi formami opowiadania historii. Anna Kazejak zdradzi, dlaczego uważa, że kino nie jest już dominującym obiektem dystrybucji. Opowie także o swojej twórczości w kontekście studiów teoretycznych. 

Partner wydarzenia Filmoznawca-filmowiec: Anna Kazejak

Must see. Power speeche kobiet filmu
Termin: 
5 października, wtorek, godz. 20:00-21:30
Prowadząca: 
Anna Wróblewska
Gościnie: 
Krystyna Kantor, Julia Rogowska, Małgorzata Piłacińska, Olga Chajdas, Agnieszka Elbanowska
Miejsce: 
online, na platformie ZOOM, obowiązują zapisy

Must see! Power speeche kobiet filmu to niepowtarzalna okazja, żeby poznać najnowsze projekty polskich reżyserek. Twórczynie przedstawią nam projekty, które dopiero są w trakcie realizacji. O świecie wiecznej młodości, w którym istnieje szczepionka przeciw starości opowiedzą reżyserka Julia Rogowska, producentka Krystyna Kantor oraz autorka scenariusza Małgorzata Piłacińska przedstawiając „Bungalow Sary”. Do punkowego Trójmiasta końca lat 80., gdzie bohaterka odkrywać będzie swoją wolność, przeniesie nas „IMAGO”, który przedstawi reżyserka Olga Chajdas. Na poligon wojskowy, obnażając  groteskowy sposób wyobrażenia o tym czym jest męskość, zabierze nas reżyserka Agnieszka Elbanowska prezentując „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Kobiety Filmu. Spotkanie poprowadzi Anna Wróblewska ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

UWAGA: Zakaz rejestracji wideo i robienia zdjęć podczas wydarzenia
UWAGA: Materiały nigdzie nie publikowane

Partner wydarzenia Must see. Power speeche kobiet filmu

Kino nordyckie. Pokaz filmu „Wyspa Bergmana” i spotkanie z prof. Tadeuszem Szczepańskim
Kiedy: 3 października, niedziela, godz. 20:00-21:15
Gość:
prof. Tadeusz Szczepański
Prowadząca: Agnieszka Skolasińska
Miejsce: online, na platformie Think Film

Historia kinematografii Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz Islandii to temat, który w swojej najnowszej książce „Kino nordyckie”, zgłębia profesor Tadeusz Szczepański. Podczas spotkania odbiorcy zostaną dosłownie „wciągnięci” w filmowy świat tego mroźnego, fascynującego obszaru północnej Europy. Przybliżone zostaną sylwetki najważniejszych postaci takich jak Ole Olsen, Ingmar Bergman czy Lars von Trier, ale także historie związane z produkcją i rozwojem techniki. Spotkanie to z pewnością poszerzy perspektywy odbiorców filmu z festiwalu filmowego w Cannes – „Wyspa Bergmana” Mia Hansen-Løve (stacjonarnie i online), którego projekcja będzie towarzyszyć rozmowie z profesorem i pozwoli lepiej zrozumieć świat tytułowej wyspy. Francuska reżyserka zabiera gwiazdorską obsadę (Mia Wasikowski, Tim Roth, Vicky Krieps, Anders Danielsen Lie) na Fårö, by w posiadłości Ingmara Bergmana opowiedzieć dwie historie o miłości, niespełnieniu i męskim ego. Rozmowa z Tadeuszem Szczepańskim i seans filmu to prawdziwa gratka dla fanów kultury skandynawskiej.

Partner wydarzenia Kino nordyckie. Pokaz filmu „Wyspa Bergmana” i spotkanie z prof. Tadeuszem Szczepańskim

Green filming. Webinarium Łódź Film Commission
Kiedy: 30 września, piątek, godz. 20:00-21:00
Gościnie:
Monika Głowacka, Marta Krymarys
Miejsce: online, na platformie Think Film

Realizacja filmu fabularnego pochłania średnio tyle energii ile potrzeba na zasilenie Times Square non stop przez 5 dni. Stając za kamerą nie powinniśmy przestawać myśleć o klimacie, ale jak pogodzić pracę ekipy z troską o środowisko? O produkcji przyszłości, która wdraża ideę green filmingu opowiedzą Monika Głowacka i Marta Krymarys z Łódź Film Commission. Webinarium będzie świetną okazją do zapoznania się z rozwiązaniami, które mają na celu zniwelować negatywny wpływ produkcji filmowej na klimat, a także źródłem wiedzy na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą rozwiązania stosowane dotychczas na planach filmowych oraz o tym w jaki sposób ŁFC planuje wspierać producentów we wdrażaniu zielonych rozwiązań.

Partnerzy wydarzenia Green filming. Webinarium Łódź Film Commission

Found footage. Webinarium WFO
Kiedy: 1 października, piatek, godz. 20:00-21:30
Goście:
Beata Bartecka, Maciej Drygas, Sławek Kalwinek, Monika Kotecka, Jakub Krakowiak, Stanisław Liguziński, Daria Maślona, Jakub Mikurda, Kamil Skałkowski, Marta Szymanowska, Łukasz Tokarczyk, Maria Zmarz-Koczanowicz, Monika Żelazowska
Miejsce: online, na platformie Think Film

Webinarium WFO pod tytułem „Światłoczułe pałace pamięci, czyli archiwa filmowe wobec wyzwań produkcji filmowej. Przykład Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi” odbędzie się online na platformie Think Film podczas 12. FKA. Co kryje dorobek Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi? Jakie znaczenie ma fenomen nakręconych sto lat temu filmów, które teraz są masowo publikowane na YouTubie? Czy dzieła Andrzeja Wajdy są materiałami archiwalnymi? Z tymi pytaniami zmierzą się goście, którzy dla festiwalowej publiczności przygotowali jedyne w swoim rodzaju webinarium. Eksperci i ekspertki z różnych branż będą dyskutować m.in. o tym, jak w XXI w. wygląda praca w archiwum, na czym polega różnica w przeszukiwaniu i katalogowaniu filmów analogowych a jak tych zdigitalizowanych. Burza mózgów, która iście wpisuje się w motyw przewodni bieżącej edycji!

Partner wydarzenia Found footage. Webinarium WFO

Śladami Łodzi Filmowej. Inauguracja roku akademickiego oraz dnia z Łodzią filmową z Uniwersytetem Łódzkim. Trasa Stowarzyszenia Filmowego FilmETER i Tropicieli
Kiedy: Aplikacja dostępna bezpłatnie w dniach 1 – 7 października, z hasłem kameraakcja

Najpopularniejsza platforma geolokalizacyjna – „Tropiciel” i Stowarzyszenie Filmowe FilmETER przygotowali wspólny projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich pasjonatów historii Łodzi jako ważnego miejsca dla polskiej kinematografii. Za pomocą aplikacji, uczestnicy będą mogli udać się w specjalnie zaprojektowaną trasę i poznać miejsca kręcenia takich filmów i seriali, jak „Zimna wojna”, „Stawka większa niż życie” czy „Ziemia obiecana”. Śladami Łodzi Filmowej łączy w sobie cechy gry miejskiej z aplikacją edukacyjną, która będzie dostępna do pobrania za darmo dla posiadaczy i posiadaczek karnetu.

Partnerzy wydarzenia Śladami Łodzi Filmowej. Trasa z aplikacją

Quiz filmowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowym FilmETER
Kiedy:
2 października, sobota, godz. 22:30 
Miejsce: Klub festiwalowy Yellow bistro & deli 

Partnerzy wydarzenia

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.