14. FKA

Mam parę uwag. Warsztaty Filmwebu

Termin: 15 października (sobota), godz. 10:00
Prowadzący: Julia Taczanowska i Jakub Popielecki
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej w Łodzi
Obowiązują zapisy. Limit miejsc: 20. Regulamin warsztatów: przeczytaj tutaj

Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że podcasty zdobędą serca miłośników kultury. Współcześnie ich swobodny i niewiążący charakter sprawia, że coraz więcej osób sięga po słuchawki i zagłębia się w historie opowiadane przez prowadzących. O tym wiedzą Julia Taczanowska i Jakub Popielecki z podcastu „Mam parę uwag”, który podbił rankingi popularności, wdrapując się na trzecie miejsce w Apple Podcasts. Podczas warsztatów duet opowie o tym, jak w dzisiejszych czasach stworzyć dobrą i ciekawą audycję filmową oraz co należy zrobić, by zbudować ze słuchaczami niezwykłą więź. Julia i Jakub podzielą się zarówno swoim doświadczeniem dziennikarskim, jak i warsztatem krytycznofilmowym po to, by wskazać kluczowe techniki analizy oraz interpretacji filmów i jak je przełożyć na język mówiony. To spotkanie o jakościowej krytyce specjalnie dla osób, które chcą rozwinąć swoje umiejętności snucia opowieści wokół ochów i achów współczesnego kina.

Julia Taczanowska. Pochodzi z Krakowa. Studiowała Filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Szefowa działu wideo w Filmwebie. Razem z Jakubem Popieleckim prowadzi podcast „Mam parę uwag”. Występuje w programach „Movie się” i „Serial killers”.

Jakub Popielecki. Absolwent filmoznawstwa UAM. Dziennikarz portalu Filmweb. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Ekranach” i „Dwutygodniku”. Współorganizował trzy edycje Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Kilkakrotnie wyróżniany i nagradzany w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Współautor książek „David Cronenberg w oczach krytyków filmowych” i „David Lynch. Polskie spojrzenia”. Razem z Julią Taczanowską prowadzi podcast „Mam parę uwag”. Ulubiony film: „Zagubiona autostrada” albo „Mulholland Drive” (nie może się zdecydować).

Partner warsztatów:



W rytmie scenariusza. Warsztaty storytellingu z Tomaszem Habowskim

Termin: 15 października (sobota), godz. 13:30 (po projekcji filmu „Piosenki o miłości”, godz. 12:00)
Prowadzący: Tomasz Habowski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej w Łodzi
Obowiązują zapisy. Limit miejsc: 20.
Regulamin warsztatów: przeczytaj tutaj

Bezkompromisowy twórca „Piosenek o miłości”, autor ponad stu odcinków „Na wspólnej”. Tegorocznym bohaterem sekcji Filmoznawca-filmowiec będzie Tomasz Habowski, który studiował kulturoznawstwo i prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W warsztatach scenariuszowych zdradzi kulisy procesu twórczego „Piosenek o miłości”. ​Prześledzi drogę powstawania skryptu od pomysłu przez proces pisania aż do ostatecznych zmian już na planie filmowym. Opowie, jak pracować nad dialogami i co zrobić, by postaci już na etapie developmentu były realistyczne i przykuwały uwagę. Jest to gratka nie tylko dla fanów melancholijnego love story Alicji i Roberta, ale także niepowtarzalna okazja do podszlifowania swojego warsztatu dla osób zainteresowanych pisaniem scenariuszy. Warsztaty poprzedzi projekcja nagrodzonego na FPFF w Gdyni czy na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie filmu „Piosenki o miłości”. 

Tomasz Habowski. Reżyser i scenarzysta urodzony w 1988 r. w Bielsku-Białej. Ukończył kurs reżyserski oraz kurs scenariuszowy w Szkole Wajdy. Jako scenarzysta współpracował między innymi ze stacją telewizyjną TVN, dla której tworzył scenariusz do popularnego serialu „Na wspólnej”. Jako reżyser zadebiutował na dużym ekranie w 2021 roku filmem „Piosenki o miłości”. Obraz zdobył uznanie ze strony krytyków i publiczności oraz otrzymał szereg wyróżnień m.in. w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2021, za reżyserię na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, nagrodę główną w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera”, III miejsce na Świdnickim Festiwalu Filmowym „Spektrum” czy „Srebrne Grono” na 51. Lubuskim Lecie Filmowym.



Praca krytyka filmowego bez tajemnic. Warsztaty z Arturem Zaborskim

Termin: 16 października (niedziela), godz. 10:00
Prowadzący: Artur Zaborski
Miejsce: Kino Szkoły Filmowej w Łodzi
Obowiązują zapisy. Limit miejsc: 20.
Regulamin warsztatów: przeczytaj tutaj

Zawód krytyka – dla wielu praca marzeń. Oglądanie masy filmów i doradzanie odbiorcom co warto zobaczyć. Jak ten zawód wygląda od kuchni będą mogli przekonać się wszyscy, którzy wybiorą się na warsztaty z Arturem Zaborskim. Dziennikarz kulturalny współpracujący z wieloma czasopismami, w tym „Newsweekiem”, „Zwierciadłem” czy „Wirtualną Polską” i nominowany do Nagrody PISF w 2017 roku, podczas spotkania Bez tajemnic: jak pracuje dzisiaj krytyk filmowy zabierze uczestników w podróż po krytyce filmowej. Opowie o tym jak pracować z mediami internetowymi, telewizjami, a jak z magazynami kulturalnymi?  Ile czasu ma się na pisanie relacji z festiwali, recenzji filmu, tekstu problemowego? Jak zdobywa się wywiady z gwiazdami takimi jak Penelope Cruz i jak wygląda proces autoryzacji tekstów? A to wszystko w taki sposób, by w ciągu doby znaleźć jeszcze czas na sen. Artur podzieli się swoim doświadczeniem i opowie o tym co warto wiedzieć, jakie umiejętności rozwijać, co warto szkolić i gdzie podnosić swoje kwalifikacje. To spotkanie o realiach pracy dziennikarza filmowego bez tematów tabu, obowiązkowe dla każdego, kto chce rozwijać swoją karierę krytycznofilmową.

Artur Zaborski. Dziennikarz kulturalny. Publikuje w polskich, amerykańskich, kanadyjskich i szwedzkich mediach. Stały współpracownik „Newsweeka”, „Zwierciadła”, Wirtualnej Polski, „Przekroju”, „Gali”, „Pani” i „Vogue’a”. Studiował filmoznawstwo i krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa w 2017 roku. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Rzecznik prasowy MFF Tofifest.



Trwają również zapisy na warsztaty z cyklu Akcja Edukacja:

  • Akcja Edukacja: Wytwórnia znaczeń. Warsztaty analizy filmu, prowadząca Diana Dąbrowska, 13 października (czwartek), godz. 11:00. Limit miejsc: 20.
  • Akcja Edukacja: Programowanie festiwali filmowych. Warsztaty z Marcinem Pieńkowskim, 14 października (piątek), godz. 10:30. Limit miejsc: 20.

Przeczytaj o nich więcej tutaj.



13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Newsletter
Polub nas
Partnerzy