Kamera Akcja. Warsztaty dziennikarsko-filmowe.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach dziennikarsko – filmowych. Garść najpotrzebniejszych informacji ⬇️  ⬇️

Kiedy? ➡️  13 sierpnia 2020

W jakich godzinach? ➡️  12:00 – 17:30 

Gdzie? ➡️  Kino Słońce w Wieruszowie

Zapisy: kameraakcja.com.pl lub w WDK

Link do zapisów: https://tiny.pl/7fs3n 

Limit miejsc: 20 osób

Prowadząca: Małgorzata Stasiak, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi i Warszawskiej Szkoły Filmowej
Gość: Kaja Klimek, krytyczka popkulturowa, edukatorka, prowadząca Seriaale w TVN Fabuła
Prezentowane filmy: Fajnie, że jesteś reż. Jan Komasa i Echo reż. Magnus von Horn

Kamera Akcja. Warsztaty dziennikarsko-filmowe to pięciogodzinne zajęcia o tworzeniu jakościowych materiałów na temat kina nie tylko w mediach, ale także w internecie (blogi, vlogi, podcasty). Wydarzenie składa się z trzech części: projekcji filmów krótkometrażowych ze Szkoły Filmowej, kreatywnych warsztatów dziennikarsko-filmowych z Małgorzatą Stasiak i spotkania z Kają Klimek, krytyczką popkulturową, która opowie o swoim sposobie na tworzenie form krytyczno-filmowych. Na zakończenie odbędzie się prezentacja projektów uczestników i uczestniczek.

Harmonogram:

✨ 12:00 Projekcja filmów: Fajnie, że jesteś reż. Jan Komasa, Echo reż. Magnus von Horn

✨  12:40 Małgorzata Stasiak o języku filmowym, vlogach, podcastach i innych

✨  I część warsztatów

✨  14:30 Spotkanie z krytyczką popkulturową Kają Klimek o współczesnej krytyce filmowej

✨  15:30 II część warsztatów

✨  16:45 Prezentacja materiałów

Więcej o wydarzeniu: 

Na wstępie uczestnicy i uczestniczki zapoznają się w toku interaktywnego wykładu z podstawowymi pojęciami z zakresu konstrukcji przekazu filmowego. Częścią warsztatów będzie projekcja etiud filmowych znanych absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi – Jana Komasy (twórcy Sali samobójców, Bożego Ciała i Hejtera) oraz Magnusa von Horna (reżysera filmów docenionych w Cannes: Intruza i Sweat). Odbędzie się również spotkanie z Kają Klimek, krytyczką popkulturową. Opowie ona o stylu w krytyce filmowej, na co zwracać uwagę, tworząc swój kanał i jak pozyskać audytorium. Omówi podstawowe zasady realizacji atrakcyjnych wypowiedzi krytycznych.

Warsztaty są ukierunkowane na wymierny rezultat, jakim jest przygotowanie przekazów krytycznych przez uczestników, a następnie publikacja ich w mediach projektu. Uczestnicy i uczestniczki w grupach stworzą jeden odcinek vloga lub podcastu na temat zaprezentowanego im filmu. Na realizację zadania otrzymają godzinę, a nad przebiegiem ich prac czuwać będzie czujne oko osoby prowadzącej, pozostającej do ich dyspozycji również po to, by wspierać ich merytorycznie i technicznie. Spotkanie z profesją krytyki filmowej to idealna propozycja dla tych, którzy marzą o dziennikarstwie filmowym.

Warsztaty potrwają łącznie około pięciu i pół godziny (z uwzględnieniem przerw)

Główny plakat wydarzenia.

Małgorzata Stasiak 👉🏻  Doktor nauk o sztuce. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi i Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze, opowiada i uczy o kinie: prowadzi warsztaty dla młodzieży, spotkania z artystami, współtworzy edukacyjne audycje i cykle filmowe. Współpracowała z magazynami „KINO” i „FilmPro”. Kino traktuje jako wspaniałą syntezę wszystkich sztuk. W procesie edukacyjnym używa więc różnorodnych metod, by wraz z odbiorcami wciąż na nowo odkrywać, jak piękną przygodą i świetną zabawą może być sztuka.

Kaja Klimek 👉🏻  Edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi Seriaale w TVN Fabuła oraz Warsztat Filmowy w Red Carpet TV. 

Partnerzy projektu: Szkoła Filmowa w Łodzi, Wieruszowski Dom Kultury, Festiwal Kamera Akcja w Łodzi, MovieWier.

Projekt dofinansowano w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów: Program mikrodziałań dla aktywnych mieszkańców Wieruszów 2020 ze środków Gminy Wieruszów oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020 realizowanego przez Centrum OPUS.