WAJDA SCHOOL – PRZEDSZKOLE FILMOWE

Przedszkole Filmowe Szkoły Wajdy to prowadzony od 13 lat program skierowany do młodych ludzi, uczniów szkół średnich i studentów pierwszych lat studiów zainteresowanych filmem. Duże doświadczenie filmowe nie jest wymagane – liczy się wrażliwość na otaczający świat, dokumentalna intuicja.

Uczestnicy spotykają się na weekendowych sesjach raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące przez rok. Zgodnie z ideą Szkoły Wajdy „od pomysłu do realizacji ” podczas sesji pracują nad realizacją filmowych pomysłów i wspólnie z tutorami szukają dla nich najlepszej formy. Przedszkole Filmowe prowadzą: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter – absolwenci Szkoły Wajdy, jedni z najzdolniejszych dokumentalistów młodego pokolenia, autorzy filmów pokazywanych i nagradzanych na festiwalach na całym świecie.

Na zajęcia zapraszani są mistrzowie filmu polskiego, tacy jak: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Marcel Łoziński, Jacek Bławut oraz inni profesjonaliści z branży filmowej: operatorzy, dźwiękowcy, montażyści, producenci. Dzięki wsparciu Fundacji Agory i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej udział w programie Przedszkole Filmowe jest bezpłatny.

wajdaschool_logo1

przedszkole-filmowe-logo

#INSTALOVE

12 minut, reż. Anna Wowra

Opis:

Natalia z pomocą przebojowej przyjaciółki Oli postanawia znaleźć idealnego chłopaka przez Internet. Podczas przygotowań do randek dziewczyny przeglądają kolejne profile na Instagramie, snują romantyczną wizję nadchodzących spotkań, mierzą się ze swoimi kompleksami i lękiem przed odrzuceniem. „#instalove” to portret pokolenia Millennialsów, historia nastoletniej potrzeby miłości w świecie internetowych czatów, lajków i randkowych apek na smartfona.

przedszkole_instalove

WYŚCIG

17 minut, reż. Stanisław Cuske

Opis:

Intymny portret relacji ojca z synem. Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród wielu pretensji jest miejsca na wsparcie i troskę.

przedszkole_wyscig

PRZYSTAŃ

14 minut, reż. Tomasz Pawlik

Opis:

Bohater, młody chłopak na progu dorosłości, mieszka w chatce z dala od miejskiego zgiełku, w której rozwija swoją muzyczną pasję i buduje własne, domowe studio nagraniowe. Snuje wielkie plany, jednak los szykuje dla niego coś innego. Wkrótce będzie musiał dokonać, być może najważniejszego, wyboru w swoim życiu.

przedszkole_przystan

ŁZY PRZEZ ŚMIECH

11 minut, reż. Natalia Nowicka

Opis:

Adam o swoich uczuciowych wątpliwościach, rozterkach i porażkach rozmawia z babcią i opowiada o nich na scenie, gdzie jako komik dzieli się zabawnymi spostrzeżeniami na temat miłosnych perypetii.

przedszkole_lzy-przez-smiech

GRA

12 minut, reż. Marek Głuszczak

Opis:

Paweł jest pasjonatem gier komputerowych. Pracuje właśnie nad własnym projektem. Czy uda mu się zafascynować nim innych?

przedszkole_gra

MIŁOŚĆ W NIESZAWIE

20 minut, praca zbiorowa

Opis:

Studenci Programu Przedszkole Filmowe 2014 w Szkole Wajdy wzięli udział w wakacyjnych warsztatach filmowych w Nieszawie na Kujawach. Ich zadaniem było zrobienie wspólnego filmu dokumentalnego o mieszkańcach tego malowniczego miasteczka. Młodzi filmowcy odwiedzali mieszkających tam ludzi w ich domach, pytali o ich historie miłosne, słuchali najbardziej intymnych zwierzeń. Wszystko to zarejestrowali, a efektem ich pracy jest ten film.

przedszkole_milosc-w-nieszawie