VHS Hell Live

Grupy VHS Hell widzom Festiwalu Kamera Akcja nie trzeba przedstawiać. Coroczne pokazy filmów klasy B w sobotę po północy stały się już festiwalową tradycją. VHS Hell to nostalgiczny hołd dla amerykańskiego kina grindhouse spod znaku double feature i polskiej rzeczywistości doby transformacji ustrojowej, jaka zaszła na przełomie lat 80. i 90. Kolektyw pod wodzą Krystiana Kujdy po raz kolejny przyjedzie do Łodzi i zaprosi widzów 9. FKA na szaloną noc z seansem “hitu” znanego z kaset wideo. Tym razem daniem głównym będzie “The Stabilizer” w reżyserii Arizala. Indonezyjski film zaskakuje… fryzurami, fatalnym aktorstwem, kuriozalnymi wyczynami kaskaderskimi. Historia o złych mężczyznach wypełniona jest także niezręcznymi romansami, które rozbawią do łez. Atrakcją będzie także lektor na żywo, który zinterpretuje ścieżkę dialogową improwizując podczas seansu! Wstęp na wydarzenie z karnetem. W przypadku wolnych miejsc będą sprzedawane bilety w cenie 7 zł w kasie festiwalu/ informacji festiwalowej.

„The Stabilizer”, reż. Arizal, 1986, Indonezja, 87 min

Niebiorące jeńców, cudownie niedorzeczne kino sensacyjne prosto z Indonezji, będące esencją wszystkiego co najlepsze i najgorsze w latach 80. Agent FBI Peter Goldson rusza do Tajlandii, aby uratować słynnego profesora z rąk narkotykowego bossa, a przy okazji pomścić śmierć narzeczonej. Przygotujcie się na nieustającą akcję, pościgi, eksplozje i wyborną ścieżkę dźwiękową.

Seans, który odbędzie się w ramach 9. Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi to pokaz z cyklu VHS HELL LIVE, podczas którego ścieżka dialogowa (i nie tylko) filmu będzie improwizowana na żywo przez lektora. To od niego zależy czy będzie wiernie trzymał się tekstu, czy zdecyduje się na szalony freestyle. 

W roli lektora wystąpi Mateusz Gołębiowski – legendarny Człowiek Suchar, członek VHS HELL, wytrawny kolekcjoner gier wideo i znawca absurdalnie drogich piw. 

Krystian Kujda
Dyrektor artystyczny Octopus Film Festival oraz 20. Festiwalu Filmów Kultowych. Filmoznawca, fotograf, kolekcjoner. Organizator ponad 140 pokazów filmowych, które odbywały się w całej Polsce. Współpracował z największymi festiwalami filmowymi w kraju, między innymi: MFF Nowe Horyzonty, Festiwal Kamera Akcja, Festiwal Filmów Kultowych, a także festiwalami sztuki współczesnej (np. Artloop Festival). Założyciel kolektywu VHS Hell, zajmującego się organizacją pokazów zapomnianych filmów z kaset wideo i archiwizacją artefaktów oraz dokumentów związanych z rynkiem wideo w Polsce. Pracownik Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku.
 
Mateusz Gołębiowski 
Człowiek na tyle stary, że uczestniczył w narodzinach kolektywu VHS Hell i po dziś dzień jest jego szalonym stryjem. Przez wiele lat ciężko pracował na miano Człowieka Suchara. Odznaczony w tej kategorii 3 razy. Dużo gra, o czym zdarza mu się nawet pisać. Jeśli chcecie go spotkać, znajdziecie go najprawdopodobniej w jakimś pubie z piwem craftowym, kiedy to gryzmoli coś w jednym ze swoich szkicowników. Z jakiegoś powodu upodobał sobie japoński jazz.
 
 

Autorem plakatu jest Cesar Tezeta.

 

Termin wydarzenia:

20 października (noc z soboty na niedzielę) – godz. 0:30, Kino Z, Szkoła Filmowa w Łodzi