SPOTKANIE NA EKRANIE: GRETA GERWIG

PLAN MAGGIE

Czas trwania: 92 minuty Reżyseria: Rebecca Miller Scenariusz: Rebecca Miller Obsada: Greta Gerwig, Ethan Hawke, Julianne Moore, Bill Hader, Maya Rudolph Zdjęcia: Sam Levy Produkcja: USA 2015

Maggie (Greta Gerwig) jest nowoczesną dziewczyną z Nowego Jorku, która nie jest w stanie zakochać się na dłużej niż 6 miesięcy, ale bardzo chciałaby zostać matką. Postanawia po prostu zajść w ciążę i wybiera do tego celu potencjalne najlepszego mężczyznę. Tymczasem zakochuje się w zupełnie innym. Po kilku latach cudzy mąż, który w międzyczasie został jej własnym, powszednieje i Maggie znów potrzebuje zmiany. W jej głowie pojawia się nowy plan, ale żeby go zrealizować potrzebuje pomocy byłej żony… swojego obecnego partnera.

film_plan-maggie_foto1

Rebecca Miller

Powieściopisarka, scenarzystka, reżyserka i aktorka, córka wybitnego dramaturga Arthura Millera. We wszystkich wyreżyserowanych filmach – „Angeli”, „Własnym tempie”, „Balladzie o Jacku i Rose” oraz „Prywatnym życiu Pippy Lee” – artystkę interesowało kompleksowe studium współczesnych relacji międzyludzkich.

MISTRESS AMERICA

Czas trwania: 84 minuty Reżyser: Noah Baumbach Scenariusz: Noah Baumbach, Greta Gerwig Obsada: Greta Gerwig, Lola Kirke, Rob Yang, Michael Chernus, Rebecca Henderson Zdjęcia: Sam Levy Produkcja: USA 2015

Gerwig gra nieco zagubioną dziewczynę, poszukującą nieuchwytnego. Poza tym ma niespożytą energię i żyje pełnią wielkomiejskiego życia. To imponuje młodszej Tracy (Lola Kirke), która dopiero co przybyła do Nowego Jorku i nie potrafi znaleźć przyjaciół. Dziewczyny spędzają razem czas na rozmowie o najpoważniejszych i najbardziej trywialnych sprawach. Film celnie wyłapuje nowojorskie realia, gdzie standardem jest niepewna sytuacja mieszkaniowa, a do otwarcia własnej restauracji konieczne jest posiadanie małej fortuny.

film_mistress-america_foto

Noah Baumbach

Urodzony w 1969 roku w Nowym Jorku. Reżyser, scenarzysta i producent. Studiował w Vasar College, którą to szkołę uczynił tematem debiutu pełnometrażowego „Kicking and Screaming” (1995). Za równie autobiograficzną „Walkę żywiołów” (2005) otrzymał nominacje do Złotego Globu i Oscara w kategorii „najlepszy scenariusz”. Jego ulubioną aktorką i jednocześnie współautorką scenariusza jest Greta Gerwig.

GREENBERG

Czas trwania: 89 minut Reżyser: Noah Baumbach Scenariusz: Noah Baumbach Obsada: Ben Stiller, Greta Gerwig, Rhys Ifans, Jennifer Jason Leigh Zdjęcia: Harris Savides Produkcja: USA 2010

Tytułowy bohater Roger Greenberg to 40-letni mężczyzna po przejściach. Postanawia skorzysta z wyjazdu brata na wakacje i tymczasowo zamieszkać w jego nowojorskim domu, by przemyśleć swoje dotychczasowe decyzje. Spędza jednak czas na pisaniu zażaleń do sieci kawiarni Starbucks i budowaniu nowej budy dla psa. Poznaje też asystentkę brata Florence, która staje się towarzyszką jego neurotycznej niedoli. Ben Stiller i Greta Gerwig łączą w swoich kreacjach humor, melancholię, zagubienie i groteskowość postaci niewiedzących, w którą stronę skierować swoje życie. Nostalgiczną atmosferę filmu buduje także muzyka skomponowana przez legendę muzycznej alternatywy – Petera Murphy’ego z zespołu LCD Soundsystem.

Greenberg

EDEN

Czas trwania: 89 minut Reżyser: Mia Hansen-Løve Scenariusz: Mia Hansen-Løve, Sven Hansen-Løve Obsada: Félix de Givry, Pauline Etienne, Vincent Macaigne, Hugo Conzelmann Zdjęcia: Denis Lenoir Produkcja: Francja 2014

Reżyserka wchodzi w paryskie środowisko klubowe wczesnych lat 90. Z zaangażowaniem opowiada o młodości, szaleństwie, zagubieniu, brawurze, pasji. Obraz pulsuje kolorami, rytmem i energią muzyki elektronicznej, która jest jednym z bohaterów filmu. Paul, nastolatek zafascynowany muzyką, rozwija swoją DJ-ską karierę. Imprezy, narkotyki, romanse są stałym elementem jego muzycznej podróży. Odtwarzający głównego bohatera Félix de Givry tworzy niejednoznaczną postać – zawieszoną między biernością a brawurą, niekończącą się zabawą a melancholią.

film_eden_foto2

Mia Hansen-Løve

Urodzona w 1981 roku w Paryżu. Karierę filmową rozpoczęła jako osiemnastolatka występując u Oliviera Assayasa w „Koniec sierpnia, początek września” (1998). Przez dwa lata pisała dla „Cahiers du Cinéma”, ale to reżyseria stała się jej celem. W 2004 zadebiutowała fabułą „Après mûre réflexion”, a w kolejnych latach zrealizowała „Tout est pardonné” (2007), „Ojciec moich dzieci” (2009), „Żegnaj pierwsza miłości” (2011) i „Eden” (2014). Jej najnowszy film to „Co przynosi przyszłość” (2016) z Isabelle Huppert w roli głównej.

LOLA VERSUS

Czas trwania: 87 minut Reżyser: Daryl Wein Scenariusz: Daryl Wein, Zoe Lister Jones Obsada: Greta Gerwig, Zoe Lister Jones, Joel Kinnaman, Bill Pullman, Debra Winger Zdjęcia: Jakob Ihre Produkcja: USA 2012

Lola (Greta Gerwig), 29-latka, zostaje porzucona przez swojego długoletniego chłopaka Luka (Joel Kinnaman), trzy tygodnie przed planowanym ślubem. Jej życie wywraca się do góry nogami. Z pomocą bliskich przyjaciół Henry’ego (Hamish Linklater) i Alice (Zoe Lister Jones), Lola rozpoczyna serię desperackich spotkań, mając nadzieję, że pomogą jej one pogodzić się z faktem, że mimo prawie 30 lat, wciąż pozostaje niezamężna i ten stan utrzyma się już na zawsze.

film_lola-versus_foto

Daryl Wein

Wielokrotnie nagradzany filmowiec. Współtworzył scenariusz i wyreżyserował film „Lola Versus”. Jego pierwszy film, „Breaking Upwards” po raz pierwszy był pokazywany na Festiwalu Filmowym SXSW. Za pełnometrażowy film dokumentalny „Sex Positive” otrzymał Nagrodę Jury na LA Outfest Film Fest.