RODZINNA GRA: THOMAS VINTERBERG

KOMUNA

Czas trwania: 111 minut Reżyser: Thomas Vinterberg Scenariusz: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg Obsada: Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen, Helene Reingaard Neumann, Julie Agnete Vang Zdjęcia: Jesper Tøffner Produkcja: Dania, Holandia, Szwecja, 2016

Znudzona rutyną mieszczańskiego życia Anna namawia męża na wykorzystanie odziedziczonej posiadłości na rzecz bardziej ekscytującej egzystencji w komunie. Paradoksalnie, to właśnie ona będzie musiała zmierzyć się z ciemniejszą stroną życia w grupie, kiedy mąż wprowadzi do niej młodą kobietę. Jednostkowa historia bohaterki, której idealistyczne wyobrażenie wspólnoty styka się z rzeczywistością, wpisuje się w większą opowieść o częstym fiasku egalitarnych ideałów, którą Vinterberg kreśli m.in. w „Festen” i „Polowaniu”. Reżyser, sam w młodości żyjący w komunie, nie ocenia i nie feruje wyroków, a głębokie psychologiczne studium bohaterki okrasza poczuciem humoru i lekkością narracyjną.

film_komuna_foto2

FESTEN

Czas trwania: 105 minut Reżyser: Thomas Vinterberg Scenariusz: Thomas Vinterberg, Mogens Rukov Obsada: Ulrich Thomsen, Henning Moritzen, Thomas Bo Larsen, Paprika Steen, Birthe Neumann Zdjęcia: Anthony Dod Mantle Produkcja: Dania, Szwecja 1998

W wiejskiej posiadłości szykuje się feta – za chwilę zaczną się huczne obchody 60. urodzin Helge Klingenfelta – właściciela posiadłości i patriarchy rodu. Zaproszeni są przyjaciele, rodzina i bliscy Helego – jego kochająca żona, Elsie i trójka dorosłych dzieci. Gdy goście się zjawiają, Helge wzywa najstarszego syna Christiana na rozmowę i prosi go, by wygłosił mowę ku pamięci swej siostry bliźniaczki zmarłej rok wcześniej. Nie spodziewa się jednak, dlaczego syn tak chętnie na to przystaje i jakie będą tego konsekwencje.

film_festen_foto

Thomas Vinterberg

Urodzony w 1969 roku w Kopenhadze. Jeden z twórców manifestu Dogma 95, wg którego wyreżyserował film „Festen” (1998), za który otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu w Cannes oraz nominacje do Złotego Globu i Nagrody BAFTA. W 2003 roku zrealizował „Wszystko dla miłości” – romans science fiction z Claire Danes i Joaquinem Phoenixem. „Polowanie” (2012) przyniosło mu m.in. nominację do Oscara i Złotego Globu.