Pokazy specjalne

Pokaz specjalny Łódź Film Commission

ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA
reż. Mariusz Wilczyński, 2021

Orły (Polska Nagroda Filmowa) – Najlepszy film; Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Wielka Nagroda „Złote Lwy”

Czas trwania: 117 min.
Scenariusz: Mariusz Wilczyński
Produkcja: Polska
Obsada: Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Andrzej Wajda

Obsypana nagrodami animacja pełnometrażowa, autorska opowieść Mariusza Wilczyńskiego o przyjaciołach i bliskich, z którymi nie zdążył się pożegnać. W przejażdżce po Łodzi z lat 70. towarzyszy mu bluesowa gitara Tadeusza Nalepy. Choć industrialne miasto miejscami wydaje się bardzo odpychające, Wilczyński portretuje je ze sporą dawką nostalgii i miłością. Mimo, że jest to bardzo osobista wypowiedź filmowa, bez trudu można odnaleźć uniwersalne, ponadczasowe treści.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (piątek 1.10, g. 15:00-19:00, ThinkFilm)


Partnerem pokazu jest Łódź Film Commission

Pokaz specjalny we współpracy z Festiwalem Mediów Człowiek w Zagrożeniu

1970
reż. Tomasz Wolski, 2021

Krakowski Festiwal Filmowy – Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego; Nyon „Vision du Reel” – Nagroda Specjalna Jury

Czas trwania: 70 min.
Scenariusz: Tomasz Wolski
Produkcja: Polska
Zdjęcia: Tomasz Wolski

W 1970 r. w komunistycznej Polsce wybuchają protesty. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców. Krwawe stłumienie rewolty stało się inspiracją dla Tomasza Wolskiego do stworzenia jedynej w swoim rodzaju produkcji łączącej dokument z animacją. Twórca zdecydował się ukazać wydarzenia z perspektywy partyjnych dygnitarzy. Film został nagrodzony specjalną nagrodą Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Dokumentalnego „Vision du Reel” w Nyon.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (poniedziałek 4.10, g. 15:00-19:00, ThinkFilm)

Partner pokazu specjalnego – Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Partner pokazu specjalnego