Pokazy poza sekcjami

Pokazy poza sekcjami:

 

Maniac – reż. Dwain Esper, 51 min.

+ wprowadzenie z Jackiem Rokoszem

Kiedy hollywoodzkie produkcje osiągały największe sukcesy i kształtowały historię kina, poza kontrolą budżetów i świadomością wielkich gwiazd rozwijał się nurt exploration cinema– produkcji niskobudżetowych, o wątpliwej estetyce, z dziurami w scenariuszu, drewnianymi dialogami i płaskimi w wyrazie postaciami. Filmy te dotykały jednak tematyki, od której ówczesne kino stroniło. Eksploracja filmowa okazała się być odważnym nurtem, który rezygnował z efektowności (ale nigdy z efekciarstwa) na rzecz pokazania problemów związanych z narkotykami, alkoholem, gender, rasizmem, szowinizmem oraz ludzką seksualnością.

Twórcy tego okresu, ze względu na ograniczone środki, często popadali w swoich produkcjach w groteskę, wykorzystując konwencję horrorów, oper mydlanych czy musicali. Im dziwniejszy i ciężkostrawny dla widza był efekt końcowy, tym lepiej – to kino miało szokować brawurą, zaskakiwać i wwiercać się w świadomość odbiorców, a nie przedstawiać wyidealizowany obraz świata z miłosnymi intrygami w tle. Łamanie schematów i estetyczny rollercoaster – oto, co przedstawiciele exploration cinema serwowali swoim widzom.
Podczas 8. edycji Festiwalu Kamera Akcja widzowie będą mieli okazję zobaczyć reprezentatywną dla nurtu eksploracji filmowej produkcję pod tytułem „Maniak” w reżyserii Dwaina Espera. Film opowiada o szalonym naukowcu i o jego jeszcze bardziej szalonym uczniu, który postanawia zabić mistrza i rozpocząć eksperymenty na ludziach. W filmie przeplatają się ze sobą groza i humor – wstrząśnięte i… zmieszane.

 

Kryształowa dziewczyna – reż. Artur Urbański, 

dyplom studentów Wydziału Aktorskiego 2016 Szkoły Filmowej w Łodzi

Bohaterami tego wielowątkowego filmu są młodzi ludzie, przeżywający swoje wczesne miłości: Adrian kończy studia na wydziale filozofii. Na wykładzie poświęconym miłości zauważa Magdę – młodą dziennikarkę, która prowadzi własną audycję w radiu. Jacuś, współlokator Adriana, jest nieszczęśliwie zakochany w Wasylu. Nieodwzajemnione uczucie, z którym nie umie sobie poradzić doprowadza go do psychozy. Wiesia jest siostrą Adriana. Przygotowuje się do ślubu i ze swoim narzeczonym Szymonem poszukuje nowego mieszkania. Podczas wizyty w ich domu Adrian odkrywa, że Szymon ją bije.

Film został zrealizowany jako dyplom fabularny Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi.

 

 

Szkoła teledysków: pokazy wideoklipów i case study realizatorskie

 

Goście: Roman Przylipiak, Agnieszka Gomułka, Maciej Michalski, Wojciech Augustyniak

W dorobku projektu Szkoły Teledysków powstały już klipy m.in. dla Mariki, Kamila Bednarka, Vienia, Bovskiej, Monika Urlik, Sorry Boys czy Solar/Białas.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak tworzy się teledyski? Czy praca nad nimi jest tak samo spektakularna, jak jej efekt końcowy? Ile trwa nakręcenie i zmontowanie krótkiego klipu? Czy każdy reżyser lub operator może podjąć się takiego zadania?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kamera Akcja, w trakcie warsztatów zorganizowanych przez twórców projektu Szkoła Teledysków. To inijatywa, dzięki której młodzi filmowcy mają okazję sprawdzić się na profesjonalnych planach filmowych, a teledyski, które produkują funkcjonują później jako oficjalne klipy najbardziej znanych polskich artystów.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję porozmawiać z opiekunami artystycznymi, którzy współpracują ze Szkołą Teledysków: Romanem Przylipiakiem, Agnieszką Gomułką, Maciejem Michalskim oraz jej organizatorem – Wojciechem Augustyniakiem. Odbędzie się również projekcja najnowszych realizacji.