Pejzaże współczesnej Ameryki – sekcja KNF

NEBRASKA
reż. Alexander Payne, 2013

Cannes 2013 – Złota Palma dla najlepszego aktora (Bruce Dern); Oscary 2014 – nominacja dla najlepszego filmu

Czas trwania: 115 min.
Scenariusz: Bob Nelson
Produkcja: USA
Zdjęcia: Phedon Papamichael
Obsada: Bruce Dern, Will Forte, June Squibb

Współczesny klasyk w reżyserii Alexandra Payne’a! Skąpany w czerni i bieli świat skomplikowanych rodzinnych relacji i bohaterów osaczonych przez otaczającą przestrzeń stają się dla reżysera okazją do wyprawienia bohaterów w hipnotyczną podróż. Choć z pozoru wyprawa do stanu Nebraska (po odbiór wygranej) wydaje się dla Woody’ego długo wyczekiwaną szansą na spełnienie, to prawdziwą receptą na szczęście okazuje się drugi człowiek i czas spędzony z synem. Film śledzi bohaterów w czasie podróży, dzięki której wzbogacą się nie tylko majątkowo, ale także duchowo. Projekcja filmu odbędzie się w ramach sekcji „Pejzaże współczesnej Ameryki” zaprogramowanej przez Koło Naukowe Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego, a seans będzie poprzedzony prelekcją. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (niedziela 3.10, g. 12:30, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z2)

AMERICAN HONEY
reż. Andrea Arnold, 2016

Cannes 2016 – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Jury Ekumenicznego

Czas trwania: 163 min.
Scenariusz: Andrea Arnold
Produkcja: USA
Zdjęcia: Robbie Ryan
Obsada: Sasha Lane, Shia LaBeouf, Riley Keough, McCaul Lombardi

Zapadający w pamięć film twórczyni „Fish Tank” łączy w sobie kino drogi z coming of age. Główna bohaterka – Star (Sasha Lane) to osiemnastolatka, która mając dość życia w rodzinnym miasteczku, dołącza do grupy rówieśników. Włóczęgostwo to dla nich dzień powszedni. „American Honey” spotkał się z doskonałym przyjęciem canneńskiej publiczności, od której rozpoczął triumfalny pochód po największych festiwalach. Projekcja filmu odbędzie się w ramach sekcji „Pejzaże współczesnej Ameryki” zaprogramowanej przez Koło Naukowe Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego, a seans będzie poprzedzony prelekcją. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (niedziela 3.10, g. 19:00, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z2)

AŻ DO PIEKŁA / HELL OR HIGH WATER
reż. David Mackenzie, 2016

Cannes 2016 – Oficjalna selekcja: Un Certain Regard; Oscary 2016 – 4 nominacje; Złote Globy 2016 –  3 nominacje

Czas trwania: 102 min.
Scenariusz: Taylor Sheridan
Produkcja: USA
Zdjęcia: Giles Nuttgens
Obsada: Jeff Bridges, Ben Foster

Wielokrotnie nagradzany reżyser David Mackenzie oraz Taylor Sheridan – autor scenariusza m.in do ,,Sicario”, na nowo powołali do życia gatunek westernu! ,,Aż do piekła” rozgrywa się na zachodzie Teksasu – w miejscach, gdzie rządzą przemoc i bezprawie. Dwaj bracia – Toby – zdesperowany ojciec, szukający lepszego życia dla syna oraz Tanner, były skazaniec z wybuchowym charakterem, postanawiają okraść oddział banku, który skonfiskował ich zadłużoną, rodzinną ziemię. W pościg za braćmi wyrusza Marcus, nieustępliwy Strażnik Teksasu, szukający ostatnich chwil sławy przed przejściem na emeryturę. W gwiazdorskiej obsadzie filmu, znaleźli się, m.in. zdobywca Oscara – Jeff Bridges oraz Ben Foster. Muzykę do produkcji napisali członkowie grupy Nick Cave and the Bad Seeds – Nick Cave i Warren Ellis. Projekcja filmu odbędzie się w ramach sekcji „Pejzaże współczesnej Ameryki” zaprogramowanej przez Koło Naukowe Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego, a seans będzie poprzedzony prelekcją. 

ZWIASTUN FILMU TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (sobota 2.10, g. 12:30, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z2)

Sekcja Pejzaże współczesnej Ameryki – sekcja KNF jest pod patronatem Koła Naukowego Filmoznawców UŁ.