FILMOZNAWCA – FILMOWIEC

FILMOZNAWCA – FILMOWIEC

To blok, w którym znajdują się filmy zrealizowane przez młodego, lecz już docenionego na arenie międzynarodowej reżysera i filmoznawcę – Bartosza Konopkę. Projekcje mają stanowić kontynuację dyskusji o wpływie wykształcenia teoretycznego na twórczość artystyczną.

Bartosz Konopka ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską pisał o grotesce w kinie: paradokumentalnej w filmach Formana i Piwowskiego oraz kreacyjnej na przykładzie filmu „Delikatessen” (reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro).
Gdy dwukrotnie nie dostał się do łódzkiej filmówki zajął się dziennikarstwem. Przenosił się z Łodzi do Warszawy. W 1997 roku przypadkowo dostał się do TVN, gdy telewizja ta rozpoczęła swoją działalność. Robił reportaże i ponownie zaczął myśleć o studiach filmowych. W 1998 roku parcując w stacji telewizyjnej nakręcił na własną rękę obrazek dokumentalny „Pierwszy Murzyn w Afryce”. We wsi Afryka pod Piotrkowem pojawił się pierwszy czarny weterynarz. Filmem ten umożliwił mu dostanie się na katowicki wydział reżyserii.
Kolejne jego filmy zdobywały uznanie na licznych festiwalach. Za film „Trójka od wzięcia” o opowiadający o osieroconej szesnastolatce, otrzymał Małego Jantara za najlepszą fabułę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.
„Ballada o kozie”, która otrzymała nagrodę na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2005 roku, to dokument pokazujący popegeerowską wieś oczami kóz ofiarowanych rodzinom korzystającym z pomocy opieki społecznej. Zwięrzęta, które mają dać ludziom zajęcie i mleko, stają się świadkami codziennego życia mieszkańców wsi.
Sławę zyskał dzięki nominacji do Oscara za dokument „Królik po berlińsku”. Jego dyplomowym filmem był „Czubek”, który jest miniaturą jego pierwszej pełnometrażowej fabuły „Lęk wysokości”.

Wywiad z Bartoszem Konopką oraz recenzje filmu „Lęk wysokości”


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *