(K) TEKST KRYTYCZNY


Po seansie. Zostań krytykiem filmowym.

Konkurs na tekst krytyczny o tematyce filmowej

Regulamin do ściągnięcia TUTAJ

Rusza konkurs na tekst krytyczny o tematyce filmowej. Krytyka filmowa to twórczość i sztuka. To emocje i bezkompromisowość.

Konkurs skierowany jest do przyszłych krytyków filmowych – młodych kinofili, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dziennikarstwem filmowym.

Wnikliwość, ostre i niezależne poglądy, osobisty ton, lekkie pióro zapewniające czytelniczą przyjemność, erudycja. To cechy pożądane u uczestników konkursu.

Zdobądź fotel krytyka filmowego!

Warunki uczestnictwa w konkursie:

Należy przesłać dwa teksty o tematyce filmowej (wcześniej niepublikowane):

– recenzję filmu, który miał swoją premierę nie wcześniej niż w 2009 roku w Polsce (4 000 – 5 000 znaków ze spacjami)

– tekst krytyczny o dowolnej tematyce filmowej (7 000 – 10 000 znaków ze spacjami)

Ostateczny termin zgłoszenia tekstów:

14 marca 2012 (do godz. 24:00)

Nagrodą w konkursie jest staż w redakcji działu kulturalnego jednego z patronów medialnych wydarzenia, podczas którego zwycięzca (lub zwycięzcy) będą mieli możliwość rozwinąć swoje umiejętności krytyczno-filmowe.

Organizatorzy przewidują również nagrody rzeczowe.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane.

W jury konkursu zasiadają znani krytycy filmowi i filmoznawcy:


Andrzej Kołodyński

Filmoznawca, krytyk filmowy. Od 1994 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1973-1992 kierował działem zagranicznym tygodnika „Film”. Autor, redaktor i tłumacz książek o filmie m.in. „Dziedzictwo wyobraźni. Historia filmu SF”, „Seans z wampirem” i „Słownik adaptacji filmowych”. Od 2011 roku rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.


Dagmara Rode

Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawstwo i wiedza o mediach na UŁ, obecnie pracowniczka Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Interesuje się awangardą filmową oraz problematyka dotycząca genderu i queeru. Zajmuje się również działalnością na rzecz kobiet, współpracuje m.in. z Nieformalną Grupą Łódź Gender. Współredaktorka książek „(Nie)Obecne granice. Szkice o obliczach transgresji” oraz „O polityce ciała i pożądania w kulturze audiowizualnej“.


Błażej Hrapkowicz

Krytyk filmowy. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej na UW. Laureat III nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. W 2010 roku nominowany do nagrody PISF w kategorii „krytyka filmowa”. Członek think tanku Restart, postulującego zmiany w polskiej kinematografii. Publikował w „Kinie”, „Filmie”, „Dwutygodniku”, „Przekroju”, „Machinie”, oraz na portalach Stopklatka.pl i Filmweb.pl. O filmie wypowiadał się również w Polskim Radiu i Chilli Zet.


Piotr Sitarski

Profesor filmoznawstwa, pracownik Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Jest specjalistą i popularyzatorem twórczości Ridleya Scotta (jest m.in autorem książki „Sens stylu. O twórczości filmowej Ridleya Scotta”.). Poza rzeczami związanymi z kinematografią zajmuje się również nowymi mediami i grami komputerowymi. Jest współautorem książek „Interpretacja dzieła filmowego”, „Światło – kamera – montaż”, „Człowiek – twórca kultury”, „Filmowy świat Andrzeja Wajdy” oraz „Kino bez tajemnic”.

Prace należy przesłać na adres:

arek.j@kameraakcja.com.pl

Wiek uczestnika:

Od 16 do 26 roku życia

W mailu należy umieścić:

Imię i nazwisko, numer telefonu, datę urodzenia i krótką notkę o sobie (studia, zainteresowania, ewentualne doświadczenie, inna działalność)

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 marca 2012 roku podczas Zamknięcia 3. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA (22-25 marca 2012) w Łodzi. Tam też nastąpi uroczyste wręczenie nagród laureatom.