JURY

JURY KONKURSU ETIUD I ANIMACJI:

Blanka Brzozowska
Kulturoznawczyni. Pracowniczka Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Autorka książek „Gen X. Pokolenie konsumentów”. oraz „Spadkobiercy flâneura. Spacer jako twórczość kulturowa – współczesne reprezentacje”. Publikowała między innymi w kwartalniku literackim „Akcent”, „Kulturze Współczesnej”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Sztuce i Filozofii”, „Tekstach Drugich” i „Czasie Kultury”. Współpracowała przy „Między słowem a obrazem”, „Człowieku w podróży” i „Sztuce – kapitale kulturowym wielkich miast”.

Małgorzata Gontarska
Koordynator studia dźwięku TOYA Studios, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Animacji „ReAnimacja”, była dziennikarka magazynów „Cooltura – Polish Weekly Magazine” w Londynie i łódzkiego „Piotrkowska 104”. Współpracowała także z Łódź Art Center przy Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Fotofestiwal oraz Łódź Biennale. Pasję do kina rozwijała podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Z zawodu filolog-redaktor.

Marcin Koszałka
Operator filmowy, reżyser i scenarzysta. Ukończył kierunek Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zadebiutował filmem dokumentalnym „Takiego pięknego syna urodziłam” (1999), który zdobył wiele nagród m. in. na festiwalach w Krakowie, Kazimierzu Dolnym i Berlinie. Jest autorem zdjęć do wielu filmów, m.in.: „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza, „Pręgi” Magdaleny Piekorz, „Rysy” Michała Rosy. Za dokument „Deklaracja nieśmiertelności” (2011) otrzymał główną nagrodę za najlepszy krótkometrażowy obraz dokumentalny na 46. Międzynarodowym Festiwalu w Karlowych Warach. W 2007 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę publiczności za film „Istnienie”.

Paweł Sołodki
Kulturoznawca i medioznawca. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, zajmuje się studiami gender i queer na gruncie filmoznawstwa oraz amerykańskim kinem niezależnym. Jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Filmu Queer „a million different loves!?”. Współredaktor książki „O polityce ciała i pożądania w kulturze audiowizualnej“.

JURY KONKURSU NA TEKST O TEMATYCE FILMOWEJ:

Błażej Hrapkowicz
Krytyk filmowy. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej na UW. Laureat III nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. W 2010 roku nominowany do nagrody PISF w kategorii „krytyka filmowa”. Członek think tanku Restart, postulującego zmiany w polskiej kinematografii. Publikował w „Kinie”, „Filmie”, „Dwutygodniku” „Przekroju”, „Machinie”, oraz na portalach Stopklatka.pl i Filmweb.pl.

Andrzej Kołodyński
Filmoznawca, krytyk filmowy. Od 1994 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1973-1992 kierował działem zagranicznym tygodnika „Film”. Autor, redaktor i tłumacz książek o filmie m.in. „Dziedzictwo wyobraźni. Historia filmu SF”, „Seans z wampirem” i „Słownik adaptacji filmowych”. Od 2011 roku Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Piotr Sitarski
Profesor kulturoznawstwa, filmoznawca, pracownik Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Jest specjalistą i popularyzatorem twórczości Ridleya Scotta (autor książki „Sens stylu. O twórczości filmowej Ridleya Scotta”.). Poza zagadnieniami związanymi z kinematografią, zajmuje się nowymi mediami i grami komputerowymi. Jest współautorem książek „Interpretacja dzieła filmowego” „Światło – kamera – montaż”, „Człowiek – twórca kultury”, „Filmowy świat Andrzeja Wajdy” oraz „Kino bez tajemnic”.

Dagmara Rode
Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawstwo i wiedza o mediach na UŁ, obecnie pracowniczka Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Interesuje się awangardą filmową oraz problematyka dotycząca genderu i queeru. Zajmuje się również działalnością na rzecz kobiet, współpracuje m.in. z Nieformalną Grupą Łódź Gender. Współredaktorka książek „(Nie)Obecne granice. Szkice o obliczach transgresji” oraz „O polityce ciała i pożądania w kulturze audiowizualnej“.