KONKURS KRYTYK MÓWI

Krytyk mówi – finał

Dwie finalistki w konkursie „Krytyk Mówi”. Poznajcie sylwetki przyszłych następczyń Grażyny Torbickiej.

Po raz pierwszy na Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zorganizowany został konkurs na wypowiedź krytyczno-filmową „Krytyk mówi”.
W tym roku wśród zgłoszeń dominowały kobiety-prelegentki. W gronie finalistek znalazły się dwie filmoznawczynie: z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łódź reprezentować będzie Diana Dąbrowska, natomiast Kraków Karolina Nieckarz. Finalistki zrealizowały najciekawsze wypowiedzi filmowe, które już dziś można zobaczyć na Festiwalowym profilu YouTube.

Obie zaczarowały komisję selekcyjną i porwały swoimi wypowiedziami. Dziewczyny różnią się temperamentem, sposobem i stylem mówienia, dlatego sądzimy, że rywalizacja między nimi będzie interesująca. Prostota i swoboda wzięły górę. Cieszymy się, że młodzi ludzie są otwarci na nowe formy uprawiania krytyki filmowej – mówi Arkadiusz Jaworek, organizator festiwalu.

Konkurs krytyk mowi-01

Finalistki podczas 5.FKA w październiku w drugim etapie Konkursu wygłoszą prelekcje do wylosowanych filmów z programu festiwalu. Tym razem zmierzą się w bezpośrednim kontakcie z widzami. Zwyciężczyni zostanie wyłoniona w głosowaniu publiczności. Dodatkową nagrodę otrzyma ta uczestniczka, której wypowiedź wideo będzie cieszyć się większą popularnością wśród użytkowników serwisu YouTube.

Diana Dąbrowska to doktorantka filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, propagatorka współczesnego kina włoskiego w Polsce (obecnie kuratorka sekcji włoskiej na tegorocznym Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi). Od I roku studiów licencjackich (po seansie „Boskiego” w 2007 roku) wiedziała, że pracę magisterską poświęci twórczości Paola Sorrentino – filmowej miłości życia. Za swoje największe sukcesy zawodowe uznaje organizację retrospektyw włoskich mistrzów kina w trakcie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (m.in. Pupiego Avatiego, Gianniego Amelio, Tinto Brassa, Braci Taviani), nakręcenie krótkometrażówki (pt. „Luce, luce, luce!”) na warsztatach reżyserskich z Marco Bellocchio w ramach Bobbio Film Festival 2013, (trzykrotne) pocałowanie w policzek Emira Kusturicę i zajęcia dydaktyczne ze swoimi studentami na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Karolina Nieckarz studiuje filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim. I wbrew pozorom, nie obejrzała wszystkich filmów świata, choć ma taki plan na przyszłość. Lubi badać kino pod względem psychologicznym. Ale nie zawsze. Uwielbia mainstream, filmy z efektami specjalnymi i superbohaterami, Benedicta Cumberbatcha, połączenie realizmu i fantazji, Charliego Chaplina i festiwale filmowe, na których płacze ze wzruszenia. Kocha Hollywood – stare i nowe, fanowanie, sny z Meryl Streep i moment, kiedy na sali kinowej gasną światła. I trwa tak od filmu, do filmu i trochę jej smutno, kiedy ktoś mówi, że życie to nie film. Robi różne rzeczy żeby poczuć się jak w filmie i jej głównym celem życiowym jest wylądowanie na czerwonym dywanie podczas gali Oscarów. Sama zadaje sobie co jakiś czas pytanie, czy zamiast blogowania, nie powinna wziąć się za chodzenie na castingi?

 

—————————————–

ARCHIWALNE:

Konkurs do przegadania – Krytyk mówi

Krytyka to więcej niż słowa. W epoce YouTube liczą się już nie tylko teksty pisane, ale także ciekawe ustne wypowiedzi krytycznofilmowe. Wyważone gesty, mimika, odpowiedni ton głosu, intonacja to niezbędne cechy współczesnego krytyka filmowego. Jeśli mówienie o filmie sprawia ci przyjemność, zgłoś się do konkursu „Krytyk mówi” organizowanego przez Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

 Konkurs krytyk mowi-01

REGULAMIN KONKURSU KRYTYK MÓWI 2014 – POBIERZ

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY KRYTYK MÓWI 2014 – POBIERZ

Nie musisz prowadzić wideobloga (choć możesz!), wystarczy, że stworzysz wypowiedź wideo, która zaskoczy selekcjonerów. Masz czas jedynie do 31 sierpnia, więc sięgnij po komputer, program do montażu i wysyłaj film. Finaliści podczas festiwalu zmierzą się ze sobą wygłaszając prelekcje przed filmami.

Jeśli potrafisz zainteresować widza swoim zdaniem, mówisz jak Kałużyński czy Raczek i chcesz stać się rozpoznawalną twarzą blogosfery – nasz konkurs jest dla Ciebie – mówi Arkadiusz Jaworek, organizator festiwalu.