WARSZTATY I SPOTKANIA

UWAGA!

Ruszyły zapisy na spotkania i warsztaty. Aby wziąć w nich udział wyślij email na adres: malwina@kameraakcja.com.pl. W tytule wiadomości wpisz koniecznie nazwę warsztatów/spotkania, na które chcesz się zapisać!

OSTATNI FOTEL PO PRAWEJ STRONIE. FAKTY I MITY PRACY KRYTYKA FILMOWEGO

Spotkanie z Michałem Oleszczykiem: piątek 10 maja 2013 r., godz. 10:00, sala kolumnowa ŁDK

Michał Oleszczyk to filmoznawca i jeden z najbardziej znanych blogerów z zakresu krytyki filmowej w Polsce, obecnie programer i rzecznik prasowy festiwalu Off Plus Camera, były szef działu krytyki filmowej w magazynie „Film”.  Napisał pracę doktorską na temat amerykańskiej krytyczki filmowej Pauline Kael.

Na spotkaniu opowie nam o różnicach i podobieństwach polskiej i amerykańskiej krytyki filmowej. Zdradzi tajemnice swojego kunsztu pisarskiego. Uczestnicy będą mieli okazję zapytać o początki działalności, o pierwsze teksty krytyczne publikowane w mediach. Dowiemy się skąd nasz gość czerpie wzorce i jak doskonali swój warsztat. Z pewnością nie zabraknie anegdot ze świata branży filmowej i ciekawych wskazówek dla adeptów sztuki jaką jest krytyka filmowa.

VIDEOBLOG JAKO NOWA TELEWIZJA. JAK ROBIĆ PROGRAMY TV W NOWYCH MEDIACH?

Spotkanie z Agnieszką Magdziarek i Magdą Felis: piątek 10 maja 2013 r., godz. 12:30, sala kolumnowa ŁDK

Recenzja filmowa to nie tylko tekst pisany. Wypowiadanie się o filmie, łączenie fragmentów filmów i kadrów to trudna sztuka. Ważna jest gestykulacja, odpowiednia odległość od kamery, chwyty montażowe. Jak stworzyć ciekawy program TV o filmie? Większość videoblogów opiera się na tzw. „gadających  głowach”  i czytaniu recenzji. Co zrobić aby program był ciekawy i zdobył widzów. Jaki wpływ na współczesne programy telewizyjne mają zmiany technologiczne?

KONTRASTOWE UJĘCIE. JAK TWORZYĆ MAGAZYN KULTURALNY?

Spotkanie z Joanna Figarską – redaktorką naczelną magazynu „Kontrast”: piątek 10 maja 2013 r., godz. 14:30, sala kolumnowa ŁDK

Lubisz pisać i chciałbyś sam decydować o tym jak długi będzie twój tekst i gdzie będzie publikowany? Tworzenie własnego magazynu wiąże się z łączeniem umiejętności organizacyjnych, logistycznych, twórczych i interpersonalnych. Znalezienie dobrego grafika, stworzenie zespołu terminowych dziennikarzy, wyszukanie solidnego korektora i utrzymanie atmosfery, dzięki której zapał po paru numerach nie minie – to nie lada wyzwanie.  Na spotkaniu będziemy mieli okazję dowiedzieć się jak tworzy się  magazyn kulturalny o wysokiej jakości merytorycznej.

Kontrast jest miesięcznikiem publicystyczno-kulturalnym, który powstał w kwietniu 2009 roku. Każdy numer liczy od 58 do 64 stron i składa się z przeglądu najnowszych informacji, wywiadów z ciekawymi postaciami, artykułów i felietonów o tematyce społecznej i kulturalnej.

UWODZICIEL PUBLICZNOŚCI. JAK PROWADZIĆ RADIOWE ROZMOWY O FILMIE?

Spotkanie z Patrycją Wanat – redaktorką naczelną działu kultura w Tok FM: piątek 10 maja 2013 r., godz. 15:45, sala kolumnowa ŁDK

JAK NIE MIEĆ KACA (PO WAWIE).  O ROLI KRYTYKA FILMOWEGO

Warsztaty z Tomaszem Raczkiem: sobota 11 maja 2013 r., godz. 10:00, sala kolumnowa ŁDK

Tomasz Raczek to człowiek – instytucja. Prowadził rozmowy o filmie z Zygmuntem Kałużyńskim w programie „Perły z lamusa”, pisze recenzje, prowadzi videobloga, współtworzy festiwale filmowe, ma własne wydawnictwo, od kilku miesięcy z powodzeniem piastuje stanowisko redaktora naczelnego magazynu „Film”.  Krytyka filmowa w Polsce to dla szerszej publiczności właśnie Tomasz Raczek.

Warsztaty obejmować będą pracę nad tekstem jakim jest film, a szczególnie refleksję nad wartościowaniem i oceną. Zgodnie z mottem pracy Tomasza Raczka: „jeśli coś nam się nie podoba, to naszym obowiązkiem jest tupać i gwizdać. To nie jest w dobrym tonie ani w dobrym guście, i nie jest dowodem kultury, jeżeli reagujemy tylko chrząkaniem i rozejściem się do domu”. Nasz gość opowie o tym jak reagować szczerze na to co się widzi w kinie, jak nie bać się wypowiadać opinii stanowczych i radykalnych. A przede wszystkim jak to robić. Uczestnicy zostaną zapoznani z dziennikarską retoryką i strukturą wypowiedzi krytycznych.

KINOMOVIE. ILU WIDZÓW TYLE ZNACZEŃ

Warsztaty z interpretacji filmu z Dagmarą Rode: niedziela 12 maja 2013 r., godz. 12:30, sala kolumnowa ŁDK

Oglądanie filmu to przyjemność wyszukiwania znaczeń i szukania powiązań, łączenie dwóch pozornie odrębnych elementów, jest to swoiste układanie puzzli. Jak interpretować film tak, aby nie popaść w nadinterpretację? Co można, a co jest przesadą i czystym wymysłem? Gdzie szukać odpowiednich kontekstów i jak odnaleźć się w meandrach i zawiłościach filmowych opowieści?

Warsztaty z interpretacji filmu z dr Dagmarą Rode (filmoznawczyni i wykładowczyni UŁ, redaktorka książki „Metody dokumentalne w filmie”) skierowane są do tych którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności tworzenia wypowiedzi krytycznej o filmie. Dowiedzieć się więcej na temat wybranych właściwości stylistycznych poszczególnych utworów. Nauczyć się jak łączyć kompozycję obrazu, rozwiązania inscenizacyjne i montażowe, sposób wprowadzania muzyki i dźwięku czy rozwiązania wizualne i wydobywać z nich znaczenia.

To doskonała okazja do nauki warsztatu krytyczno-filmowego od najlepszych! Kochasz kino? Uwielbiasz o nim pisać, ale nie wiesz czy robisz to dobrze? Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!

Zapisy na warsztaty i spotkania pod adresem: malwina@kameraakcja.com.pl

One thought on “WARSZTATY I SPOTKANIA

Comments are closed.