IDEA FESTIWALU

IDEA FESTIWALU

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone działalności krytyków filmowych. Festiwal organizowany jest przy wsparciu merytorycznym Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie znajduje jeden z dwóch oddziałów filmoznawstwa w naszym kraju. Głównym celem wydarzenia jest tworzenie żywego miejsca wymiany poglądów o sztuce filmowej kształtującego i wpływającego na adeptów stawiających pierwsze kroki w dziedzinie krytyki filmowej.

Współpracujemy z większością ośrodków filmoznawczych w Polsce integrując środowisko teoretyków kina oraz budując i konfrontując poglądy filmoznawców, krytyków, widzów i artystów. Nie oznacza to jednak, że wydarzenie zamknięte jest na innych odbiorców. Festiwal skierowany jest do widzów ciekawych współczesnego kina, a przede wszystkich otwartych na zabranie głosu w dyskusji.

centrum-festiwalowe-fot-radek-michalak

KAMERA AKCJA mierzy się ze stereotypem, który mówi, że polska krytyka filmowa oderwana jest od rzeczywistości przeciętnego widza – operuje językiem niezrozumiałym dla odbiorcy. Rewiduje również przekonania widzów, o tym że środowisko krytyków jest hermetyczne i nieprzystępne. Celem festiwalu jest zmiana takiego sposobu myślenia, a w efekcie otwarcie świata krytyki filmowej widzom – świata inspirującego do poszukiwania własnej wrażliwości na sztukę, wyrabiającego gust, ukazującego nowe nurty i kierunki rozwoju kina. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi, uczestnicy festiwalu mają szansę czerpać wiedzę i doświadczenie, a także w bardziej świadomy sposób odkrywać magię filmowych obrazów prezentowanych na festiwalu, nie tylko poprzez teksty krytyczne, ale przede wszystkim w ramach żywej i twórczej dyskusji.

W części filmowej festiwalu prezentujemy produkcje zauważone i docenione przez krytyków na polskich i światowych festiwalach filmowych. W formie retrospektyw często powracamy do kina tworzonego przez najważniejszych twórców XX wieku. Pokazujemy tylko takie filmy, które nie pozwalają o sobie zapomnieć, rodzą polemikę i wywołują emocje. To one są źródłem nowych inspiracji i wyjątkowym sposobem na doskonalenie się w wyrażaniu własnych sądów.

KAMERA-AKCJA---ZAMKNIĘCIE-F

Dla młodych filmoznawców z całego kraju „KAMERA AKCJA” szybko stała się ważnym wydarzeniem, które pozwala na konfrontację poglądów z doświadczonymi postaciami polskiej sceny krytycznej. Efektem dużego sukcesu organizacyjnego dwóch pierwszych edycji festiwalu jest powstanie branżowej platformy komunikacyjnej pomiędzy filmoznawcami z całej Polski – „Akcja Filmoznawca”.

KAMERA AKCJA znakomicie wpisała się na kulturalną mapę regionu łódzkiego, zyskując dużą sympatię jego mieszkańców oraz spełniając część zapotrzebowania na płaszczyźnie wydarzeń filmowych w województwie. Podczas ostatniej edycji przez 4 dni trwania festiwalu gościliśmy ponad 6500 widzów. Efektem znakomitej frekwencji oraz dużego zainteresowania ideą festiwalu są nominacje do nagrody „Punkt dla Łodzi” w latach 2011 oraz 2012 w kategorii: Wydarzenia.

CELE FESTIWALU:

– tworzenie przestrzeni dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy widzami, twórcami i środowiskiem krytycznym,
– działanie na rzecz integracji środowiska filmoznawców i krytyków z całej Polski,
– działanie na rzecz edukacji filmowej,
– działanie na rzecz upowszechniania nowych tendencji w światowej kinematografii – prezentacja kina docenianego na międzynarodowych festiwalach filmowych,
– przełamanie stereotypowego postrzegania profesji krytyka filmowego,
– tworzenie możliwości doskonalenia umiejętności w zakresie wyrażania opinii o sztuce filmowej – poprzez warsztaty z krytykami filmowymi,
– promocja wyróżniających się polskich produkcji filmowych i dyskusja o kinie polskim,
– promocja łódzkich uczelni wyższych – filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz PWSFTViT,
– odszukiwanie młodych i zdolnych osób chcących działać w przestrzeni krytyki filmowej, stworzenie im możliwości do prezentacji swoich umiejętności w konkursie na tekst krytyczny i oceny przez doświadczone jury,
– tworzenie przestrzeni do wyrażania poglądów na temat kina przez każdego zainteresowanego sztuką filmową.

523817_396501717041356_109576165733914_1375130_73760889_n

WŚRÓD GOŚCI FESTIWALU NA PRZESTRZENI LAT BYLI MIĘDZY INNYMI :

Michał Oleszczyk – krakowski filmoznawca i krytyk filmowy. Rzecznik prasowy i programer Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Prelegent podczas panelu dyskusyjnego „Interdyscyplinarny multispecjalista czy wyrafinowany leń? Różne oblicza krytyki filmowej” podczas trzeciej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Tomasz Raczek – krytyk filmowy, dziennikarz telewizyjny i publicysta. Prowadzi program kulturalny w TVP: „Weekendowy Magazyn Filmowy” Redaktor naczelny miesięcznika „Film”.

Prelegent panelu dyskusyjnego: „Od dirty dancing do dirty writing czyli parę słów o krytyce filmowej” podczas drugiej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Łukasz Maciejewski – dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Współautor wielu książek, Laureat nagrody Uskrzydlony za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej, eseistyki teatralnej, oraz za tom wywiadów „Przygoda myśli”. Jest ekspertem telewizji HBO Europe oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Związany z festiwalem od drugiej edycji. Prelegent panelu dyskusyjnego: „Od dirty dancing do dirty writing czyli parę słów o krytyce filmowej” podczas drugiej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Prowadzący warsztaty „Po seansie. Warsztaty krytyczno-filmowe” podczas trzeciej edycji.

Jacek Rakowiecki – dziennikarz, polonista i teatrolog. Był sekretarzem redakcji „Gazety Wyborczej”, działu kultury, był redaktorem naczelnym „Vivy!”, „Przekroju”, „Foyer” oraz zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. Do 2012 roku redaktor naczelny magazynu „Film”.

Prowadzący otwarte spotkanie o pracy krytyka filmowego oraz prelegent panelu dyskusyjnego „Między PR-em, festiwalami a recenzją. Krytycy filmowi jako współtwórcy polskiego życia filmowego” podczas trzeciej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Michał Chaciński – pracował między innymi jako dziennikarz i krytyk filmowy dla TVP Kultura. Od 2011 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Gdynia Film Festival.

Prelegent panelu dyskusyjnego „Między PR-em, festiwalami a recenzją. Krytycy filmowi jako współtwórcy polskiego życia filmowego” podczas trzeciej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista. Jego teksty ukazywały się drukiem w „Gazecie Wyborczej” (przede wszystkim w dodatku „Co jest Grane”, którego był redaktorem), „Przekroju”, „Tygodniku Powszechnym” oraz m.in. w miesięcznikach „Film”, „Kino”.

Prelegent panelu dyskusyjnego „Między PR-em, festiwalami a recenzją. Krytycy filmowi jako współtwórcy polskiego życia filmowego” podczas trzeciej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Kuba Mikurda – krytyk, tłumacz, redaktor, pisze m.in. do „Gazety Wyborczej”, „Krytyki politycznej”, w „Ha!arcie”. Redaktor i tłumacz wielu książek o tematyce filmowej.

Prelegent panelu dyskusyjnego „Na wizji. Jak mówić o kinie?” podczas trzeciej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy, członek think tanku Restart, postulującego zmiany w polskiej kinematografii. Publikował m.in. w „Kinie”, „Filmie”, „Dwutygodniku” czy „Przekroju”. Nagradzany za swoje prace krytyczne w Konkursie im. Mętraka.

Prelegent panelu dyskusyjnego „Restart kina czy krytyki? Wpływy dyskursów krytycznych na produkcję filmową” podczas drugiej edycji festiwalu. Juror Konkursu na tekst krytyczny podczas trzeciej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Maria Kornatowska – krytyczka filmowa, autorka wielu książek i publikacji o tematyce filmowej. Wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Prelegent panelu dyskusyjnego: „Od dirty dancing do dirty writing czyli parę słów o krytyce filmowej” podczas drugiej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Bartosz Konopka – znany polski reżyser i dokumentalista. Absolwent filmoznawstwa na UJ oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. W 2009 roku za film „Królik po berlińsku”, został nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny.

Bohater retrospektywy filmów w cyklu Filmoznawca-filmowiec podczas trzeciej Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Marcin Koszałka – operator filmowy, reżyser i scenarzysta. Autor zdjęć do takich filmów, jak „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza, „Pręgi” Magdaleny Piekorz, „Rysa” Michała Rosy. Znany również ze swoich filmów dokumentalnych, za które otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

Juror Konkursu Etiud i Animacji podczas trzeciej Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Robert Leszczyński – polski dziennikarz, krytyk muzyczny, gitarzysta, DJ, były kierownik działu Kultura i Styl tygodnika „Wprost”. Był jurorem w trakcie czterech edycji polskiej wersji programu „Idol”. Następnie prowadził autorski program „Mop Man” w telewizji Polsat. Pełnił funkcję rzecznika Przystanku Woodstock.

Juror Konkursu Etiud i Animacji podczas drugiej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Wystąpił z autorskim programem muzycznym w klubie festiwalowym podczas drugiej edycji festiwalu.