Nowe Kino Rumuńskie

Partnerem przeglądu jest Rumuński Instytut Kultury.

Nowe Kino Rumuńskie:

Psy – reż. Bogdan Mirica, 

(film bez polskiej dystrybucji kinowej), MFF Cannes 2016 – Nagroda FIPRESCI

Roman, młody człowiek z Bukaresztu, przyjeżdża na wieś pod granicę ukraińską. Chce sprzedać ziemię, którą odziedziczył po dziadku. Miejscowy policjant ostrzega go, że to nie będzie takie proste. Dziadek był miejscowym bossem i jego chłopcy nie pozwolą pozbyć się ziemi, dzięki której kręci się szmuglerski interes. Grupą rządzi teraz charyzmatyczny i okrutny Samir, któremu nie podoba się pomysł sprzedaży. Roman nie chce ulec Samirowi. Wygląda na to, że nie obejdzie się bez przemocy.

 

Ana, mon amour – reż. Călin Peter Netzer, 

(pokaz przedpremierowy) – Konkurs Główny Berlinale 2017. Srebrny Niedźwiedź za wybitne osiągnięcie w montażu filmowym

Toma i Ana poznają się na studiach. Zakochują się w sobie czując, że oboje są sobie potrzebni. Ana ma skomplikowaną historię rodzinną i cierpi na ataki paniki. Pochodzący z klasy średniej Toma jest równie zaszokowany, co zafascynowany lękami swojej dziewczyny. Wspiera ją, zabiera do kolejnych lekarzy. Jednocześnie obydwoje zaczynają izolować się od rodziny i przyjaciół. Słabość Any wydaje się dodawać siły Tomie. Gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, rozpoczyna terapię, dzięki której zmieni się i stanie silniejsza. Ale wtedy świat Tomy zacznie się chwiać w posadach…

 

Masz ci los! – reż. Paul Negoescu, 

(film bez polskiej dystrybucji kinowej) – premiera na MFF Pekin

Trzech mężczyzn z niewielkiego miasteczka desperacko potrzebuje pieniędzy. Bohaterowie tego zabawnego filmu uciekają się do rozwiązania, które często przychodzi do głowy ludziom w ich sytuacji: postanawiają wziąć udział w loterii. Ale nie wystarczy kupić zwycięski los. Dodatkowo, trzeba go nie zgubić… Film Negoescu to pełne zwariowanych przygód kino drogi, oparte na opowiadaniu rumuńskiego dramaturga i humorysty Iona Luci CaragialeWizualnie utrzymany w konwencji zdjęcia z polaroidu, przypomina szalone wspomnienia z gorącego lata, które dawno minęły.

 

Egzamin – reż. Cristian Mungiu,

MFF Cannes 2016 – Nagroda dla Najlepszego Reżysera

Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka właśnie zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Ale tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec bierze sprawy w swoje ręce i postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik. Mungiu kwestionuje moralność dzisiejszej Rumunii. Pokazuje świat przesiąknięty korupcją, kłamstwem, hipokryzją. Powszechna degrengolada zaczyna się tu i teraz: od nieszczerości wobec bliskich i pozornie drobnych nieuczciwości.

 

Boks – reż. Florin Șerban, 

(film bez polskiej dystrybucji kinowej), MFF Karlove Vary – Nagroda FIPRESCI

Rafael to 19-letni pracownik myjni samochodowej, który rozpoczyna swoją przygodę z boksem. Jeden z trenerów w lokalnej siłowni zauważa jego talent i mami go obietnicami wielkiej kariery. 34-letnia Christina jest aktorką, żoną sławnego męża, która przygotowuje się do roli w sztuce Czechowa. Pomimo różnicy wieku, oboje pragną za wszelką cenę postawić na swoim. Stopniowo każde z nich na swój sposób dojrzewa i uczy się sztuki kompromisu. „Boks” to opowieść o prostej grze – bez żadnych zasad. Grze, w której nikt nie jest bezpieczny.

 

Pozycja dziecka – reż. Călin Peter Netzer,

Berlinale 2013 – Konkurs Główny – Nagroda FIPRESCI

Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy… Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu, ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia…