KRYTYCZNE PREMIERY

BELGICA

Czas trwania: 127 minut Reżyser: Felix Van Groeningen Scenariusz: Felix Van Groeningen, Arne Sierens Obsada: Stef Aerts, Tom Vermeir, Stefaan De Winter, Dominique Van Malder Zdjęcia: Ruben Impens Produkcja: Belgia, 2016

Belgica to bar, prowadzony przez braci: jednookiego Jo oraz Franka – charyzmatycznego i wybuchowego męża, ojca i nieuleczalnego kobieciarza. Gdy Frankowi udaje się uczynić z knajpy modne miejsce dla miłośników dobrej muzyki i rozpasanej rozrywki, bracia zostają partnerami w biznesie – wydaje się, że odkryli przepis na sukces… Precyzyjnie skonstruowana, opowiadana w szybkim tempie historia pokazuje braci w upajającej drodze na szczyt i następującym po niej upadku i wypaleniu.

belgica

Felix van Groeningen

Reżyser i scenarzysta flamandzki. Jego pierwszy film „Steve + Sky” w 2014 roku przyniósł mu nagrodę Josepha Plateau za najlepszy film belgijski. Wyreżyserował „Dni bez miłości”, „Boso, ale na rowerze” (nagroda Art et Essai), „W kręgu miłości” (nominowany do Oskara za Najlepszy Film Zagraniczny). Jest zdobywcą m.in. dwóch nagród na Festiwalu Tribeca, nagrody Lux, Cezara za Najlepszy Film Zagraniczny i Nagrody Publiczności na Festiwalu
w Berlinie.

ALOYS

Czas trwania: 91 minut Reżyser: Tobias Nölle Scenariusz: Tobias Nölle Obsada: Georg Friedrich, Tilde von Overbeck, Yufei Li, Karl Friedrich Zdjęcia: Simon Guy Fässler Produkcja: Szwajcaria, 2016

Aloys Adorn jest prywatnym detektywem, mieszka i pracuje z ojcem. Doświadcza życia z bezpiecznej odległości – jedynie za pomocą kamery wideo. Kiedy jego ojciec umiera, Aloys zostaje sam, a bezpieczny dystans do świata ulega zakłóceniu. Gdy jego kamera i nagrania zostają skradzione, musi podjąć ryzykowną grę z tajemniczą kobietą. Duszny, opresyjny świat wykreowany w filmie nie ma wielu bohaterów – w zasadzie jest nim tylko Aloys, który i tak najchętniej zniknąłby z pola widzenia.

aloys.12.4120PM

Tobias Nölle

Szwajcarski reżyser i montażysta. Studiował w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Jego krótkometrażowy film „René” zdobył nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych, włącznie ze Złotym Lampartem (Golden Leopard) na festiwalu w Locarno. Należy do zespołu reżyserskiego odpowiedzialnego za antologię filmową „Wonderland”, który miał premierę w Locarno w 2015 roku. Jest także członkiem 8HORSES, kolektywu filmowców z Zurychu.

DZIECIŃSTWO WODZA

Czas trwania: 115 minut Reżyser: Brady Corbet Scenariusz: Brady Corbet, Mona Fastvold Obsada: Bérenicé Bejo, Liam Cunningham, Yolande Moreau, Stacy Martin Zdjęcia: Lol Crawley Produkcja: Francja, Węgry, Wielka Brytania 2015

Akcja toczy się tuż po I wojnie światowej w podparyskiej wsi, w domu amerykańskiego dyplomaty, który pracuje nad Traktatem Wersalskim i rzadko bywa w domu. Jego żona to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie. Ich synek czuje się osamotniony. Wysokie IQ podszeptuje mu coraz bardziej radykalne formy buntu. Obserwujemy narodziny tytułowego dyktatora. Scenografia przywołuje klimat dzieła Stanley’a Kubricka „Barry Lyndon”, a całości dopełnia nastrojowa muzyka Scotta Walkera.

film_dziecinstwo-wodza_foto

Brady Corbet

Aktor i filmowiec, mieszka w Nowym Jorku i Paryżu. W 2008 roku zagrał Davida w amerykańskim remake’u filmu „Funny Games” Michaela Hanekego. W 2009 roku na festiwalu Sundance pokazał swój debiut reżyserski i scenariuszowy, krótkometrażowy film „Protect You + Me” i otrzymał za niego Specjalną Nagrodę Jury. Jest współscenarzystą filmu „The Sleepwalker” (wraz z Moną Fastvold, partnerką życiową i współautorką scenariusza „Dzieciństwa wodza”).

CREATIVE CONTROL

Czas trwania: 97 minut Reżyser: Benjamin Dickinson, Scenariusz: Benjamin Dickinson, Micah Bloomberg Obsada: Bencjamin Dickinson, Nora Zehetner, Dan Gill, Alexia Rasmussen, Reggie Watts Zdjęcia: Adam Newport-Berra Produkcja: USA, 2015

David (reżyser i scenarzysta filmu oraz odtwórca głównej roli) to przepracowany i uzależniony od technologicznych nowinek pracownik agencji reklamowej. Pracuje nad kampanią dla nowej generacji okularów pozwalających ujrzeć „ulepszoną rzeczywistość”. Jego związek przechodzi kryzys. David zazdrości swojemu kumplowi Wimowi wspaniałego życia z seksowną Sophie, więc postanawia stworzyć jej awatara z wykorzystaniem okularów. Fantazja i rzeczywistość mieszają się. Namiętności sięgają zenitu i sprawy wymykają się spod kontroli.

film_creative-control_foto1

Benjamin Dickinson

Reżyser, scenarzysta i aktor w stylu Woody’ego Allena i Johna Cassavettesa. „Creative Control” to jego drugi autorski film – wcześniej wyreżyserował chwalony przez krytyków debiut „First Winter”, który miał premierę podczas Tribeca Film Festival w 2012 roku. Film był również pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

EDERLY

Czas trwania: 87 minut Reżyser: Piotr Dumała Scenariusz: Piotr Dumała Obsada: Mariusz Bonaszewski, Helena Norowicz, Piotr Skiba, Aleksandra Popławska, Gabriela Muskała Zdjęcia: Adam Sikora Produkcja: Polska 2015

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto osacza bohatera, któremu zostają przypisane nowe tożsamości. Film można określić jako surrealistyczną komedię z elementami kryminału lub filozoficzny traktat o życiu. Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno-białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego.

film_ederly_foto1

Piotr Dumała

Urodzony w 1956 r., reżyser filmów animowanych i fabularnych, ilustrator, projektant plakatów i pisarz. W 1982 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych (Warszawa). Profesor Szkoły Filmowej w Łodzi. Wykładał również w Konstfack College of Art (Szwecja) i Harvard University (USA). W dorobku ma filmy animowane: „Lykantropia”, „Czarny kapturek”,, „Łagodna”, „Franz Kafka”, „Zbrodnia i kara”, „Dr Charakter przedstawia” i „Dr Charakter przedstawia 2”, „Hipopotamy” oraz fabułę „Las”. „Ederly” to jego drugi film fabularny.