Krytyczne premiery

SOLE
reż. Carlo Sironi, 2019
MFF Wenecja 2019 – Lanterna Magica Award, 7 nagród na innych festiwalach filmowych, polskim koproducentem filmu jest Lava Films
pokaz premierowy

Współprodukowany przez łódzkie studio Lava Films „Sole” w reżyserii Carlo Sironiego to pasjonująca i wysoce emocjonalna opowieść o młodej dziewczynie (doskonała Sandra Drzymalska), która będąc w 7. miesiącu ciąży gotowa jest oddać swoje dziecko. Film ten z wyczuciem miesza klasyczny włoski melodramat ze zdecydowanie chłodniejszym i bardziej surowym charakterem kina wschodnioeuropejskiego. Rytm wyświetlanego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji debiutu fabularnego Sironiego jest ściśle kontrolowany poprzez ciszę i długie ujęcia, które poruszą niejedną strunę wrażliwości każdego widza.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny offline i online.

Sole, reż. Carlo Sironi, 2019

ZŁO NIE ISTNIEJE
reż. Mohammad Rasoulof, 2020
Berlinale 2020 – Złoty Niedźwiedź, Nagroda Jury Ekumenicznego, Guild Film Prize
pokaz przedpremierowy

Film Mohammada Rasoulofa nagrodzony Złotym Niedźwiedziem podczas Berlinale prowokuje i zmusza do myślenia nad sensem wykonywanej ciągle w wielu krajach kary śmierci. Autor powracając do tematów, które irańska władza chciałaby przemilczeć, sprowadził na siebie wykluczenie nie tylko artystyczne, ale także obywatelskie. W swojej twórczości Rasoulof opowiadał m.in. o represjonowaniu artystów w Iranie w filmie „Rękopisy nie płoną” czy o szerzącej się korupcji w „Uczciwym człowieku”. Porównywane do „Dekalogu” Kieślowskiego „Zło nie istnieje” złożone jest z czterech osobnych nowel, które łączą się w loachowską opowieść o społeczeństwie.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny offline i online.


Zło nie istnieje,reż. Mohammad Rasoulof, 2020

TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ
reż. Dominik Moll, 2020
MFF Wenecja 2019 – Giornate Degli Autori, MFF Tokio 2019 – Nagroda publiczności; Nagroda za najlepszą rolę żeńską, Cezary 2020 – 2 nominacje
pokaz przedpremierowy

Film Dominika Molla to historia zanurzona w śnieżnej scenerii, gdzie pięciu bohaterów świadomie (bądź nieświadomie) odgrywa znaczącą rolę w śmierci pewnej kobiety we Francji. Wyświetlane podczas MFF w Wenecji „Tylko zwierzęta nie błądzą” z wyczuciem miesza tematykę znaną z Miasta gniewu” Paula Haggisa, tajemnicę i brak chronologii z „Memento” Nolana oraz postmodernistyczny klimat Pulp Fiction” Quentina Tarantino. Holistycznie określany przez krytyków jako ostry, nieuchwytny i fascynujący od samego początku thriller, a w swojej konstrukcji i klimacie – zestawiany także i z „Fargo” braci Coenów.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Tylko zwierzęta nie błądzą, reż. Dominik Moll, 2020

PERSIAN LESSONS
reż. Vadim Perelman, 2020
Berlinale 2020 – Oficjalna selekcja, MFF Pekin 2020 – Oficjalna selekcja
pokaz przedpremierowy

Intrygująco oprawiona i nakręcona w klarownym, malarskim stylu opowieść o mężczyźnie, który zostaje zesłany do obozu koncentracyjnego wskutek wzięcia go za Żyda, jest filmem zręcznie łączącym napięcie, śmiech i wzruszenie. Scenariusz do „Persian Lessons”, napisany przez Ilja Zofina – znanego scenarzystę i producenta rosyjskich oraz niemieckich seriali telewizyjnych, intensywnie żongluje dynamiką, a doceniana przez krytyków gra aktorska Nahuela Péreza Biscayarta, pozwalająca na dostrzeżenie choć odrobiny człowieczeństwa w rzeczywistości podczas II wojny światowej, zestawiana jest z brawurową rolą Adriena Brody’ego w „Pianiście” Romana Polańskiego. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Persian Lessons, reż. Vadim Perelman, 2020