Krytyczne premiery

SOLE
reż. Carlo Sironi, 2019
MFF Wenecja 2019 – Lanterna Magica Award, 7 nagród na innych festiwalach filmowych, polskim koproducentem filmu jest Lava Films
pokaz premierowy

Polska emigrantka Lena decyduje się na sprzedaż dziecka, które ma urodzić. Na niemowlę czeka bezpłodna, ale bogata para, a kobietą opiekuje się spokrewniony z małżeństwem Ermanno. W samotnym do bólu świecie pojawia się nowe życie. Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego. Ta polsko-włoska koprodukcja o sznycie ascetycznego kina braci Dardenne’ów rozbudzi wrażliwość niejednego kinowego sceptyka. Koproducentem po stronie polskiej była łódzka Lava Films.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny offline i online.

Sole, reż. Carlo Sironi, 2019

ZŁO NIE ISTNIEJE
reż. Mohammad Rasoulof, 2020
Berlinale 2020 – Złoty Niedźwiedź, Nagroda Jury Ekumenicznego, Guild Film Prize
pokaz przedpremierowy

Irański reżyser, twórca filmów nagradzanych w Cannes czy Berlinale powraca w najnowszym filmie do tematów, które w przeszłości stały się dla władz powodem do jego aresztowania i pozbawienia wolności. Prześladowany przez rząd Rasoulof tworzy obraz złożony z czterech mniejszych historii. Bohaterowie każdej z opowieści podejmują dramatyczne decyzje, które wpływają nie tylko na ich dalsze losy, ale i na życie ludzi wokół. Film mówi o granicach wolności i ukazuje wstrząsające konsekwencje kary śmierci.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny offline i online.


Zło nie istnieje,reż. Mohammad Rasoulof, 2020

TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ
reż. Dominik Moll, 2020
MFF Wenecja 2019 – Giornate Degli Autori, MFF Tokio 2019 – Nagroda publiczności; Nagroda za najlepszą rolę żeńską, Cezary 2020 – 2 nominacje
pokaz przedpremierowy

Ludziom jednak czasem zdarza się zabłądzić czy zgubić. Przepaść bez najmniejszego śladu. Szczególnie w bardzo śnieżny dzień. Zaginięcie pewnej kobiety we francuskim miasteczku stanie się zagadką, która zaangażuje w poszukiwania zupełnie różne osoby. Jedno wydarzenie, a tyle punktów widzenia, opinii, sekretów, pytań… Można się pogubić. Wciągający kryminał z dreszczykiem emocji i niebanalnymi kreacjami aktorskimi.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny offline i online.

Tylko zwierzęta nie błądzą, reż. Dominik Moll, 2020

POUFNE LEKCJE PERSKIEGO
reż. Vadim Perelman, 2020
Berlinale 2020 – Oficjalna selekcja, MFF Pekin 2020 – Oficjalna selekcja
pokaz przedpremierowy

Intrygująco oprawiona i nakręcona w klarownym, malarskim stylu opowieść o mężczyźnie, który zostaje zesłany do obozu koncentracyjnego wskutek wzięcia go za Żyda, jest filmem zręcznie łączącym napięcie, śmiech i wzruszenie. Doceniana przez krytyków gra aktorska Nahuela Péreza Biscayarta, pozwalająca na dostrzeżenie choć odrobiny człowieczeństwa w rzeczywistości podczas II wojny światowej, zestawiana jest z brawurową rolą Adriena Brody’ego w Pianiście” Romana Polańskiego.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Poufne lekcje perskiego, reż. Vadim Perelman, 2020

THE NIGHTINGALE
reż. Jennifer Kent, 2018
MFF Wenecja 2018 – Konkurs Główny, Special Jury Prize, Marcello Mastroianni Award, Nagrody AACTA (australijskie Oscary) – 15 nominacji, 6 nagród; łącznie 25 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie, autorem zdjęć do filmu jest Radosław Ładczuk
film bez polskiej dystrybucji

Rok 1825, Ziemia van Diemena, która kilka dekad później zostanie przemianowana na Tasmanię, wybrzmiewa cierpieniem zarówno masowo mordowanych aborygenów, jak i zsyłanych na wyspę Brytyjczyków gorszego sortu. Irlandka Clare odsłużyła swoją karę i chciałaby wrócić do rodziny, ale jest traktowana przez męskich białych kolonizatorów jak połączenie obiektu seksualnego oraz worka mięsa. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tyko offline.

The Nightingale, reż. Jennifer Ken, 2020

OBRAZ POŻĄDANIA
reż. Giuseppe Capotondi
MFF Wenecja 2019 – film zamknięcia festiwalu, Nagroda Fondazione Mimmo Rotella
pokaz przedpremierowy

Akcja filmu toczy się pośród malowniczych krajobrazów północnych Włoch. Ekscentryczny milioner zatrudnia malarza aby ukradł dla niego wyjątkowy obraz, na którego punkcie ma obsesję. W zamian obiecuje mu sławę i karierę. Fantastyczna obsada oraz nieprzewidywalna fabuła tworzą elektryzująca historię. Film jest oparty na klasycznej powieści noir Charlesa Willeforda. To poruszającą, ponadczasowa opowieść o kłamstwie i tym jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć aby spełnić własne ambicje.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tyko offline.

Obraz pożądania, reż. Giuseppe Capotondii, 2019

W CO LUDZIE GRAJĄ
reż. Jenni Toivoniemi
FEST – New Directors | New Films Festival – Oficjalna selekcja, Norwegian International Film Festival – Oficjalna selekcja, Molodist Film Festival – Oficjalna selekcja
pokaz przedpremierowy

Skandynawia, słodko-gorzka historia o zagubionych ludziach, którzy nieubłaganie zbliżają się do 40. roku życia oraz dynamiczna narracja, dzięki której każdy widz zostaje bezpośrednio zaproszony w wir wydarzeń i ma możliwość poznania bohaterów z bliska, a także zrozumieć, że prawdziwa przyjaźń nie polega jedynie na braniu – oto „W co grają ludzie” w reżyserii Jenni Toivoniemi. Obraz ten jest luźną wariacją na temat hitu Paola Genovese’a „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, z małą różnicą – bez telefonów.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

W co ludzie grają, reż. Giuseppe Capotondi, 2020

MROCZNE WODY
reż. Todd Haynes
USC Scripter Award – Nominacja, Seoul Eco Film Festival 2020 – Oficjalna selekcja, Gothenburg Film Festival 2020 – Oficjalna selekcja, Hamburg Film Festival 2020 – Oficjalna selekcja.
brak polskiej dystrybucji kinowej

W swoim najnowszym filmie Todd Haynes porusza nośny w ostatnich latach temat walki z wielką korporacją oraz ochrony środowiska. Scenariusz został oparty na prawdziwej historii Roberta Billotta, która została opisana w artykule ,,The Lawyer Who Became DuPont’s Worst Nightmare”. Grany przez Marka Ruffalo prawnik podejmuje się pomocy lokalnym farmerom w odzyskaniu pieniędzy za pomór krów, w wyniku czego odkrywa mroczną tajemnicę łączącą jeden z największych koncernów chemicznych z podejrzanymi zgonami.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

Mroczne wody, reż. Todd Haynes, 2019

BRZEMIĘ
reż. Andrew Heckler
Sundance Film Festival 2018 – Audience Award, Nantucket Film Festival 2018 – Audience Award
brak polskiej dystrybucji kinowej

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Poruszający i trzymający w napięciu do ostatniej chwili. Mike Burden należy do Ku Klux Klanu, od dziecka wychowywał się w tej społeczności, a członkowie organizacji są dla niego najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Kiedy  zakochuje się w samotniej matce spoza Klanu musi przewartościować swoje dotychczasowe życie. W porzuceniu brutalnej przeszłości pomaga mu kaznodzieja z Kościoła Babtystów – David Kennedy.  Producenta filmu współtworzyła oscarowy „Witaj w klubie”.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

Brzemię, reż. Andrew Heckler, 2018

BRUDNA GRA
reż. Gavin Hood, 2019
Sundance Film Festival 2019 – Oficjalna selekcja, Melbourne International Film Festival 2019 – Oficjalna selekcja, London Film Festival 2019 – Oficjalna selekcja
brak polskiej dystrybucji kinowej

Po otrzymaniu informacji o planowanej operacji szpiegowskiej mającej na celu skłonienie Rady Bezpieczeństwa ONZ do podpisania rezolucji w sprawie rozpoczęcia inwazji na Irak, analityczka brytyjskiego wywiadu Katherine Gun postanawia ujawnić spisek prasie. Wybucha międzynarodowy skandal, a Gun i jej najbliżsi znajdują się w ogromnym niebezpieczeństwie. Akcja filmu opisuje prawdziwe wydarzenia. Jak twierdzi sama Katherin Gun, która współpracowała z reżyserem w trakcie powstawania filmu, opowiedziana historia jest niezwykle bliska prawdzie.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

Brudna gra, reż. Gavin Hood, 2019

SIOSTRA
reż. Svetla Tsotsorkova
MFF San Sebastian 2019 – New Directors Award – Special Mention, MFF Sofia 2020 – Grand Prix, MFF Transilvania 2020 – Special Jury Award, Warszawski Festiwal Filmowy 2019 – Young FIPRESCI Jury Award
pokaz przedpremierowy

Bułgaria, w małym miasteczku żyją matka z dwiema córkami. Młodsza z dziewczyn ma nawyk częstego wymyślania historii i kłamania na swój temat aby uczynić trudne życie rodziny ciekawszym. Niespodziewanie wpada w sieć własnych kłamstw i poznaje prawdę o swojej matce. Pełen emocji obraz siostrzanej więzi.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

Siostra, reż. Svetla Tsotsorkova, 2019

BLISCY
reż. Grzegorz Jaroszuk
łódzka premiera filmu

Spotkanie rodzinne spowodowane zniknięciem matki i żony staje się katalizatorem do odkrywania kolejnych tajemnic. Prywatnie prowadzone śledztwo przez dwoje dorosłych dzieci oraz ojca powala wszystkim lepiej poznać matkę oraz jej niezwykły wizerunek stworzony pośród sąsiadów z osiedla. Nałogowa hazardzista okazuje się aniołem stróżem całej społeczności. Nietypowa opowieść o braku bliskości i rozpadzie relacji rodzinnych, przepełniona groteską i humorem, jednocześnie bardzo kameralna.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ.
Film dostępny tylko offline

Bliscy, reż. Grzegorz Jaroszuk