Korea Południowa

Korea Południowa:

Lament – reż. Hong-jin Na,

premiera na MFF Cannes 2016, 29 nagród na festiwalach

W sennej wiosce, gdzieś na koreańskiej prowincji, dochodzi do szeregu gwałtownych i szokujących zgonów – być może morderstw. Na czele dochodzenia staje poczciwy, ospały Jong-goo, którego rutyna zawodowa do tej pory ograniczała się do wysiadywania na komisariacie i patrolowania  okolicy. Jest on zupełnie nieprzygotowany do prowadzenia tak skomplikowanego śledztwa, które stanie się dla niego bardzo ważne w momencie, gdy także jego ukochana córeczka zacznie wykazywać symptomy opętania…

 

Gra cieni – reż. Jee-woon Kim,

11 nagród na festiwalach

Lata 20. XX wieku, Korea znajduje się pod japońską okupacją. Lee Jung-chool, były członek koreańskiego ruchu oporu, a teraz oficer japońskiej policji, otrzymuje specjalną misję zinfiltrowania ruchu walczącego o niepodległość Korei. Policjant poznaje się z Kim Woo-Jinem, handlarzem dziełami sztuki, który w rzeczywistości jest lokalnym przywódcą ruchu oporu. Choć obaj mężczyźni znają swoją prawdziwą tożsamość i intencje, podejmują ryzykowną grę. Gdy członkowie ruch oporu wyjeżdżają do Szanghaju, Lee Jung-chool i japoński oficer Hashimoto wyruszają za nimi w pościg.

 

Tunel – reż. Seong-hun Kim, 

(pokaz przedpremierowy), MFF Locarno 2016

Jeong-soo (Jung-woo Ha) jest dealerem samochodowym, jadącym na urodziny swojej córki. Podczas drogi wjeżdża w tunel, który niespodziewanie się zawala. Zdesperowany mężczyzna próbuje znaleźć sposób, aby uwolnić się spod gruzów.  Najnowszy film Seonga-hoon Kima to nie tylko opowieść o morderczej walce człowieka z tragicznymi przeciwnościami losu. Reżyser w swoim obrazie w subtelny sposób przemyca również atmosferę polityczną, jaka panuje w Korei Południowej.

 

Zombie Express – reż. Sang-ho Yeon,

premiera na MFF Cannes 2016, 28 nagród na festiwalach

Seok Woo jest przepracowanym, egoistycznym fund managerem w dużej seulskiej korporacji. Odeszła od niego żona i nawet córeczka nie chce z nim spędzić swoich urodzin – woli jechać do mamy, do portowego Pusanu. Seok Woo nieoczekiwanie postanawia zawieźć ją tam osobiście. Wsiadają więc do pociągu i ruszają w drogę na południe. Tymczasem ludzie wokół zaczynają się dziwnie zachowywać – wiele wskazuje na to, że w kraju wybuchła wyjątkowo gwałtowna epidemia zombie. Świat szybko zamienia się w piekielny chaos, a kolejne ofiary dołączają do masy ożywionych trupów.