Konkurs „Krytyk pisze” edycja 2018

Znamy zwycięzców konkursu „Krytyk pisze”!

18 października, podczas uroczystej gali otwarcia 9 edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, poznaliśmy laureatów konkursu „Krytyk Pisze”. W tym roku wyróżnienia przyznawały dwie komisje:

  • Jury Twórców (Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska, Grzegorz Brzozowski) jako zwycięzcę wyłoniło Łukasza Kiełpińskiego – autora tekstu Transformacja Wieży Babel. Recenzja filmu „Zjednoczone stany miłości (2016), reż. Tomasz Wasilewski, „Za zaangażowanie i dystans zarazem, czyli krytyczną dojrzałość. Za przejrzysty tok analizy, łączącej interdyscyplinarną erudycję z precyzyjnym ujęciem różnorodnych środków filmowych tworzących świat Zjednoczonych stanów miłości. Za krytyczne spojrzenie na przemiany stylu Tomasza Wasilewskiego nie tylko w kontekście tradycji filmowej, ale i własnej ścieżki artystycznej reżysera”.
  • Jury Krytyków (Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak, Agata Sotomska), nagrodę główną przyznało z kolei Mateuszowi Rosickiemu – autorowi tekstu Każdy jest uchodźcą. O filmie „Po tamtej stronie” Akiego Kaurismakiego, „Za autorski styl i empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka”. Jury wyróżniło również Barbarę Trojanowską i jej tekst o filmie „Monument” – Podstawa myślenia, „Za odwagę zmierzenia się z filmem, który niczego nie ułatwia i znalezienie odpowiednich słów dla tego zmagania”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

Nagrodą w Konkursie jest staż w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

Laureaci wybrani przez oba składy jurorskie otrzymują także subskrypcję do międzynarodowej platformy KinoScope, dzięki której można oglądać filmy artystyczne, niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej.

 

ARCHIWUM informacji o konkursie:

Krytycy i twórcy oceniają

„Krytyk pisze” to rywalizacja, w którym liczy się kreatywność. Tekst krytyczny o tematyce filmowej ma się wyróżnić, autor powinien mieć lekkie pióro i przedstawić ciekawy punkt widzenia.

W tegorocznej edycji konkursu, który odbywa się pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, do finału zakwalifikowane zostały aż 22 prace! Nowością jest podwójne jury – teksty będą oceniane zarówno przez krytyków – filmoznawców, jak i twórców filmowych.

Jury Krytyków

Monika Talarczyk

Małgorzata Steciak

Agata Sotomska

Jury Twórców

Katarzyna Szczerba

Justyna Rucińska

Grzegorz Brzozowski

Werdykty składów jurorskich poznamy 18 października (czwartek) o 19:00 podczas otwarcia 9. Festiwalu Kamera Akcja, które odbędzie się w Kinie Z w Szkole Filmowej w Łodzi.

Jesteś młodym kinofilem i chcesz zajmować się krytyką filmową? To okazja, abyś zrobił pierwszy krok w tę stronę. Postaw na rozwój ścieżki zawodowej!

“Krytyk pisze” to konkurs, w którym liczy się kreatywność. Wystarczy napisać tekst krytyczny o tematyce filmowej. Forma jest dowolna. Ważna jest oryginalność i lekkie pióro. Wiedza oraz doświadczenie są bezcenne, a docenienie przez znanych i cenionych krytyków i ekspertów szczególnie nobilituje. Co więcej, w tym roku nie tylko krytycy oceniają krytyków! Powołaliśmy do życia jury złożone z twórców filmowych, którzy będą mieli okazję ocenić przyszłych krytyków filmowych. Daj się zauważyć! Sprowokuj, zainspiruj, dostarcz czytelnikowi emocji!

Zgłoszenia przyjmowane są do 24 września 2018 r.

Wystarczą trzy kroki:

  1. Zapoznaj się z Regulaminem konkursu, który dostępny jest tutaj.
  2. Stwórz oryginalny tekst krytyczny o dowolnej tematyce filmowej. Wyślij nam formularz zgłoszeniowy oraz tekst krytyczny. Formularz dostępny jest tutaj.
  3. Poczekaj na werdykt jurorów! Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystego otwarcia festiwalu w dniu 18 października 2018 r.

Regulamin Konkursu „Krytyk pisze”

Formularz zgłoszeniowy Konkursu „Krytyk pisze”

Uczestnicy konkursu mogą wziąć udział w wybranych przez siebie warsztatach podczas dziewiątej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (18-21 października 2018 r.) w Łodzi. Najlepsi z najlepszych będą mieli okazję poznać zawód krytyka od środka podejmując staż w redakcji patrona medialnego Festiwalu.

Zależy nam na tekstach niepublikowanych. Chcemy wyłonić nowe talenty krytycznofilmowe oraz dać im szanse do rozwoju. Nasi laureaci są obecnie stałymi współpracownikami magazynu „Kino” czy „FilmPRO” oraz publikują na portalach internetowych – mówi Gosia Gontarska, organizatorka festiwalu.

Jak co roku w jury zasiądą krytycy filmowi i filmoznawcy. W ubiegłych latach byli to m.in. Michał Oleszczyk, Łukasz Maciejewski czy Mariola Wiktor.

Na pytania dotyczące konkursu odpowiada koordynatorka – Agnieszka Hawryluk pod adresem: konkurs@kameraakcja.com.pl