Konkurs Krytyk Pisze

Podczas Zamknięcia 12. Festiwalu Kamera Akcja (7 października, godz. 20:00), poznaliśmy laureatów konkursu Krytyk Pisze. Podobnie jak w roku ubiegłym, nadesłane prace oceniały dwa składy jury:

 • Jury Krytyków w składzie: Marzena Bomanowska, Marcin Radomski, Bartosz Żurawiecki
 • Jury Twórczyń w składzie: Monika Głowacka, Kaja Krawczyk-Wnuk

postanowiło nagrodzić następujących autorów oraz ich teksty:

 • Jury Krytyków nagradza tekst Marcina Prymasa, Bez znieczulenia, jak tu można żyć? – recenzja filmu „Gorączka”
  uzasadnienie: Nagrodzony jednogłośnie tekst analityczny stanowi dojrzałą próbę prześledzenia głównych tematów twórczości Kirilla Serebrennikova w oparciu o najnowszy film „Gorączka”. Autor odwołuje się z godną szacunku konsekwencją do wcześniejszych dokonań reżysera, opisując przejrzystym językiem prawdy osobiste i uniwersalne zawarte w kinie Rosjanina. W zaproponowanym ujęciu tematu udało się efektywnie połączyć refleksję filmoznawczą z obserwacjami socjologicznymi i kulturoznawczymi
 • Jury Twórczyń nagradza tekst Juli PalmowskiejAutoterapeutyczne zaplecza ciałości. Cielesność w „Titane” (2021) Julii Ducourna
  uzasadnienie: W pracy urzekło nas połączenie świadomości warsztatowej i językowej autora/ autorki z umiejętnym osadzeniem filmu w kontekście społecznym oraz własną nienachalną erudycją i wrażliwością. Bardzo ważne dla nas było, że autor/ autorka w swojej pracy przemówił/a własnym głosem a nie ograniczył/a się do technicznej analizy filmu i akademickich schematów.

W konkursie Krytyk Pisze zostaną przyznane nagrody przez Jury Krytyków, Jury Twórców oraz miesięcznik KINO. Laureat_ka konkursu otrzyma możliwość podjęcia współpracy redakcyjnej z magazynem branżowym Film&TV Kamera publikującym artykuły o pre-, pro- i postprodukcji, udźwiękowieniu a także wywiady z artystami oraz recenzje nowości filmowych. Kolejną nagrodą do wygrania jest publikacja tekstu w miesięczniku KINO. Do redakcji będzie należała decyzja, czy uhonorują osobę wyznaczoną przez Jury Twórców i Krytyków, czy wskażą własnego laureata.

Zwycięzcy konkursu Krytyk Pisze zostaną zaproszeni do Jury Młodych Krytyków podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Każdy z laureatów_ek w tegorocznych konkursach Festiwalu Kamera Akcja otrzyma także roczny dostęp do międzynarodowej platformy poświęconej kinu artystycznemu Kinoscope oraz do zbiorów najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms. Atrakcyjne nagrody przygotowali również Partnerzy festiwalu – UŁ, Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi oraz Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jury Konkursu Krytyk Pisze

Jury Krytyków:

 • Marzena Bomanowska
  Kulturoznawczyni, dziennikarka, redaktorka przez ponad dwie dekady związana z „Gazetą Wyborczą”. Od 2015 dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi. Autorka książki „7 rozmów o Katarzynie Kobro”, współredagowała także m.in. publikacje „Powidoki/afterimages. Szkoła filmowa w Łodzi”, „Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej” i „W kręgu neoawangardy – Warsztat Formy Filmowej”.
 • Bartosz Żurawiecki
  Dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista i pisarz. Absolwent kulturoznawstwa ze specjalnością filmową i teatralną na UAM Szef działu recenzji w miesięczniku „Kino”. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (1996) i Nagrody PISF-u (2014). Przez wiele lat był redaktorem miesięcznika „Film”. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” (2005), „Ja, czyli 66 moich miłości” (2007), „Nieobecni” (2011) i „Do Lolelaj. Gejowska utopia” (2017), a także zbioru dramatów „Erotica alla polacca” (2005) i książki reporterskiej „Festiwale wyklęte” (2019). W 2001 roku był jednym z założycieli Kampanii Przeciw Homofobii (KPH).
 • Marcin Radomski
  Dziennikarz i krytyk filmowy. Doktor nauk humanistycznych Instytutu Sztuki PAN. Publikuje m.in. na łamach weekendowej „Rzeczpospolitej”, „Magazynu Filmowego”, „Newsweeka”, a także w portalach Onet.pl, WP.pl, Kultura Liberalna. Współpracuje z festiwalami filmowymi iz zajmuje się edukacją filmową. Prowadzi autorski kanał na YouTubie – KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami.

Jury Twórczyń:

 • Monika Głowacka
  Kierownik Wydziału Łódź Film Commission w EC1 Łódź – Miasto Kultury, któremu podlega Łódzki Fundusz Filmowy. Reprezentantka Komisji w organizacjach branżowych m.in: AFCI (Międzynarodowe Stowarzyszenie Komisarzy Filmowych), CineRegio – organizacji zrzeszającej europejskie fundusze filmowe, Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, w której od 2020 r. zasiada w Prezydium oraz przewodniczy sekcji Regionalnych Funduszy Filmowych i sekcji Seriali. Dzięki zaangażowaniu w prace grupy Green Regio, Łódź podpisała w 2020 r. manifest, mający na celu zwiększenie świadomości na temat ograniczania negatywnego wpływu produkcji filmowej na środowisko. Inicjatorka i koordynatorka prac grupy „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu”, którą tworzą przedstawiciele polskiego rynku audiowizualnego.
 • Kaja Krawczyk-Wnuk
  Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Główna scenarzystka serialu „Prawo Agaty” i producentka serialu HBO – „Bez tajemnic”. Przez wiele lat pracowała również przy filmach dokumentalnych. Jest współautorką scenariusza filmu „Polot”, który znalazł się w finale konkursu ScriptPro w 2018 roku. Stworzyła scenariusz do nowej produkcji Aurum Film „Żeby nie było śladów” w reż. Jana P. Matuszyńskiego.

PULA NAGRÓD

współpraca redakcyjna z Film&TV Kamera

publikacja tekstu w magazynie KINO

roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope

roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms

nagrody rzeczowe od partnerów festiwalu – , Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi

Jeśli Twoje drugie imię to kreatywność, powinieneś_aś zgłosić się do Konkursu Krytyk Pisze.  Niezmiennie promuje on i wspiera dalszy rozwój początkujących krytyków filmowych. W poprzednich latach laureatami konkursu byli Mateusz Demski, aktualnie spełniający się na łamach „Kwartalnika Przekrój”, Patrycja Mucha – znana jako autorka bloga „Filmowe odloty” czy podcastu „Wtem, piosenka”, Łukasz Mańkowski współpracujący „Filmawka.pl” i Festiwalem Pięć Smaków czy Dawid Dróżdż publikujący na łamach „Gazety Wyborczej”. W Twoje teksty będą wczytywać się eksperci i ekspertki z branży filmowej w dwóch składach jurorskich: W Jury Krytyków zasiądą uznane w świecie krytyki filmowej osoby. Podczas poprzednich edycji byli to Michał Oleszczyk, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Diana Dąbrowska, Łukasz Maciejewski. W Jury Twórców możesz spodziewać się doświadczonych praktyków. Nad tekstami w poprzednich latach debatowały: Anka Sasnal („Z daleka widok jest piękny”), Kalina Alabrudzińska („Sexify”) czy Krystyna Kantor („Geniusze”). 

Poszukujemy syntezy odwagi i wrażliwości, szerokiej wiedzy o świecie zarówno filmowym, jak i pozafilmowym, a także umiejętności zadawania trafnych i celnych pytań, które czasem pozostawiane są bez odpowiedzi. Jeśli jesteś gotów na podjęcie rękawicy, możesz zgłosić swój tekst krytyczny do dnia 11 września 2021 r. poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Festiwalu Kamera Akcja. Na laureatów czekają wyjątkowe nagrody rzeczowe.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE.

Autor identyfikacji: Arek Jaworek

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.