Konkurs „Krytyk pisze”

Znamy wyniki!

Jury przyznało nagrodę dla recenzji filmu „T2:Trainspotting” pod tytułem „Wirtualni chłopcy”, autorstwa Mateusza Demskiego – za żelazną dyscyplinę stylistyczną, brawurowy język i poczucie humoru; za odwagę w formułowaniu myśli i wyeksponowanie osoby autora bez egotyzmu i skupienia na sobie, a w korespondencji z krytyką omawianego utworu.

Jury postanowiło także wyróżnić recenzję filmu „Zwierzęta”pt: „Hipnotyczny zwierzogród” autorstwa Dawida Dróżdża za klarowną próbę poszerzenia znaczeń kina nieoczywistego, bez narzucania jedynie słusznej interpretacji. Autor tekstu wychodzi poza dosłowność świata przedstawionego, wpisuje film w tradycje kina autorskiego, otwierając pole do refleksji i dyskusji.

Serdecznie gratulujemy!

Finał konkursu:

Wręczenie nagrody w konkursie „Krytyk pisze” odbędzie się podczas uroczystości otwarcia festiwalu w dniu 19 października 2017 r., godz. 19:30, Duża Sala, Łódzki Dom Kultury.

Jury konkursu „Krytyk pisze”

Tegoroczne jury konkursu „Krytyk pisze” obraduje w składzie:

Kulturoznawca, dziennikarka filmowa i telewizyjna. Współpracuje z m.in. „Kinem”, „Filmem&TVKamerą”, „Dziennikiem.pl”, „Magazynem SFP”, „Kalejdoskopem Kulturalnym” w Łodzi, „Zwierciadłem”, „Wysokimi Obcasami”, „Harper’s Bazaar”. Relacjonuje międzynarodowe festiwale filmowe. Organizatorka III Festiwalu Filmu Polskiego w Londynie oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Wykładowczyni w Szkole Wajdy. Jurorka i członkini FIPRESCI, SFP oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Dziennikarz, publikuje w „Pani”, „Wprost”, „Zwierciadle”, „ Gali, „Przeglądzie” i w weekendowym wydaniu Gazeta.pl. Był redaktorem w Onet.pl i redaktorem naczelnym portalu Stopklatka.pl. Nominowany do nagrody PISF 2017 w kategorii krytyka filmowa. Współpracownik licznych imprez filmowych, wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej. Miłośnik kultury Iranu.

Współpracuje jako dziennikarka z magazynami „Kino”, „Magazyn FilmPro”, „KMag”, „Magazyn Filmowy SFP” oraz „Senses of Cinema”. Od kilku lat relacjonuje dla polskich mediów najważniejsze festiwale filmowe m.in. w Cannes, Berlinie, Locarno, San Sebastian oraz Rotterdamie. W 2015 roku założyła „SPARK Magazine” publikujący teksty o kinie artystycznym, eksperymentalnym i dokumentalnym. Obecnie pracuje przy produkcji filmu „Wilkołak” Adriana Panka.

Pisze, opowiada i uczy o kinie: prowadzi spotkania autorskie, współtworzy edukacyjne audycje i cykle filmowe, współpracuje z magazynami „Kino” i „FilmPRO”. Przygotowuje doktorat o filmach dotyczących powstania warszawskiego. Kino traktuje jako wspaniałą syntezę wszystkich sztuk. W procesie edukacyjnym używa więc różnorodnych metod, by wraz z uczniami wciąż na nowo odkrywać, jak piękną przygodą i świetną zabawą może być sztuka.

 

Konkurs odbywa się pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

 

Projekt realizowany we współpracy z Filmoteka Narodową – Instytutem Audiowizualnym

przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Nagroda w konkursie:

Akredytacja medialna na

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni


Archiwum:

Jesteś młodym kinofilem i chcesz zajmować się krytyką filmową? To okazja, abyś zrobił pierwszy krok w tę stronę. Postaw na rozwój ścieżki zawodowej.

Krytyk pisze to konkurs, w którym liczy się kreatywność. Wystarczy napisać tekst krytyczny o tematyce filmowej. Forma jest dowolna. Ważna jest oryginalność i lekkie pióro. Wiedza oraz doświadczenie są bezcenne, dlatego nagrodą w konkursie jest staż oraz warsztaty edukacyjne z zakresu krytyki filmowej.

Sprowokuj, zainspiruj, dostarcz czytelnikowi emocji! Zgłoszenia przyjmowane są do 24 września 2017 r.

Wystarczą trzy kroki:

  1. Zapoznaj się z Regulaminem konkursu, który dostępny jest tutaj.
  2. Stwórz oryginalny tekst krytyczny o dowolnej tematyce filmowej. Wyślij nam formularz zgłoszeniowy oraz tekst krytyczny. Formularz dostępny jest tutaj.
  3. Poczekaj na werdykt jurorów! Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystego otwarcia festiwalu w dniu 19 października 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury.

Nagrodą w konkursie jest staż w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym oraz paczka wydawnictw sponsorowanych przez FINA.

Regulamin Konkursu „Krytyk pisze”

Formularz zgłoszeniowy Konkursu „Krytyk pisze”

Na pytania odpowiada koordynatorka konkursu – Agnieszka Hawryluk pod adresem: konkurs@kameraakcja.com.pl 

 

Konkurs odbywa się pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

 

Projekt realizowany we współpracy z Filmoteka Narodową – Instytutem Audiowizualnym

przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej