Konkurs Krytyk Mówi

Podczas Zamknięcia Festiwalu (7 października, godz. 20:00), poznaliśmy laureata Konkursu Krytyk Mówi. W głosowaniu publiczności z nominowanych 10 kanałów / vlogów / podcastów laureatem został wybrany: Jarek Tokarski za podcast Celuloid i światło. Gratulujemy!

Gdzie słuchać Celuloid i światło: open.spotify.com
Gdzie lajkować Celuloid i światło: facebook.com


PULA NAGRÓD

2-godzinna konsultacja ekspercka z montażystą Karolem Kubiakiem

roczna subskrypcja do międzynarodowej platformy z filmami artystycznymi Kinoscope

roczny dostęp do najlepszego kina dokumentalnego w serwisie DAFilms

nagrody rzeczowe od partnerów festiwalu – , Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi


FINALIŚCI Konkursu Krytyk Mówi

Finałowa dziesiątka kanałów w Konkursie Krytyk Mówi 2021. Zachęcamy do głosownia na FB Festiwalu Kamera Akcja.

 • Celuloid i światło / podcast
  Pogadanki o  kinie, opinie, recenzje, minieseje. Roman Ingarden definiuje film jako widowisko filmowe wytworzone za pomocą celuloidowego paska i światła. Uwaga! Spoilery.   
  Gdzie słuchać: open.spotify.com
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Score and the City / podcast
  Podcast o muzyce filmowej Magdy Miśki-Jackowskiej. Dziennikarki, konferansjerki. Przez 15 lat w RMF Classic. Pracującej ze słowem. Mówionym i pisanym.
  Gdzie słuchać: open.spotify.com
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • KINOrozmowa. Marcin Radomski / vlog
  Marcin Radomski w swoim cyklu KINOrozmowa zaprasza na wyjątkowe spotkania z reżyserami, aktorami i znawcami kina. Rozmowy te dotyczą nie tylko aktualnych premier filmowych, ale także – jak pisze autor – tematów związanych z całym życiem zawodowym zapraszanych gości.   
  Gdzie oglądać: youtube.com    
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Inna Kultura / podcast
  Podcast o kinie, serialach i ogólnie pojętej popkulturze. Prowadzą Jan Urbanowicz, Julia Palmowska i Michał Kaczoń       
  Gdzie słuchać: www
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Sfilmowani / vlog
  Sfilmowani to kanał recenzencki, na którym Agnieszka Pisarek i Dawid Adamek oceniają najnowsze premiery kinowe. Zdarza się, że sięgają po serial, grę wideo, filmy superbohaterskie, czy tzw. slow-cinema. W ramach swojego kanału prowadzą też serię przybliżającą język filmu.       
  Gdzie oglądać: youtube.com
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Walkie-Talkie na newonce / podcast
  Walkie-Takie to autorski podcast Michała Walkiewicza, redaktora naczelnego serwisu filmweb.pl. Najbardziej aktualne tematy filmowe i serialowe omówione bezpośrednio z ich współtwórcami lub bohaterami, oraz autorskie komentarze najlepszych krytyków filmowych w Polsce – oto Walkie-Talkie.       
  Gdzie słuchać:  www
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Final Girls – podcast o kinie / podcast
  Podcast, tworzony przez cztery autorki „Final Girls – magazynu o kinie” jest wyjątkowym na polskim rynku ze względu na dobór tematów i formułę. W odcinkach omawiają nieoczywiste połączenia jednej nowej produkcji i jednego klasyk (również kina eksploatacji). Dwa odcinki poświęciły szczególnym, nieomawianym dotychczas tematach – kina rape&revenge oraz kina animal attack. W wyborach kierują się chęcią pokazania kobiecej perspektywy w najbardziej „męskich” filmach.     
  Gdzie słuchać: open.spotify.com
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Nieregularne dawki miłości do starego kina / vlog
  Jak już sugeruje nazwa kanału, celem zamieszczanych na nim treści jest dzielenie się z innymi miłością do dawnego kina. Byłem niegdyś świadkiem sytuacji, w której starym filmem została nazwana produkcja licząca sobie niewiele więcej lat niż ja, więc czuję potrzebę uściślenia jednej kwestii. Będą tu omawiane filmy w wieku emerytalnym* i starsze. Tematyka odcinków? Tutaj obowiązuje całkowita różnorodność – od czarnego kina, przez musicale po filmy obyczajowe. *Wiek emerytalny dla mężczyzn obowiązujący w Polsce na dzień założenia kanału.       
  Gdzie oglądać: youtube.com
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Moved Mind/poRUSZony UMYSŁ / vlog
  Wideo eseje, vlogi i więcej. Przedsięwzięcie artystyczne Kuby Ptaszyńskiego. Publikowane w tematycznych Sezonach, jak Twój ulubiony serial.       
  Gdzie oglądać: youtube.com
  Gdzie lajkować: facebook.com

   

 • Skazany na film / vlog
  Skazany na film od mówienia o sobie woli mówić o filmach – o tym czym są, co dla mnie znaczą i dlaczego mogą być tak dobre. Uważa, że filmy zasługują na trochę więcej niż to, co otrzymują w socialmediowym świecie, dlatego kilka lat temu odszedł od recenzji i wszelkich rankingowych form jutubowania, aby zająć się trochę niewykorzystywanym u nas wideoesejem.         
  Gdzie oglądać: youtube.com
  Gdzie lajkować: facebook.com

Wolisz mówić bezpośrednio do swoich odbiorców? W ramach Krytyk Mówi oddawany jest – dosłownie – głos twórcom wideoblogów, audycji oraz podcastów filmowych. Spośród wszystkich zgłoszeń, wskazane zostanie dziesięcioro finalistów, którzy powalczą o tytuł laureata w głosowaniu wśród odbiorców Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Finaliści otrzymają karnet na cały festiwal. Co więcej, opłaca się zgłaszać swoich ulubionych twórców – wśród osób zgłaszających zostaną rozlosowane karnety na tegoroczną edycję wydarzenia! Współcześnie widać coraz większą dominację obrazu nad formami tradycyjnymi, takimi jak recenzja pisana czy artykuł na blogu filmowym. Doskonale zrozumiał to laureat konkursu podczas 10. edycji Kamery Akcji, popularny vloger Marcin Łukański – autor kanału „Na Gałęzi”, twórca wnikliwych analiz filmowych. Swoje pierwsze kroki w krytyce mówionej stawiała tutaj też Diana Dąbrowska, wtedy dokonująca dekonstrukcji „Wielkiego piękna” Sorrentino, a teraz – dyrektorka artystyczna festiwalu Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. W ubiegłym roku festiwalowa publiczność nagrodziła Michała Oleszczyka za podcast „SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie”.

Kanały krytyczne audio/wideo stworzone w przeciągu ostatniego roku możesz zgłosić poprzez formularz na stronie festiwalu do dnia 13 września 2021 r.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE

Autor identyfikacji: Arek Jaworek

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.