Klasyka krytyka

SZPICEL /  LE DOULOS
reż. Jean-Pierre Melville, 1962

Czas trwania: 108 min.
Scenariusz: Jean-Pierre Melville
Produkcja: Francja/Włochy
Zdjęcia: Nicolas Hayer
Obsada: Serge Reggiani, Jean-Paul Belmondo, Christian Lude, Carl Studer, Monique Hennessey, Fabienne Dali, Philippe March, Marcel Cuvelier

Maurice i Silien to dwaj przyjaciele z podejrzaną przeszłością, którzy spotykają się po latach. Silien chciałby zejść z przestępczej ścieżki, jednak decyduje się na udział w napadzie wspólnie z Maurice’m. Nagle wszystko przestaje toczyć się zgodnie z planem – kto zdradził? Niedopowiedzenia, brak zaufania i błędne hipotezy wystawią męską przyjaźń na próbę i staną się przyczyną tragedii. Scenariusz “Szpicla” stał się inspiracją do powstania “Wściekłych psów” Quentina Tarantino. Aby uhonorować pamięć jednej z największych gwiazd Francuskiej Nowej Fali – Jean-Paula Belmondo, FKA pokaże film francuskiego mistrza kina. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (niedziela 3.10, g. 19:30, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi)

PANIENKI Z ROCHEFORT
reż. Jacques Demy, 1967

Oscary – nominacja w kategorii najlepsza muzyka w musicalu

Czas trwania: 126 minut
Scenariusz: Jacques Demy
Produkcja: Francja 
Zdjęcia: Ghislain Cloquet
Obsada: Catherine Deneuve, Danielle Darrieux, Jacques Perrin, Gene Kelly, George Chakiris, Michel Piccoli, Françoise Dorléac

Historia czterech poszukujących miłości osób – uczących tańca i gry na fortepianie sióstr Delphine i Solange, wojskowego z pasją do poezji i malarstwa o imieniu Maxence oraz właściciela sklepu muzycznego – Simona. Film, który powinien zainteresować wszystkich fanów musicali. Obok „Parasolek z Cherbourga” najbardziej znana produkcja Jacquesa Demy. Główną rolę, podobnie jak w Parasolkach, zagrała Catherine Deneuve – jedna z największych gwiazd Francuskiej Nowej Fali. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (sobota 2.10, g. 19:30, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z2)

OCZY BEZ TWARZY/LES YEUX SANS VISAGE
reż. Georges Franju, 1960

Czas trwania: 88 min. 
Scenariusz: Pierre Boileau, Thomas Narcejac, Jean Redon, Claude Sautet
Produkcja: Jules Borkon
Zdjęcia: Eugen Schüfftan
Obsada: Pierre Brasseur, Édith Scob, Alida Valli

„Oczy bez twarzy” jest niezwykle klimatyczną baśnią i mocnym dreszczowcem, ale przy tym film zajął miejsce w historii horroru. Nadal bywa często cytowany i wciąż inspiruje twórców kina grozy. Jest to opowieść o córce uznanego chirurga, której piękna twarz zostaje drastycznie oszpecona w wypadku samochodowym. Ojciec podejmuje więc mroczną, opartą na groźnej fascynacji próbę przeszczepu skóry, która z czasem ujawnia swoje zatrważające skutki. Dzieło Georgesa Franju było swego czasu przełomowe ze względu na przedstawianie przerażających, obrazoburczych sytuacji na ekranie. Słynna scena operacji po dziś dzień mrozi krew w żyłach wiarygodnością ukazania. Całości dopełnia muzyka Maurice’a Jarre’a, która potęguje niepodrabialną atmosferę niepokoju.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (niedziela 3.10, g. 17:15, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z2)

WINDĄ NA SZAFOT
reż. Louis Malle, 1958

Czas trwania: 88 minut
Scenariusz: Louis Malle, Roger Nimier
Produkcja: Francja 
Zdjęcia: Ghislain Cloquet
Obsada: Jeanne Moreau, Maurice Ronet, Geroges Poujouly, Yori Bertin, Jean Wall, Elga Andersen, Lino Ventura

Jeden z klasyków francuskiej kinematografii, estetyki kina noir oraz zapowiedź Nowej Fali. Młoda para kochanków – Julien i Florence próbuje dokonać zbrodni doskonałej. Chcą zabić męża Florence, Simona, jednocześnie pozorując samobójstwo. Uciekając z miejsca zbrodni Julien utyka jednak w windzie. W tym samym czasie para nastolatków kradnie należący do niego samochód, w którym znajduje się rewolwer. Muzykę do filmu stworzył jeden z najważniejszych artystów w historii jazzu – Miles Davis. Co więcej, powstała ona w jedną noc, w czasie improwizowanej sesji muzycznej odbywającej się do projekcji filmu.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (sobota 2.10, g. 10:30, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z2)

Sekcja Klasyka krytyka jest pod patronatem Institut Français.