Kino polskie

MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE
reż. Łukasz Grzegorzek, 2021

Złote Lwy – nominacja w konkursie głównym; Nowe Horyzonty – nominacja w OPPO Pokazy galowe – udział w sekcji; Off Camera – nominacja w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych

Czas trwania: 100 min.
Scenariusz: Łukasz Grzegorzek
Produkcja: Polska
Zdjęcia: Weronika Bilska
Obsada: Agata Buzek, Jacek Braciak, Adam Woronowicz, Małgorzata Zajączkowska, Wiktoria Wolańska, Jakub Zając, Karolina Bruchnicka, Julia Kuzka

Małomiasteczkowy klimat w stylu sundance’owym, a w nim Jo, główna bohaterka, która nieustannie słyszy od swojego męża „nie dasz rady”. A co jeśli da radę? Co się stanie, gdy zacznie żyć własnym życiem, niekoniecznie postrzeganym przez innych jako poprawne czy wspaniałe, ale dającym jej spełnienie i satysfakcję? „Kamper” opowiadał o świecie trzydziestolatków, „Córka trenera” to zmierzenie się z relacjami na linii rodzicdziecko, a „Moje wspaniałe życie” to historia małżeństwa z długoletnim stażem. Codzienność zwykłej rodziny, w której każdy walczy o swoje małe radości, pokazana z humorem doskonale znanym z poprzednich filmów Grzegorzków.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (piątek 1.10, g. 19:00, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z1)

NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE
reż. Mateusz Rakowicz, 2021

Złote Lwy 2021 – nominacja w konkursie głównym; Off Camera 2021 – nominacja w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych

Czas trwania: 96 min.
Scenariusz: Łukasz M. Maciejewski, Mateusz Rakowicz
Produkcja: Polska
Zdjęcia: Jacek Podgórski
Obsada: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Rafał Zawierucha, Marta Wągrocka, Jakub Gierszał, Olga Bołądź, Dorota Kolak

Film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, który 29 razy uciekał z aresztów, ośmieszając władze PRL-u i milicję – ówczesne organy ścigania. W roli głównej Dawid Ogrodnik, którego postać zbudowana została w podobnym duchu jak w „Wilku z Wall Street” czy „Złap mnie jeśli potrafisz”. Głośny debiut Mateusza Rakowicza, storyboardzisty Agnieszki Holland, który zbiera świetne recenzje, zapisując nowe karty w kanonie polskiego kina gatunkowego.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (niedziela 3.10, g. 19:00, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z1)

SWEAT
reż. Magnus von Horn, 2020

MFF w Cannes 2020 – oficjalna selekcja Festiwalu; Złote Lwy 2020 – Złote Lwy Nagroda Indywidualna-Najlepszy Reżyser: Magnus von Horn, Srebrne Lwy: Magnus von Horn, Mariusz Włodarski za film „Sweat”

Czas trwania: 100 min.
Scenariusz: Magnus von Horn
Produkcja: Polska, Szwecja
Zdjęcia: Michał Dymek
Obsada: Magdalena Koleśnik, Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna, Zbigniew Zamachowski, Lech Łotocki

Historia o samotności w pozornie bogatym w relacje świecie, obraz o hejcie i autodestrukcji. Film inspirowany obecnością motywatorek fitnessu w mediach społecznościowych, jako jedyna polska fabuła pojawił się w oficjalnej selekcji festiwalu filmowego w Cannes. Po tym ogromnym sukcesie posypał się deszcz kolejnych nagród: Srebrny Lew dla najlepszego filmu oraz reżysera, a rola Magdaleny Koleśnik została uznana za najlepszą główną rolę kobiecą. Kolejny udany film duetu kreatywnego Magnusa von Horna i Mariusza Włodarskiego.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (sobota 2.10, g. 12:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi)

Partner pokazu filmu SWEAT

UCIECZKA NA SREBRNY GLOB
reż. Kuba Mikurda, 2021

Millenium Docs Against Gravity – nominacja w konkursie na najlepszy film polski, nominacja w konkursie Nos Chopina

Czas trwania: 94 min. 
Produkcja: Daria Maślona, Polska

Od kinomaniaka dla filmoznawców. Kuba Mikurda – krytyk filmowy, teoretyk i od niedawna reżyser trzy lata po debiutanckim „Love Express. Zaginięciu Waleriana Borowczyka” powraca z kolejnym filmem dokumentalnym poświęconym twórczości kontrowersyjnego polskiego artysty. „Ucieczka na srebrny glob” to hołd dla jednego z najbardziej unikatowych reżyserów w historii polskiej kinematografii, autora słynnego „Opętania”. Mikurda, jak przystało na wybitnego badacza i kinofila, z iście kronikarską precyzją przygląda się spuściźnie Żuławskiego oraz historii „Na Srebrnym Globie” – filmu, który był jednym z powodów wyjazdu reżysera z kraju.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (niedziela 3.10, g. 12:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi)

OSTATNI KOMERS
reż. Dawid Nickel, 2020

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Nagroda w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych; Tarnowska Nagroda Filmowa – Nagroda Specjalna Jury

Czas trwania: 85 min.
Scenariusz: Dawid Nickel
Produkcja: Polska
Zdjęcia: Michał Pukowiec
Obsada: Sandra Drzymalska, Mikołaj Matczak, Michał Sitnicki, Agnieszka Żulewska, Nel Kaczmarek

W obliczu likwidacji gimnazjów, klasa kończąca naukę będzie uczestniczyć w ostatnim w historii komersie. Dla Dawida Nickela jest to punkt wyjścia do opowiedzenia historii młodego pokolenia, które poszukuje tożsamości. „Ostatni komers” to nader aktualny film w stylu coming of age. Na uwagę zasługuje obsada w znacznej części składająca się z naturszczyków i zdjęcia autorstwa Michała Pukowca.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (czwartek 7.10, g. 15:00-19:00, ThinkFilm)