Kino o kinie

TARANTINO: BĘKART KINA / QT8: THE FIRST EIGHT
reż. Tara Wood, 2019

Czas trwania: 103 min.
Scenariusz: Tara Wood
Produkcja: USA
Zdjęcia: Jake Zortman
Obsada: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Lucy Liu, Diane Kruger, Christoph Waltz, Bruce Dern, Jennifer Jason Leigh

„Tarantino: bękart kina” to historia o drodze na szczyt jednego z najbardziej znanych wirtuozów współczesnego kina – od pracy w wypożyczalni kaset wideo, pierwszych napisanych scenariuszy („Urodzeni mordercy”, „Prawdziwy romans”), po autorskie realizacje, takie jak „Wściekłe psy”, „Bękarty wojny” i „Pewnego razu w Hollywood”. To film, który z pewnością zachwyci wszystkich fanów reżysera znanego z grzebania w śmietniku zdezelowanych gatunków filmowych i ich bardzo skutecznego odrestaurowywania.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (piątek 1.10, g. 21:00-1:00, ThinkFilm)

NA WIARĘ. „EGZORCYSTA” WILLIAMA FRIEDKINA / LEAP OF FAITH: WILLIAM FRIEDKIN ON THE EXORCIST
reż. Alexandre O. Philippe, 2019

SplatFilmFest 2020 – Nagroda publiczności: Najlepszy film pełnometrażowy (nominacja)

Czas trwania: 105 min.
Scenariusz: Alexandre O. Philippe
Produkcja: USA
Zdjęcia: Robert Muratore
Obsada: William Friedkin

Film Alexandre’a O. Philippe’a przedstawia proces powstawania jednego z najbardziej uznanych horrorów w historii. Nominowany do dziesięciu Oscarów, w tym jako pierwszy reprezentant gatunku w kategorii Najlepszy film, wielokrotnie cytowany, parodiowany i podawany jako przykład najstraszniejszego obrazu, jaki kiedykolwiek powstał w historii kina. William Friedkin prowadzi swoją opowieść o procesie produkcji w taki sposób, że można uwierzyć, że swoje trzy grosze faktycznie dorzucił tam sam Pazuzu, demon-bóstwo. „Amerykański twórca jest tu gawędziarzem, autorem najsłuszniejszej (bo jedynej) wersji historii powstania swojego filmu, pierwszym interpretatorem i krytykiem…”. Must see każdego kinofila!

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (wtorek 5.10, g. 21:00-1:00, ThinkFilm)

SCORE – MUZYKA FILMOWA / SCORE: A FILM MUSIC DOCUMENTARY
reż. Matt Schrader, 2016

Złote Szpule 2018 – Najlepszy montaż dźwięku w filmie dokumentalnym (nominacja)

Czas trwania: 94 min.
Scenariusz: Matt Schrader
Produkcja: USA
Zdjęcia: Nate Gold
Obsada: Hans Zimmer, Danny Elfman, James Cameron, Alexandre Desplat, Trent Reznor, John Williams

Film Matta Schradera przybliża kulisy powstawania kultowych soundtracków i muzycznych motywów przewodnich m.in. do serii filmów o agencie 007, a także „Gwiezdnych wojen”, „Indiany Jonesa” czy „Piratów z Karaibów”. Film łączy w sobie materiały archiwalne z wywiadami z ponad 60 ekspertami – wybitnymi kompozytorami, dyrygentami, reżyserskimi sławami  i hollywoodzkimi producentami. O swojej pracy, technikach i trikach w pracy z muzyką filmową opowiadają m.in. John Williams, Hans Zimmer, Alexandre Desplat oraz duet Trent Reznor i Atticus Ross. Odkrywają oni tajemnice sterowania ludzkimi emocjami za pomocą partytury muzycznej, a widzowie mogą obserwować proces tworzenia ścieżki dźwiękowej, poczynając od pierwszych prób z orkiestrą symfoniczną po etap postprodukcji nagrania. „Score…” to film o precyzji rzemiosła i magicznych właściwościach muzyki filmowej.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (czwartek 7.10, g. 21:00-1:00, ThinkFilm)

ALTMAN
reż. Ron Mann, 2014

Czas trwania: 96 min.
Scenariusz: Len Blum
Produkcja: Kanada
Zdjęcia: Simon Ennis
Obsada: Robert Altman, Michael Murphy, Kathryn Reed Altman, James Caan

Na czym polega mit Roberta Altmana – artysty-buntownika, szaleńca i indywidualisty? Udzielenia odpowiedzi na to pytanie podjął się kanadyjski reżyser Ron Mann, a swoje poszukiwania prowadził między innymi w materiałach archiwalnych, które zdobył od wdowy po reżyserze. „Altman” pokazuje, jak wyglądała droga twórcy – od pilotowania bombowca w trakcie II wojny światowej, przez współpracę z Alfredem Hitchcockiem i wybitną działalność w samym Hollywood, a kończąc na odebraniu honorowego Oscara za karierę, która „nieustannie zmieniała oblicze sztuki filmowej i inspirowała zarówno twórców jak i publiczność”. Robert Altman stanie się Twoim przewodnikiem po świecie pełnym czarnego humoru, chaotycznego montażu oraz wielopłaszczyznowej fabuły i sprawi, że odkryjesz „Altmanesque” na nowo.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (czwartek 30.09, g. 17:30, Fuzja)

Partner pokazu filmu ALTMAN

ANDRIEJ TARKOWSKI. W ŚWIĄTYNI KINA / ANDREY TARKOVSKY. A CINEMA PRAYER
reż. Andrey A. Tarkovskiy, 2019

MFF w Wenecji 2019 – Oficjalna selekcja Festiwalu, Sputnik 2020 – II nagroda w Konkursie filmów dokumentalnych, Millennium Docs Against Gravity 2020 – nominacja w konkursie Nagroda Nos Chopina

Czas trwania: 98 min.
Scenariusz: Andrey A. Tarkovskiy
Produkcja: Rosja, Szwecja, Włochy
Zdjęcia: Alexsey Naidenov
Obsada: Andriej Tarkowski

Film został nakręcony przez syna wybitnego radzieckiego reżysera i znalazł się w selekcji festiwalu w Wenecji. Trafił także do zbiorów wydanych przez Criterion Collection. Nakręcony z miłością, złożony z wielu archiwalnych nagrań dźwiękowych, fotografii oraz materiałów filmowych, ujawnia głębokie przemyślenia Tarkowskiego o życiu, wierze i kinie. Dzięki nim zanurzysz się w świecie jego tajemniczych obrazów i być może odkryjesz twórczość autora „Stalkera” na nowo.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (środa 6.10, g. 21:00-1:00, ThinkFilm)

FORMAN VS. FORMAN
reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna, 2019

Millennium Docs Against Gravity 2020 – Nagroda Nos Chopina (nominacja); Czeski Lew 2020 – Najlepszy film dokumentalny (nominacja)

Czas trwania: 77 min.
Scenariusz: Helena Třeštíková, Jakub Hejna
Produkcja: Czechy
Zdjęcia: David Cysař
Obsada: Petr Forman, Miloš Forman, Václav Havel, Amos Vogel

Dlaczego widzowie pokochali „Lot nad kukułczym gniazdem”? Skąd wziął się fenomen „Amadeusza” czy „Hair”? Legendarna czeska dokumentalistka Helena Třeštíková („Rene”, „Katka”) podjęła próbę podsumowania dorobku wybitnego reżysera. Dokument ten to wielowymiarowy i szczery pod każdym względem portret czeskiego reżysera Miloša Formana, który stawał w opozycji do życia społecznego, a to polityczne – traktował z ogromną nieufnością. Bazując na tych przekonaniach, jak nikt inny ukazywał zderzenie człowieka z szarą rzeczywistością.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (sobota 2.10, g. 21:00-1:00, ThinkFilm)

DZIEŃ DOBRY, ROBIN / ROBIN’S WISH
reż. Tylor Norwood, 2020

Czas trwania: 77 min.
Scenariusz: Tylor Norwood, Scott Fitzloff
Produkcja: USA
Zdjęcia: Tylor Norwood
Obsada: Robin Williams, Shawn Levy, Rick Overton, Susan Schneider Williams, John R. Montgomery

Intymny portret Robina Williamsa, czyli opowieść odsłaniająca, co przydarzyło się naprawdę jednemu z największych artystów wszechczasów – i o tym, z czym walczył jego umysł. Historia utalentowanego komika, który bawił nas i wzruszał przez wiele lat. Urodził się w 1951 roku w Chicago, gdzie rozpoczynał swoją karierę od stand-upów w nocnych barach. Dzięki determinacji i usposobieniu zyskał międzynarodową sławę, a jego kreacje w filmach ,,Stowarzyszenie umarłych poetów”, ,,Good Morning, Vietnam” oraz ,,Buntownik z wyboru” do dziś uznaje się za kultowe. W dokumencie ,,Dzień dobry, Robin” w prosty i zajmujący sposób opowiedziano o prywatnych problemach i sukcesach aktora z naciskiem na ostatni okres z życia artysty.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (niedziela 3.10, g. 21:00-1:00, ThinkFilm)