Retrospektywa: Jonathan Glazer

SEXY BEAST
reż. Jonathan Glazer, 2000
Nominacja do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego – Ben Kingsley, BAFTA – nominacja do nagrody “Alexander Korda Award for Best British Film”, kilkanaście nagród stowarzyszeń krytyków filmowych na całym świecie.

Brytyjski film gangsterski, przez wielu nazywany dzieckiem Tarantino i Guya Ritchie. Ironiczny, groteskowy, momentami absurdalny i pełen humoru, a jednocześnie niesamowicie wciągający – jedynie pozornie przedstawia prostą historię ,,Gala”, który zostaje namówiony na ostatni napad, by raz na zawsze uwolnić się od dawnego stylu życia. Glazer nie idzie jednak w swoim filmie na łatwiznę – bardziej niż na wartkiej akcji skupia się na nietypowych portretach psychologicznych postaci, pozwala im się rozwijać i ukazywać z różnych stron na przestrzeni całego filmu, zaburza również narrację, proponując widzowi nieoczywistą historię z miejscem na własne interpretacje.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

SEXY BEAST, reż. Jonathan Glazer, 2000

POD SKÓRĄ
reż. Jonathan Glazer, 2013
24 nagrody, 107 nominacji na festiwalach filmowych na całym świecie, BAFTA – dwie nominacje, Europejska Nagroda Filmowa za najlepszą muzykę, kilkanaście nagród stowarzyszeń krytyków filmowych na całym świecie.
brak polskiej dystrybucji kinowej

Luźna adaptacja powieści Michela Fabera opowiadająca o kobiecie, która przemierzając Szkocję, poluje na samotnych mężczyzn i zabiera ich do swojego domu, gdzie nie czeka ich jednak nic dobrego. Glazer stworzył mroczny, wysmakowany wizualnie thriller sci-fi, dość minimalistyczny w formie i pełen niedopowiedzeń w narracji i interpretacji. Film zachwycił większość krytyków, natomiast silnie podzielił publiczność. Dość bezpośrednio komentuje nasze współczesne wzorce kulturowe i zachowania, zwłaszcza te dotyczące naszej seksualności.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko online.

POD SKÓRĄ, reż. Jonathan Glazer, 2013

Wideoklipy i krótkie formy komercyjne autorstwa Jonathana Glazera

Wideoklipy i krótkie formy dostępne tylko online.