Goście

Goście 10. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja:

MARCIN ADAMCZAK
Filmoznawca i krytyk filmowy, współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon (m.in. „Mowa ptaków”). Wykłada w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2010 i 2011). Laureat Grand Prix konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2011). Autor książek, m.in. „Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku” (2010), „Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu” (2014). Członek SFP oraz FIPRESCI.

Moderator dyskusji: „Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej” (17.10, g. 17:00), gość w dyskusji: „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, g. 22:00), gość spotkania po filmie „Mowa ptaków” w reż. Xawerego Żuławskiego (18.10, g. 11:45).

KALINA ALABRUDZIŃSKA
Urodzona w 1983 roku reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Kursu Reżyserii Dokumentalnej w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej filmy krótkometrażowe „Lena i ja”, „Niestrudzeni wędrowcy” były prezentowane i wyróżniane podczas wielu międzynarodowych festiwali filmowych: Berlinale, San Sebastian, Nowe Horyzonty, Krakowski Festiwal Filmowy. „Nic nie ginie” to jej pełnometrażowy debiut reżyserski.

Jurorka w Jury Twórców w Konkursie Krytyk Pisze; gość spotkania po filmie „Nic nie ginie” w reż. Kaliny Alabrudzińskiej (18.10, godz. 18:45).

JOANNA BIREK
Urodzona w 1992 r., doktorantka Studiów Języka, Literatury i Kultury na Uniwersytecie Łódzkim. Interesuje ją krytyka filmowa, kino gatunkowe i azjatyckie, w szczególności Korei Południowej, na którego temat pisze pracę doktorską. Laureatka konkursów krytyczno-filmowych: „Krytyk pisze” Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (2015) oraz „Powiększenia” portalu Filmweb (2016). Publikowała na łamach Kwartalnika Kulturalnego „Opcje” i Filmweb Magazynu. Organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w ramach wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 Łódź.

Prowadząca prelekcję przed filmem „Parasite” (sobota 19.10, godz. 12:00).

JAN BOROWIEC
Reżyser i producent filmowy, adwokat. Absolwent Szkoły Wajdy w Warszawie, Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, programu Archidoc w La Fémis, a także Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Reżyser i producent filmów dokumentalnych, edukacyjnych i krótkich filmów fabularnych. Uczestnik szeregu międzynarodowych warsztatów filmowych i wydarzeń branżowych. Wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi, założyciel i właściciel firmy produkcyjnej Ubi leones. 

Gość wydarzenia „Must see. Power speeche branży filmowej” (20.10, godz. 15:00).

IWONA CEGIEŁKÓWNA
Socjolożka, dziennikarka, krytyczka filmowa. Redaktorka książek o tematyce filmowej, współautorka książki „Być jak Cybulski?”. W czasach licealnych i studenckich szefowa dyskusyjnego klubu filmowego i kina studyjnego. Publikowała m.in. w „Kinie”, „Easy Riderze”, „Cinemie”, „Filmie”, „Maxie”, „Magazynie Filmowym”. Jako redaktorka „Kina” laureatka Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Współorganizatorka Nagród Cybulskiego i Michałka, przyznawanych przez Fundację KINO. Sekretarz redakcji i szefowa działu zagranicznego w miesięczniku „Kino”.

Jurorka w Jury Krytyków w Konkursie Krytyk Pisze.

MARTA CHYLIŃSKA
Studiowała polonistykę i twórcze pisanie, bo desperacko chce zostać pisarką, na którą czytelnicy będą skłonni wydać 35 zł raz na dwa lata. W międzyczasie pracy nad swoimi trzema przełomowymi powieściami, współtworzy kanał filmowy na youtube, „Drugi Seans”, który specjalizuje się we wnikliwych recenzjach i analizach filmowych.

Gość w dyskusji „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00), gość warsztatów „Vlogi, blogi i podcasty. Warsztaty krytycznofilmowe” (20.10, godz. 12:30).

RENATA CZARNKOWSKA-LISTOŚ
Od ponad 20 lat jest związana z polskim rynkiem telewizyjnym i filmowym. Przez wiele lat była związana z TVP. Wyprodukowała m.in. film „Wszystko, co kocham”, który był w 2011 roku polskim kandydatem do Oscara. Jako Dyrektor Agencji Filmowej TVP S.A. zrealizowała „Chce się żyć”, „Papusza”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Performer” oraz seriale m.in. „Paradoks”, „Czas honoru”. Jest właścicielką firmy producenckiej RE STUDIO (m.in. Jestem mordercą, Ikar. Legenda Mietka Kosza).

Gość w dyskusji: „Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej” (17.10, g. 17:00).

PIOTR CZESZEWSKI
(ex. Kozi Syn, Chór GUMED) Lektor VHS HELL i członek Cowboy Country Society Club. Beznadziejnie zakochany w typografii i muzyce, zawodowo zajmuje się walką ze złym gustem. W wolnych chwilach dużo mówi i jeszcze więcej słucha, a przede wszystkim niezmiennie czeka na przelew.

Lektor w uwielbianym przez widzów cyklu VHS HELL (19.10, godz. 22:00).

 

DIANA DĄBROWSKA
Filmoznawczyni, animatorka kultury, absolwentka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Stała współpracowniczka miesięcznika KINO i Kultury Liberalnej. Współorganizatorka imprez filmowych, m.in. LAF w Zwierzyńcu, FKE Cinergia w Łodzi, Octopus Film Festival w Gdańsku, na których stara się aktywnie promować włoską kulturę filmową. Od 2019 dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku. Laureatka konkursu „Krytyk mówi” (FKA 2014), nagrody im. Leopolda Staffa (2018; za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina) oraz III. miejsca w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka (2019). W 2019 nominowana do nagrody  PISF-u  w kategorii Krytyka Filmowa.

Jurorka w Jury Krytyków w Konkursie Krytyk Pisze, prowadząca prelekcje przed filmami „Piranie” (18.10, godz. 18:00), „Diego” (18.10, godz. 17:00), „Portret kobiety w ogniu” (19.10, godz. 19:45).

MICHAŁ DONDZIK
Filmoznawca, interesuje się kinem polskim oraz filmem dokumentalnym. Publikował w „Kwartalniku Filmowym”, „Panoptikum”, „Ekranach” oraz tomach zbiorowych. Jest autorem książek „Leszek Wronko”. „Dźwięk filmu polskiego” oraz „Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych” (wraz z Krzysztofem Jajko i Emilem Sowińskim). 

Prowadzący spotkanie po pokazie specjalnym 70-lecie WFO: Dziwor w Łodzi: “Dziwor”, “Hokej”, “Kilka opowieści o człowieku” (18.10, godz. 17:00).

 

PIOTR DZIĘCIOŁ
Producent i kierownik produkcji, od 1991 właściciel łódzkiego studia filmowego Opus Film. Producent m.in. takich filmów jak: Edi, Ja teraz kłamię, Beyond  words, Wymyk oraz seriali m.in. Ultraviolet”, Kruk. Szepty słychać po zmroku”. Członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej, a także Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Wyprodukowane przez niego filmy zdobywają nagrody na festiwalach na całym świecie, w tym nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar za film „Ida” (2013).

Gość dyskusji: Skazani na widza. O tworzeniu filmu (19.10, godz. 15:30).

BOGDAN DZIWORSKI
Fotograf, reżyser, operator filmowy. Absolwent wydziału operatorskiego w Szkole Filmowej w Łodzi, wielokrotny laureat festiwali filmowych (często doceniany za filmy sportowe, np. „Hokej”, czy „Olimpiada”). Przez wiele lat związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pełnił też funkcję dziekana tej uczelni.

Gość po pokazie specjalnym 70-lecie WFO: Dziwor w Łodzi: “Dziwor”, “Hokej”, “Kilka opowieści o człowieku” (18.10, godz. 17:00).

 

SEBASTIAN FABIJAŃSKI
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2014 roku odebrał nagrody za najlepszy debiut aktorski za role w filmach „Jeziorak” i „Miasto 44” na 39-tym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Popularność i uznanie szerokiej publiczności przyniosły mu: film „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (Cukier) oraz seriale „Belfer” (Adrian Kuś) i „Pakt” (Patryk). Można go było również zobaczyć w produkcjach takich jak, „Jeziorak” (aspirant Wojciech Marzec), „Panie Dulskie”(Zbyszko), „Miasto 44” (Sagan), „Pod mocnym aniołem” (Młody Inżynier) „#Wszystko Gra”(Staszek Borucki) czy „Misja Afganistan” (starszy szeregowy Emil Hołubiczko „Młody”). Udzielił również swojego głosu Finnowi w polskiej wersji językowej „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy”.  

Gość spotkania Aktor a Krytyk – Łukasz Maciejewski i Sebastian Fabijański (18.10, godz. 15:00).

MARTA GOŁOŚ
Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania Kulturą (Instytut Badań Literackich PAN). W branży filmowej od 2008 roku. Współpracuje z firmą Prasa i Film – od 2008 roku jako redaktor, a w latach 2012-2016 jako producent programu „Weekendowy Magazyn Filmowy” (w 2015 roku program otrzymał nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszy program o tematyce filmowej). Jest producentem wykonawczym „Letniego przesilenia” Michała Rogalskiego (prod. Prasa i Film; film zdobył m.in. nagrodę za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu, nagrody za najlepsze zdjęcia i najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni). Pracowała jako specjalista ds. dystrybucji w Szkole Wajdy. Z RE Studio związana od początku istnienia. Producentka filmu „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy (film w kinach od 4 listopada 2016, zdobywca Srebrnych Lwów, Nagrody za Scenariusz dla Macieja Pieprzycy oraz Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni). Obecnie w RE Studio rozwija dwa projekty filmów fabularnych „Masakra Profana” reż. Kristoffer Rus i „Kalina” reż. Katarzyna Klimkiewicz.

Gość wydarzenia „Must see. Power speeche branży filmowej” (20.10, godz. 15:00).

ALICJA GÓRSKA
Doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego zajmująca się przemianami polskiej krytyki filmowej. Absolwentka filmoznawstwa oraz twórczego pisania na Uniwersytecie Łódzkim. Copywriterka. Amatorka wszelakich tekstów kultury – od kina klasy B do perełek z Sundance, od młodzieżowego fantasy do southern gothic czy Prousta. Czasami zarywam nocki przyklejona do PS4. Prowadzę stronę krytyk.com.pl. Współpracowałam m.in. z: secretum.plduzeka.plfilmaster.plzazyjkultury.plserialowy.pl, Ińskie Point. Aktualnie piszę również dla: gry-online.pl, dailyweb.pl oraz lubimyczytac.pl

Gość w dyskusji „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00).

BARBARA HOLLENDER
Polska dziennikarka, krytyk filmowy, związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”. W 1981 ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), od 2016 roku wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”. Opublikowała książki: „Zespół Tor” (razem z Zofią Turowską), „Od Kutza do Czekaja”, „Od Wajdy do Komasy”, „Od Munka do Maślony” za którą w 2018 r. otrzymała nagrodę PISFu. Jest też laureatką nagrody PISF w kategorii „krytyka filmowa” oraz Nagrody im. Toeplitza przyznawanej przez ZAiKS. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
[fot. Rafał Guz]

Gość w dyskusji „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00).

BŁAŻEJ HRAPKOWICZ
Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję “Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Dyrektor programowy festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Publikował m.in. w “Kinie”, na portalach “dwutygodnik.com” i “filmweb.pl”. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej (“Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Gość w dyskusji „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00).

ANDRZEJ J. JAROSZEWICZ
Autor zdjęć do ponad 50 filmów, absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej. Stały współpracownik Andrzeja Żuławskiego, w 2002 roku razem z reżyserem otrzymał Złotą Żabę na 10. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) za całokształt twórczości. Aktywny zawodowo od ponad 50 lat, jest autorem zdjęć m.in. do takich filmów, jak „Mowa ptaków” (2019), „Quo vadis” (2001), „Szamanka” (1996), „Opętanie” (1981), „Na srebrnym globie” (1976/1987) oraz „Diabeł” (1972).

Gość spotkania po filmie „Mowa ptaków” w reż. Xawerego Żuławskiego (18.10, g. 11:45).

ADRIAN JASION
Freak nowych technologii, organizator MFF Postproduction Festival oraz kierownik produkcji w warszawskim studiu DOBRO, które jest częścią grupy Platige Image. W swoim produkcyjnym dorobku ma reklamy, teledyski oraz filmy krótkometrażowe. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Odwieczny fan kina, designu, dobrej prasy oraz sztuki.

Juror w Jury Konkursu Etiud i Animacji.

 

KAMIL JĘDRASIAK
Asystent na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zajmujący się związkami gier, kina i innych mediów, a także szeroko rozumianą kulturą graczy. Stopień doktora uzyskał po napisaniu dysertacji pod tytułem: „Gracz jako model uczestnika współczesnej kultury”. Aca-geek – badacz i fan. Miłośnik popkultury i awangardy. Wieloletni szef działu filmowego polter.pl. Twórca i koordynator projektu eduGRAcja. Współautor strony krytyk.com.pl. Współpracował również m.in. z redakcjami: „Kino”, „Ińskie Point”, „BOLD Magazine”, „Atraktor”, „Kwartalnik Filmowy”, duzeka.pl.

Gość w dyskusji „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00).

JAROSŁAW KAMIŃSKI
Montażysta i wykładowca. Ukończył najpierw Politechnikę Łódzką, a następnie wydział montażu filmowego na słynnej czeskiej FAMU w Pradze, gdzie obronił doktorat. Ma na swoim koncie montaż filmów Zimna wojna”, „Ida”, „Córki Dancingu”, „Fuga”, „Wilkołak”, „Jack Strong”, „Jesteś Bogiem”, czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, nagradzanych na wielu festiwalach. Od 1992 roku wykładowca na Wydziale Reżyserii Szkole Filmowej w Łodzi. Jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Członek Polskiej, Europejskiej oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zeszłoroczny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego Montażysty za film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Prowadzący Akcja mntaż: „Wilkołak”, (20.10, godz. 16:30).

KRYSTYNA KANTOR
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Ukończyła m.in. warsztaty MAIA Workshops oraz ACE Training Days. Pracowała jako kierownik produkcji filmów krótkometrażowych oraz reklamowych. Przez kilka lat związana festiwalami filmowymi Kamera Akcja i Camerimage. Od marca 2017 roku producent w firmie SHIPSBOY. Project manager warsztatów Atelier Scenariuszowe oraz cyklicznych spotkań Grupy Scenariuszowe, poświęconych rozwojowi scenariuszy filmów pełnometrażowych.

Jurorka w Jury Twórców w Konkursie Krytyk Pisze.

KAJA KLIMEK
Edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i Gdańskim, i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Filmoteki Szkolnej.
[fot. Sylwia Olszewska/MiF]

Główna rozmówczyni w „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00).

DOMINIKA KŁOCZEWIAK 
Organizatorka MFF Postproduction Festival (wcześniej Montaż Film Festiwal), producentka i managerka kultury. Absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Łodzi. Entuzjastka VR jako nowego medium filmowego oraz kreatywnego podejścia do promocji filmów. Uczestniczka 3. edycji Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego organizowanego przez KIPA.

Jurorka w Jury Konkursu Etiud i Animacji.

 

TOMASZ KOLANKIEWICZ
Filmoznawca i kurator filmowy współpracujący z Nowym Teatrem w Warszawie, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, kinem Iluzjon i licznymi festiwalami filmowymi. Do 2016 roku wieloletni pracownik redakcji filmowej TVP Kultura. Stara się przybliżać widzom jak najszerszy obraz kinematografii: od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych wśród nich wielu przeglądów kina niemego, filmów wielkich klasyków oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Obecnie pracuje nad książką o polskim kinie gatunkowym.

Główny rozmówca podczas „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00).

ANNA KOT 
Z branżą filmową związana od 2013 roku. W latach 2013-2019 była odpowiedzialna za PR oraz promocję krótkometrażowych i pełnometrażowych filmów wyprodukowanych w Studiu Munka-SFP. Rzecznik prasowy filmów „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Fale” Grzegorza Zaricznego, a także „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego. Od 2012 roku związana z Festiwalem Młodzi i Film w Koszalinie, od 2018 roku jest rzecznikiem prasowym Festiwalu. Była odpowiedzialna również za PR i promocję filmu  „Nina” w reż. Olgi Chajdas. Współpracowała z Netflixem przy promocji pierwszego polskiego serialu Netflix Originals „1983” oraz z Koskino przy promocji filmów „Kawki na drodze” w reż. Olmo Omerzu i „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka. Obecnie PR Manager w Aurum Film, gdzie zajmuje się promocją m.in. filmu „Boże ciało” w reż. Jana Komasy, „Magnezja” w reż. Macieja Bochniaka oraz z ramienia producenta wykonawczego serialami „Żmijowisko” w reż. Łukasza Palkowskiego i „Król” w reż. Jana P. Matuszyńskiego.
Gość w dyskusji:  Skazani na widza. O tworzeniu filmu (19.10, godz. 15:00).

KAROL KUBIAK
Montażysta filmowy i telewizyjny, urodzony  20 września 1988 w Starogardzie Gdańskim. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi (kierunek „Montaż”) oraz Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek „Filmoznawstawo”). Montażysta krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych (m.in. „Oczy mojego Ojca” w reżyserii Bartosza Blaschke, „Cottotn Dreams” w reżyserii Sandeepa Balhary), licznych programów telewizyjnych, krótkich form: reklam, teledysków, zwiastunów (m.in. zwiastun „Powidoków” Andrzeja Wajdy, „Gwiazd” Jana Kidawy Błońskiego, „Księcia i Dybuka” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego).

Prowadzący warszaty: Cięcie. Uwolnij umysł z Bolesławem W. Lewickim (19.10, godz. 12:00).

KRYSTIAN KUJDA
Filmoznawca, fotograf, kolekcjoner. Dyrektor artystyczny Octopus Film Festival, założyciel kolektywu VHS Hell, zajmującego się organizacją pokazów zapomnianych filmów z kaset wideo i archiwizacją artefaktów oraz dokumentów związanych z rynkiem wideo w Polsce.

Gospodarz pokazu VHS Hell: It’s alive 3: Island of the alive (19.10, godz. 22:00).

 

MICHAŁ LESIAK 
Gracz, marzyciel, prelegent, filmoznawca. Snuje historie filmowe w Krakowskiej Szkole Filmowej oraz na antenie podcastu „Ścieżka dźwiękowa”. Współzałożyciel i redaktor Czasopisma „EKRANy”. W wolnych chwilach ubolewa nad formą polskiej reprezentacji w piłce nożnej i zespołu AC Milan.

Prowadzący warsztaty: „Vlogi, blogi i podcasty. Warsztaty krytycznofilmowe” (20.10, godz. 12:30), gość „Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów” (18.10, godz. 22:00-8:00).

 

JOANNA ŁAPIŃSKA
Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 2007 do 2016 roku pełniła funkcję dyrektora artystycznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Tworzyła program imprezy, rozwijała wydarzenia branżowe. Od września 2016 pełni funkcję Dyrektora Programowego Transatlantyk Festival. Współpracowała z licznymi festiwalami, prowadząc warsztaty, uczestnicząc w panelach, m.in. w ramach wydarzeń: Haifa IFF, Torino IFF, Rotterdam IFF, Morelia IFF, Trieste IFF, Sarajevo IFF.

[fot. Anna Jochymek]

Prowadząca warsztaty: „Zaprogramuj festiwal filmowy” (19.10, godz. 9:00).

ŁUKASZ MACIEJEWSKI
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych oraz Federacji Krytyków Filmowych. Dyrektor programowy festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Ambasador akcji „Kultura Dostępna w kinach”, ekspert stacji „HBO” i „Cinemax”. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych. Autor wielu książek (m.in. „Wszystko jest lekko dziwne”, „Flirtując z życiem” czy „Aktorki. Spotkania”).

Gość spotkania: Aktor a krytyk – Łukasz Maciejewski i Sebastian Fabijański (18.10, godz. 15:00).

ARTUR MAJER
Adiunkt Szkoły Filmowej w Łodzi oraz główny specjalista (redaktor) w TVP S.A., gdzie zajmuje się rozwojem seriali (m.in. Artyści, O mnie się nie martw, Stulecie Winnych, Echo serca). Autor książki “Kino Juliusza Machulskiego” (2014) i kilkudziesięciu artykułów z zakresu analizy dzieła filmowego, kultury produkcji filmowej, ekonomii kina. Interesuje się polskim kinem popularnym oraz rodzimym rynkiem filmowym i jego przemianami.

Gość w dyskusji: Skazani na widza. O tworzeniu filmu (19.10, godz. 15:00).

 

KUBA MIKURDA
Psycholog i filozof, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca. Opublikował m.in. „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i „Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy – pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, nagrodzony Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o muzyce i sztuce na 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Od 2019 roku prowadzi w Szkole Filmowej Pracownię Eseju Filmowego.

[fot. Max Zieliński]
Prowadzący Krytyk kradnie. Przegląd wideoesejów (18.10, godz. 15:15), prowadzący w dyskusji: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów (18.10, godz. 22:00).

PATRYCJA MUCHA
Doktorantka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim i krytyczka filmowa. Edukatorka w ramach akcji Skrytykuj! oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga „Filmowe odloty”. Wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka w 2019 roku. Wierzy, że świat umiera, gdy pozwolisz sobie dorosnąć.

Prowadząca prelekcje przed filmami: ”Chłopczyca” (18.10, godz. 15:10), ”Eighth Grade’ (18.10, godz. 17:15), ”Najlepsze lata (MID 90s)” (18.10, godz. 17:15), ”Skate Kitchen” (20.10, godz. 17:15).

MICHAŁ OLESZCZYK
Filmoznawca, krytyk filmowy i konsultant scenariuszowy. Adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” UW, wykładowca WSF. Współpracownik RogerEbert.com i innych stron internetowych. Napisał pierwszą monografię Terence’a Daviesa. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i stypendysta miesięcznika „Polityka”. Jego blog filmowy „Ostatni fotel po prawej stronie” otrzymał tytuł „Bloga Roku” w kategorii „Kultura” w konkursie Onet.pl (2010). Były dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni.

Juror w Jury Krytyków w Konkursie Krytyk Pisze.

ANNA OSMÓLSKA–MĘTRAK
Italianistka, literaturoznawczyni, tłumaczka literatury włoskiej, (m.in., Moravia, Magris, Eco, Pasolini, Fallaci). Poza włoską literaturą okresu powojennego, zajmuje się również historią kina włoskiego. Organizatorka i przewodnicząca jury Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, który został wyróżniony Nagrodą PISF 2013 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”. Członkini ZAIKS, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Gość dyskusji: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów (18.10, godz. 22:00).

MATEUSZ PACEWICZ
Scenarzysta i reżyser. Absolwent MISH na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2015-2018 napisał dwa filmy fabularne – „Boże Ciało” (2019) oraz „Sala samobójców. Hejter” (2020). Za scenariusz „Bożego Ciała” otrzymał II Nagrodę PISF w konkursie Script Pro 2016 oraz nagrodę na 44. FPFF w Gdyni. W 2016 roku, wraz z Agatą Trzebuchowską, napisał i wyreżyserował krótkometrażowy „Skwar”, który był nominowany do Nagrody Głównej Festiwalu Sundance 2017.

Gość spotkania po filmie ”Boże Ciało” w reż. Jana Komasy (17.10, godz. 19:00).

MICHAŁ PIEPIÓRKA
Doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. Krytyk filmowy. Publikował m.in. w „Kinie”, „Panoptikum”, „Czasie Kultury”, „Kwartalniku Filmowym” oraz w serwisach Stop Klatka i Filmweb. Zdobywca wyróżnień w konkursach im. Krzysztofa Mętraka oraz „Powiększenie” portalu Filmweb. Interesuje się przemianami kina współczesnego, a w szczególności polską kinematografią po 1989 r. W tym roku wydał książkę pt. „Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej”. Autor bloga filmowego blizejekranu.pl

Gość spotkania z książką “Rockefellerowie i Marks nad Warszawą”: “Psy” (19.10, godz. 17:00).

BOLESŁAW RACIĘSKI
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się kinematografiami latynoamerykańskimi (kieruje poświęconym im projektem badawczym w ramach grantu NCN), trochę mniej naukowo: współtworzeniem podcastu „Ścieżka dźwiękowa” oraz kanału „Ekrany Film&Media” w serwisie YouTube. O filmach opowiada także w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Prowadzący warsztaty: Vlogi, blogi i podcasty. Warsztaty krytycznofilmowe (20.10, godz. 12:30), prowadzący dyskusję: Skazani na widza. O tworzeniu filmu (19.10, godz. 15:00).

MARCIN RADOMSKI
Dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również Film&Media na Uniwersytecie w Amsterdamie.  Pracował jako redaktor i wydawca „Hali odlotów” w TVP Kultura oraz „Kocham kino” i „Rozmów poszczególnych” w TVP 2. Relacjonuje zagraniczne festiwale filmowe w Berlinie i Cannes. Zajmuje się edukacją filmową współpracując z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Prowadzi autorski kanał na YouTube – „KINOrozmowa”, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami o aktualnych premierach kinowych.

Prowadzący spotkanie po filmie ”Boże Ciało” w reż. Jana Komasy (17.10, godz. 19:00), prowadzący spotkanie po filmie ”Mowa Ptaków” w reż. Xawerego Żuławskiego (18.10, g. 11:45), prowadzący spotkanie Aktor a krytyk – Łukasz Maciejewski i Sebastian Fabijański (18.10, godz. 15:00), prowadzący spotkanie po filmie ”Kod Nieznany” w reż. Michaela Henekego (18.10, godz. 19:00), prowadzący warsztaty: Vlogi, blogi i podcasty. Warsztaty krytycznofilmowe (20.10, godz. 12:30).

MATEUSZ RAKOWICZ
Reżyser, scenarzysta, storyboardzista. Absolwent warszawskiej ASP i Szkoły filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser i producent autorskich filmów krótkometrażowych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Latarnika” i „Romantika” z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Jest także reżyserem nagradzanych teledysków i reklam. Od 2003 r. prowadzi wykłady w szkole Andrzeja Wajdy na temat storyboardu w filmie fabularnym. Rysował storyboardy do filmów min. Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, czy Grega Zglińskiego. Autor storyboardów do ponad 500 filmów reklamowych. Laureat FRYDERYKA za reżyserię teledysku ”Bang Bang” dla Ani Dąbrowskiej w 2011 r.

Gość spotkania Must See! Power speeche branży filmowej (20.10, godz. 15:00).

ROMAN SAWKA
Dziekan Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Szkole Filmowej w Łodzi. Zajmuje się procesami kierowania i zarządzania w branży filmowej. Był współorganizatorem procesów produkcyjnych w 30-stu filmach fabularnych, dokumentalnych oraz serialach telewizyjnych, m.in. „Długu” (1999), „Mojego miasta” (2002), „Rozdroża Cafe” (2005) oraz „Nieulotnych” (2012).

Gość w dyskusji: Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej (17.10, godz. 17:00).

 

PIOTR SITARSKI
Filmoznawca i medioznawca, kierownik Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się badaniem kultury filmowej i historii mediów. Jest między innymi autorem książki „Rozmowa z cyfrowym cieniem”, monografii „Sens stylu. O twórczości filmowej Ridleya Scotta” oraz współautorem podręcznika licealnego „Człowiek – twórca kultury”.

Gość: Bolesław Lewicki: spotkanie wspominkowe w Club 77 (17.10, godz. 11:30).

 

SEBASTIAN SMOLIŃSKI
Ukończył kulturoznawstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Łódzkim. W. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Reflektorze”. Laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator Filmoteki Szkolnej. Związany z Austin Polish Film Festival. Laureat The Kosciuszko Foundation Teaching Fellowship – będzie uczyć historii polskiego filmu na Uniwersytecie w Cleveland. Współtwórca (wraz z M. Oleszczykiem) podcastu „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”.

Prowadzący prelekcję przed filmem Milczenie Morza (Le silence de la Mer) (17.10, godz. 19:30), Szpicel (Le doulos) (18.10, godz. 9:45), W kręgu zła (Le Cercle Rouge) (18.10, godz. 22:00), Ryzykant (Bob le flambeur) (20.10, godz. 17:15).

EMIL SOWIŃSKI
Filmoznawca, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Filmowej w Łodzi, laureat nagrody im. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej za najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego („Recepcja werdyktów jury konkursu głównego FPFF w Gdyni w prasie codziennej i branżowej w latach 1990-2016”). Autor publikacji naukowych dotyczących kontekstów instytucjonalnych kina polskiego, w tym monografii „Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych” (wspólnie z Michałem Dondzikiem i Krzysztofem Jajko). Obecnie przygotowuje dysertację poświęconą Studiu Filmowemu im. Karola Irzykowskiego.

Prowadzący spotkanie z książką “Rockefellerowie i Marks nad Warszawą”: “Psy” (19.10, godz. 17:00).

MAŁGORZATA STASIAK
Absolwentka politologii i filmoznawstwa. Uczy w Szkole Filmowej w Łodzi oraz w Liceum Filmowym przy Warszawskiej Szkole Filmowej. Prowadzi warsztaty dla młodzieży, spotkania z artystami, cykle filmowe. Napisała doktorat o filmach dotyczących powstania warszawskiego. Kino traktuje jako wspaniałą syntezę wszystkich sztuk. W procesie edukacyjnym używa więc różnorodnych metod, by wraz z uczniami wciąż na nowo odkrywać, jak piękną przygodą i świetną zabawą może być sztuka.

Prowadząca spotkanie po filmieNic nie ginie” w reż. Kaliny Alabrudzińskiej (18.10, godz. 19:45), prowadząca warsztaty: CIĘCIE. Uwolnij umysł z Bolesławem Lewickim (19.10, godz. 12:00).

MACIEJ STASIERSKI
Bloger, współtwórca bloga filmowego „Watching Closely”, pasjonat kina, któremu zawsze trudno określić się mianem krytyka filmowego, choć wielu by tak nazwać go chciało. Miłośnik kina Tima Burtona, cyniczny krytyk Akademii Filmowej (co nie oznacza, że nie oglądam tej gali zawsze z wypiekami na twarzy), zasłuchujący się na zapętleniu w soundtrack do „Call me by your name”. Pozafilmowo prawnik, społecznik, człowiek zajęty, ale przez to szczęśliwy.

Gość dyskusji: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów (18.10, godz. 22:00).

 

MIŁOSZ STELMACH
Filmoznawca i krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma o tematyce audiowizualnej „Ekrany”. Jego rozprawa doktorska – „Późnomodernistyczne tendencje w polskim filmie fabularnym” zaprezentowana w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego została wyróżniona Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Interesuje się filmowym modernizmem i jego przejawami w polskim kinie, a także przemianami współczesnego kina artystycznego.

Prowadzący wstęp do filmu ”Late Shift” (19.10, godz. 20:00), „Switching. An Interactive Movie” (20.10, godz. 9:45).

WENANCJUSZ SZUSTER
Absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Łódzkiej. Podyplomowo studiował na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako kierownik produkcji przy wielu programach telewizyjnych (m.in. „Kuba Wojewódzki”), producent programów dla kanału VIVA TV. Z ramienia Łódź Film Commission obsługiwał m.in.: „Idę” i „Zimną Wojnę” Pawła Pawlikowskiego, „Miasto 44” Jana Komasy, „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „W ciemności” Agnieszki Holland i wiele innych.

Prowadzący „Spacer: “Śladem Łodzi filmowej” (20.10, godz. 12:00).

MAGDALENA SZWARCBART
Drugi reżyser i reżyser obsady. Pracowała m.in. dla Stevena Spielberga („Lista Schindlera”), Jana Jakuba Kolskiego („Wenecja”, „Pornografia” czy „Jasminum”) czy Wojciecha Smarzowskiego. Odpowiedzialna jest również za to, kogo widzimy w najlepszych polskich serialach ostatnich lat m.in. w „Pakcie” Leszka Dawida, „Belfrze” Łukasza Palkowskiego czy „Pułapce” Adriana Panka. Członkini Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Gość w dyskusji: Skazani na widza. O tworzeniu filmu (19.10, godz. 15:00).

 

ANNA TATARSKA
Dziennikarka filmowa i kulturalna. Absolwentka Filmoznawstwa, Antropologii Kultury i Polskiej Szkoły Reportażu. W branży od blisko dziesięciu lat, współpracuje z wieloma redakcjami, od magazynów branżowych, przez ogólnopolskie dzienniki, po pisma kobiece. W pracy i w życiu ceni wolność. Jej pasją są wywiady, podróże i wege-kulinaria. Najbardziej lubi innych ludzi. Za dużo mówi, ale podobno z sensem.

Gość w dyskusji: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów (18.10, godz. 22:00).

 

ARKADIUSZ TOMIAK 
Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), w latach 2015-2019 przewodniczący Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Nagrodzony Złotym Lwem za zdjęcia do filmów „Daleko od okna”, „Palimpsest” i „Statyści”, Orłem za zdjęcia do „Obławy” i „Karbali”, a Złotą Żabą za zdjęcia do „Dziewczyny z szafy”. Wśród jego najnowszych dokonań można wymienić zdjęcia do filmów „Czarny Mercedes”, „Solid Gold”, „Fighter” czy „Ja teraz kłamię”.

Prowadzący Akcja obraz: „Ja teraz kłamię” (20.10, godz. 9:00).

MICHAŁ WALKIEWICZ
Dziennikarz filmowy, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl Absolwent filmoznawstwa na UAM w Poznaniu, laureat Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka oraz dwóch nagród PISF. Publikował m.in. w „Filmie”, „Machinie”, „Tygodniku Powszechnym” i „Playboyu”. Prowadzi autorskie cykle w „Dwutygodniku”  oraz „PSX Extreme”, a także audycję „Walkie-Talkie” w Newonce.radio. Uczy w warszawskim Liceum Kreacji Gier Wideo.

Gość w dyskusji: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów (18.10, godz. 22:00).

 

IZABELA WIERZBIŃSKA
Specjalista od PR w firmie dystrybucyjnej Best Film. Wcześniej związana z Kinem Charlie, Kinem Muranów/Gutek Film i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Na stałe współpracuje z MFF Energa Camerimage.

Gość w dyskusji Must See! Power speeche branży filmowej (20.10, godz. 15:00).

 

JAKUB WIEWIÓRSKI 
Zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi,  dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, odpowiadał także za program 3. Festiwalu Filmów Piłkarskich. Autor artykułów o tematyce filmowej, wywiadów, reportaży; współautor „Spacerownika. Łódź Filmowa”. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Łódzkim.

Gość pokazu specjalnego: 70-lecie WFO. Dziwor w Łodzi: Spotkanie z Bogdanem Dziworskim (18.10, godz. 17:00).

 

MARIOLA WIKTOR
Polonistka, kulturoznawczyni UŁ, stypendystka Wolfson College Cambridge w Wielkiej Brytanii, dziennikarka filmowa, członkini i jurorka FIPRESCI, wykładowczyni (gościnnie) w Szkole Wajdy. Publikuje m.in. w „Zwierciadło” (wywiady i relacje). Organizowała Festiwal Filmu Polskiego w Londynie, Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi (dyrektor artystyczny i programowy). Koordynuje projekty filmowe w AOIA w Łodzi, współpracuje z Austin Polish Film Festival w Teksasie.

Gość w dyskusji: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów (18.10, godz. 22:00).

ANNA WRÓBLEWSKA
Doktor nauk humanistycznych, publicystka, dziennikarka, menedżer kultury. Wykładowca na UKSW oraz w Szkole Filmowej w Łodzi. Specjalizuje się w tematyce ekonomii kultury i organizacji branży filmowej, animacji oraz filmu dla dzieci. Autorka książek i artykułów w prasie branżowej, laureatka Nagrody Ministra Kultury oraz Nagrody PISF.

Gość w dyskusji: Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej (17.10, godz. 17:00).

 

MATEUSZ ŻEBROWSKI
Doktorant filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Współtwórca kanału Drugi Seans na youtubie, gdzie zajmuje się recenzowaniem i analizowaniem kina zachęcającego do rozmowy i refleksji, a także propaguje wiedzę o języku filmu. Publikował w miesięczniku „Kontrast” i w „Kulturze Liberalnej”. W kinie szuka przede wszystkim pierwiastka poetyckiego i magicznego.

Gość w dyskusji: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów (18.10, godz. 22:00).

 

XAWERY ŻUŁAWSKI
Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zawodowy sukces przyniósł mu „Chaos” (2006), jego fabularny debiut. Film zdobył główną nagrodę na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie oraz Złotego Lwa za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu w Gdyni. Sukcesem artystycznym i komercyjnym okazała się ekranizacja powieści Doroty Masłowskiej – „Wojna polsko-ruska”. Adaptacja powieści przyniosła mu m.in. Paszport Polityki. Jest wykładowcą na AMA Film Academy w Krakowie.

Gość spotkania po filmie „Mowa ptaków” w reż. Xawerego Żuławskiego (18.10, g. 11:45).

KAMILA ŻYTO 
Adiunkt w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego, współpracuje z Młodzieżową Akademią Filmową „Bliżej kina” i Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (przy projektach „Filmoteka Szkolna”, „Akademia Filmu Polskiego”), DKF Szkoły Filmowej w Łodzi; jest wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Aleksandrowie Łódzkim. Opublikowała dwie książki autorskie „Strategie labiryntowe w filmie fikcji” (2010) oraz „Film noir i kino braci Coen” (2017).

Jurorka w Jury Krytyków w Konkursie Krytyk Pisze.