Goście Akcja Edukacja

EWA CISZEWSKA

Adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka publikacji w tomach zbiorowych i czasopismach – m.in. w „Studies in Eastern European Cinema”, „animation: an interdisciplinary journal”, „Kwartalniku Filmowym”, „Panoptikum”, „Images” i „Apparatusie”. Współredaktorka i współautorka książek „Kino najnowsze: dialog ze współczesnością” (Kraków 2007), „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury” (Łódź 2013), „Kultura filmowa współczesnej Łodzi” (Łódź, 2015), „Polsko-czeskie i polsko-słowackie kontakty filmowe” (Łódź 2018) oraz opracowań poświęconych edukacji filmowej: „Od edukacji filmowej do edukacji audiowizualnej: teorie i praktyki” (Łódź 2016) i „Film Literacy in Poland. The Practices and the Prospects of Film Education”, „Panoptikum” 18/2017. Jej zainteresowania naukowe to kultura filmowa Łodzi, animacja filmowa, edukacja filmowa oraz współpraca filmowa między kinematografiami Polski, Czech i Słowacji.

Prowadząca warsztaty: Analiza filmu animowanego. Warsztaty z Ewą Ciszewską

DIANA DĄBROWSKA

Filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, organizatorka imprez filmowych i festiwali, specjalistka od włoskiego kina, współredaktorka publikacji „Włoskie kino po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2018). W maju 2015 roku była jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli Umberto Eco. W listopadzie 2017 roku sprowadziła do Polski, a następnie poprowadziła spotkanie z Dario Argento. Również w 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina.

Prowadząca spotkanie: Łódź w Filmach

MILENIA FIEDLER

W 1989 roku ukończyła montaż na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych FAMU w Pradze. W 2005 roku uzyskała stopień doktora sztuki filmowej, a w 2009 roku stopień doktora habilitowanego. Montażystka filmowa. Współautorka ponad 240 filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru Tv. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Wojciechem Marczewskim, Januszem Majewskim, Bodo Koxem, Jerzym Stuhrem, Krzysztofem Zanussim i Filipem Bajonem. Dwukrotna laureatka nagrody za montaż na festiwalu w Gdyni. Nagrodzona „Orłem” Polskiej Akademii Filmowej. Od ponad 20 lat związana ze Szkołą Filmową w Łodzi. Wykładowczyni w Katedrze Montażu na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. W latach 2016-2020 kierowała katedrą. Od 2020 roku Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Gościni spotkania: Montażowe case study. Pokaz filmu „Magic Mountains” i spotkanie z Milenią Fiedler

MARIA ORNAF

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystka Faculdade de Belas-Artes w Lizbonie. Laureatka stypendium w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz stypendium artystycznego Miasta Łodzi. Obecnie studentka V roku Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej ostatni film „Piołun” miał swoją światową premierę na prestiżowym 41 MFF w Moskwie. Obecnie jest prezentowany i nagradzany na licznych festiwalach w kraju i za granicą.
 
Uczestniczka spotkania: Łódź w filmach

RAFAŁ PNIEWSKI

Psychiatra, psychoterapeuta psychoanalitycz­ny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, prezes stowarzyszenia Łódzki Inkubator Psychoanalityczny. Prowadzi prywatną praktykę psychiatryczną i psychoterapeutyczną w Łodzi. Nagrywa podcast ,,Czy My się znamy?” poświęcony tematyce psychoanalitycznej, psychologicznej i psychiatrycznej z odwołaniami do kultury i sztuki, przede wszystkim do wartych obejrzenia filmów i wartych przeczytania książek.

Uczestnik spotkania Follow me. Dyskusja o social mediach i pokaz filmu „Sweat”

fot. Agnieszka Cytacka

EWA PUSZCZYŃSKA

Producentka filmowa. Przez 25 lat związana z Opus Film, teraz prowadzi własną firmę Extreme Emotions. Produkowała m.in. „Idę” i „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. „Aida” Jasmili Žbanić to jej najnowsza produkcja. Pracuje nad nowym projektem Jonathana Glazera („Strefa interesów”) i Tomasza Wasilewskiego („Głupcy”). Członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, w której zarządzie zasiada od 2015 r. Magazyn „Variety” umieścił jej nazwisko na liście 500 najbardziej wpływowych liderów biznesowych w świecie kina.

Uczestniczka spotkania: Produkcyjne case study. Pokaz filmu „Aida” i spotkanie

BOLESŁAW RACIĘSKI

Filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, współtwórca podcastu „Ścieżka dźwiękowa” oraz kanału czasopisma „Ekrany” na YouTube. Aktualnie kieruje projektem badawczym NCN poświęconym kinematografiom latynoamerykańskim. Uczy też historii filmu oraz przeróżnych niesamowitości, między innymi na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Prowadzący spotkanie: Produkcyjne case study. Spotkanie z Ewą Puszczyńską
Prowadzący warsztaty: Montażowe case study. Pokaz filmu „Magic Mountains” i spotkanie z Milenią Fiedler

MARIUSZ WŁODARSKI

Wykładowca na Wydziale Reżyserii oraz Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTviT w Łodzi. Uczestniczył w międzynarodowych produkcjach filmowych takich jak „Simon Konianski” czy „The Flying Machine”. W 2010 roku założył firmę – Lava Films, poprzez którą wyprodukował filmy Magnusa von Horna „Bez Śniegu” oraz „Intruz”. Doszkalał się na kursie dla producentów europejskich EAVE, warsztatach Passion to Market oraz EKRAN. Producent polskiego kandydata do Oscara „Śniegu już nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Smak pho” Mariko Bobrik.

Uczestnik spotkania: Follow me. Dyskusja o social mediach i pokaz filmu „Sweat”

ARTUR WYRZYKOWSKI

Studiował reżyserię, produkcję, a w 2014 roku ukończył scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest analitykiem opowieści – analizuje teksty na zlecenie producentów i scenarzystów. Prowadzi bloga Nieskończone teksty (nieskonczone.pl), w ramach którego analizuje polskie filmy i stara się udowodnić, że ich scenariusze są nieskończone. Brał udział w wielu kursach i warsztatach jako scenarzysta lub producent: Maia Workshops, Ekran+, Kids Film.Pro, Canal+ Series Lab, New Horizons Studio, Eastweek, Midpoint Training the Trainers, Atelier Scenariuszowe. Prowadzi wykłady i warsztaty w różnych miejscach, głównie w StoryLab Pro.

Prowadzący warsztaty: Analiza scenariuszowa „Titane”

MAŁGORZATA ZACHARSKA

Kostiumografka, absolwentka łódzkiego liceum plastycznego oraz łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest laureatką trzech Orłów za najlepsze kostiumy w filmach „Mała Moskwa”, „Wenecja” oraz „Maria Curie”, a także Złotych Lwów za „Daleko od okna”. Najnowsze działania kostiumografki można zobaczyć w polsko-francusko-czeskiej produkcji „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, która znalazła się w tegorocznej selekcji festiwalu w Wenecji.

Prowadząca warsztaty: Kostium w roli głównej

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2021”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.