Goście

Goście 11. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

DAWID DRÓŻDŻ

Kulturoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy. Współpracownik „Gazety Wyborczej”, redaktor działu Patrząc” „Kultury Liberalnej”. Publikował także na łamach m.in. „Wirtualnej Polski”, „Przeglądu” i „Czasu Kultury”. Wyróżniony w konkursie „Krytyk pisze” na Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w 2017 roku.

Jury Krytyków konkursu Krytyk Pisze.

PRZEMEK GLAJZNER

Współtwórca Festiwalu Kamera Akcja i wydarzenia Serio Pro, założyciel butikowego serwisu streamingowego Think Film, zajmuje się festiwalową dystrybucją filmów krótkometrażowych w Szkole Filmowej w Łodzi i programuje Letni Festiwal Filmowy Polówka. Absolwent filmoznawstwa na UŁ. Był kierownikiem Kina Wytwórnia, pracował w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, współpracował z festiwalem Camerimage. W kręgu jego zainteresowań jest dystrybucja filmowa i festiwale filmowe.

Gość dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00).

MIKOŁAJ GÓRALIK

Filmoznawca specjalizujący się w kinie czeskim, doktorat poświęcił czeskiej komedii. Dziennikarskie szlify zdobywał w łódzkiej redakcji Gazety Wyborczej, publikował m.in. na łamach czasopism „Ekrany”, „Kultura Liberalna” i „Apparatus”. Współpracował z festiwalami: Kino na Granicy, Człowiek w Zagrożeniu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia. Obecnie pracuje jako kurator serwisu VOD DAFilms. Autor bloga „Praski łącznik”.

Gość dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00).

JACEK HAMELA

Operator i producent dźwięku. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej w Warszawie, a w 2012 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jest laureatem wielu nagród, w tym dwukrotnie podczas FPFF w Gdyni oraz siedmiokrotnie statuetki Polskiej Akademii Filmowej. Odpowiadał za dźwięk do „Katynia” Andrzeja Wajdy, „Domu złego” i „Wołynia” Wojtka Smarzowskiego. Jest członkiem zarówno Polskiej, jak i Europejskiej Akademii Filmowej.

Gość „Dźwiękowe Case Study”.

RADOSŁAW ŁADCZUK

Autor zdjęć filmowych. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Absolwent sztuki operatorskiej w Szkole Filmowej w Łodzi. Zadebiutował w 2011 r. zdjęciami do filmu „Sala samobójców” Jana Komasy (Nagroda im. A. Munka, nagrody na XIX MFF Camerimage za debiut operatorski i zdjęcia). Jest autorem zdjęć do filmów: „Jesteś bogiem” Leszka Dawida, „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Izriqaq” Rama Mari, „Babadook” Jennifer Kent i „Sala samobójców. Hejter”. Kolejny tytuł, przy którym współpracował z J. Kent „The Nightingale” zdobył blisko 30 nagród na światowych festiwalach, w tym Grand Jury Prize na MFF w Wenecji.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Case Study operatorskie z Radosławem Ładczukiem.

fot. Michał Helwak

MICHAŁ OLESZCZYK

Wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmoznawca i konsultant scenariuszowy. Prowadzi podcast „SpoilerMaster” i współprowadzi (z Sebastianem Smolińskim) podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”.

Gość warsztatów: Kamera na podcast.

MARIA ORNAF

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystka Faculdade de Belas-Artes w Lizbonie. Laureatka stypendium w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz stypendium artystycznego Miasta Łodzi. Obecnie studentka V roku Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Na stałe współpracuje z autorką zdjęć Zuzanną Zacharą-Hassairi. Ich ostatni film „Piołun” miał światową premierę na prestiżowym 41. MFF w Moskwie.

Jury Twórców konkursu Krytyk Pisze.

MICHAŁ PABIŚ-ORZESZYNA

Adiunkt w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego; od 2016 roku w zarządzie European Network for Cinema and Media Studies. W latach 2016–2019 kierownik Działu Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Pracę doktorską napisał o historii metodologii filmoznawczej. Obecnie zajmuje się kulturą produkcji filmów VR (we współpracy z Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab w Szkole Filmowej, Instytutem Psychologii PAN i Laboratorium Interaktywnych Technologii OPI) oraz zrównoważonym rozwojem w produkcji medialnej (we współpracy z King’s College London, Utrecht University, Università di Bologna oraz Film University Babelsberg KONRAD WOLF).

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: spotkanie z książką  “Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”.

fot. Agnieszka Cytacka]

EWA PUSZCZYŃSKA

Producentka filmowa. W 1995 r. rozpoczęła długoletnią współpracę z łódzką firmą Opus Film, gdzie była odpowiedzialna za produkcję m.in. oscarową „Idę” i „Zimną wojny” czy seriali „Zbrodnia” oraz „Ultraviolet”. Od roku prowadzi własne studio Extreme Emotions, które jest producentem filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Jej specjalizacją są międzynarodowe koprodukcje i to na ich rozwoju, a także nawiązywaniu współpracy w projektach filmowych na rynku światowym skupia się firma NEM Corp., którą założyła z Klaudią Śmieją (Madants) i Janem Naszewskim (New Europe Film Sales).

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Case Study „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

BOLESŁAW RACIĘSKI

Doktor nauk humanistycznych, adiunkt na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się kinematografiami latynoamerykańskimi (kieruje poświęconym im projektem badawczym w ramach grantu NCN), trochę mniej naukowo: współtworzeniem podcastu „Ścieżka dźwiękowa” oraz kanału „Ekrany Film&Media” w serwisie YouTube. O filmach opowiada także w Warszawskiej Szkole Filmowej

Moderator dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00); Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00).

fot. Maciej Grochola

TOMASZ RACZEK

Teatrolog, krytyk filmowy, autor książek, programów telewizyjnych oraz radiowych. Publikował na łamach znanych i opiniotwórczych magazynów oraz tygodników: „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Teatru”, „Kina”. Szerszą popularność zdobył dzięki programowi „Perły z lamusa”, który współprowadził z Zygmuntem Kałużyńskim. W 2007 roku został redaktorem naczelnym „Magazynu Filmowego” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prowadzi audycję „Raczek Movie” na antenie Radia Nowy Świat oraz autorski kanał w serwisie YouTube.

Gość dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

ALEKSANDRA ŚWIERK

Scenarzystka i konsultantka scenariuszowa, absolwentka wielu międzynarodowych warsztatów m.in. na FAMU czy w The Script Factory. Ukończyła program dla konsultantów w TorinoFilmLab i obecnie prowadzi tam warsztaty. Selekcjonerka filmów w konkursie fabularnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Reżyserka i scenarzystka krótkometrażowej fabuły „Kamuflaż”, współautorka scenariusza filmu „Maryjki” (reż. Daria Woszek), który znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu SXSW 2020.

Gość wydarzenia: Scenariuszowe Case Sudy.

KAJA SZAFRAŃSKA

Dziennikarka, krytyczka serialowa, współtwórczyni kanału YouTube’owego Jakbyniepaczec, gdzie od ponad 5 lat popularyzuje wiedzę na temat seriali z gatunku quality TV i przygląda się przemianom rynku platform streamingowych. Wcześniej związana m.in. z HBO Polska oraz redakcjami: Gazeta.pl, Gazetą Telewizyjną i miesięcznikiem „Przekrój”. Prowadziła pierwszy polski serwis internetowy poświęcony jakościowym produkcjom serialowym – Popcorner.pl.

Gość dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

fot. Jonas Bresnan

GRAŻYNA TORBICKA

Dziennikarka, krytyk filmowy, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, przed którą kino nie ma żadnych tajemnic. Od 2007 roku współtwórczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą. W latach 1996–2016 autorka magazynu filmowego „Kocham Kino” na antenie TVP 2, promującego kino autorskie i artystyczne. Prowadziła najbardziej prestiżowe imprezy i festiwale. Ma na swoim koncie niezliczone wywiady z największymi gwiazdami kina. Aktualnie prowadzi autorskie programy „Grażyna Torbicka zaprasza ” w TVN Fabuła oraz „Kocham Cię kino” w Radiu Zet.

Gość dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

PAWEŁ WIESZCZECIŃSKI

Krytyk filmowy i dystrybutor, w branży od 12 lat. Twórca Kinoscope, kuratorowanego serwisu VOD, poświęconego twórczości wschodzących talentów filmowych, z siedzibą w Nowym Jorku. Wcześniej związany z wieloma międzynarodowymi festiwalami filmowymi m.in. Film Society of Lincoln Center, New Directors / New Films – MoMA. Nieustannie rozwija nowe, innowacyjne modele dystrybucji filmów na całym świecie, opierające się współpracy partnerskiej m.in. z Semaine de la Critique Cannes, FiDMarseille, Visions du Reel, Agencia, Sixpackfilm czy Talents Buenos Aires.

Gość dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00)

fot. Janusz Marynowski

MARIUSZ WILCZYŃSKI

Malarz, performer, reżyser, wykładowca i doktor Szkoły Filmowej w Łodzi. Jeden z najbardziej wyrazistych artystów współczesnej animacji. Jego twórczość doceniana jest na festiwalach na całym świecie i była prezentowana na licznych wystawach m.in. w Londynie, Sofii, Amsterdamie, Madrycie i Chicago. Tworzy filmy animowane, teledyski i krótkie formy telewizyjne. Uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Jego pierwszy film pełnometrażowy „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował przez 14 lat, miał światową premierę podczas 70. MFF Berlinale w 2020 roku jako jedyny film z Polski.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Case Study „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

KAMILA ŻYTO

Wykładowczyni w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Współpracuje z Młodzieżową Akademią Filmową „Bliżej kina”, Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Autorka książek „Strategie labiryntowe w filmie fikcji” (2010) oraz „Film noir i kino braci Coen” (2017). W kręgu jej zainteresowań znajdują się: kino świata hiszpańskojęzycznego (twórczość Carlosa Saury czy Juana Antonio Bardema z okresu późnego frankizmu i transformacji), kino polskie oraz amerykańskie.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Akcja Analiza.