Goście

Goście 11. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

MICHAŁ BIEGAŃSKI

Filmowiec, absolwent Filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim (2015), student reżyserii w film.factory, szkole założonej przez Béla Tarra w Sarajewie, stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego (2016). Autor filmów: „Blisko” (2019), „Wiara” (2018), „Zanim” (2017) i „Tam” (2016).

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Filmoznawca-filmowiec.

RAGNAR BRAGASON

Islandzki reżyser, w Polsce znany z serialu „Więźniowie” emitowanego przez Ale Kino+, który znalazł się w ranking Top 10 islandzkich produkcji w zestawieniu Onet.pl. Autor filmów „Rodzice”, „Dzieci” i „Metalhead”. Ostatnio wyreżyserował „Złotokap” z Karoliną Gruszką w jednej z głównych ról. Film jest adaptacją sztuki reżysera o tym samym tytule, która od 2012 r. jest wystawiana na scenie Teatru Miejskiego w Rejkjaviku.

Gość spotkania Q&A po filmie “Złotokap”.

JACEK CEGIEŁKA

filmoznawca, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”. Redaktor i wydawca książek i pism filmowych („Kino”, „Easy Rider”, „Cinema”, „Magazyn Filmowy”). Prezes Fundacji KINO organizującej Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora „o wybitnej indywidualności” oraz Nagrodę im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku. Jako wydawca „Kina” laureat Nagrody PISF-u (2010), Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) oraz indywidualnie – Złotego artKciuka za „nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki” (2017).

Jury miesięcznika KINO w Konkursie Krytyk Pisze.

IWONA CEGIEŁKÓWNA

Krytyczka filmowa, socjolożka. Szefowa działu zagranicznego miesięcznika „Kino”. Redaktorka książek i pism filmowych. Jako licealistka i studentka prowadziła dyskusyjne kluby filmowe i kino studyjne Akademii Ruchu „Tęcza” w Warszawie. Jurorka w konkursach krytycznofilmowych i festiwalowych. Współautorka książki „Być jak Cybulski?”. Współorganizatorka Nagród Cybulskiego i Michałka, przyznawanych przez Fundację KINO. Jako redaktorka „Kina” laureatka Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jury miesięcznika KINO w Konkursie Krytyk Pisze.

MARK COUSINS

Filmowiec-filmoznawca, reżyser filmów dokumentalnych. Widzom znany jest z kinofilskiego, 15-godzinnego projektu „The Story of Film – Odyseja filmowa”, w którym ze szczegółami opowiada o liczącej ponad 120 lat historii kina. W swojej bogatej karierze zajmował się także programowaniem festiwali filmowych oraz był gospodarzem wielu programów telewizyjnych, w których gościł m. in. Davida Lyncha, Martina Scorsese czy Romana Polańskiego.

Gość specjalny: Spotkanie – performance: Mark Cousins

KATARZYNA CZAJKA-KOMINIARCZUK 

Z wykształcenia historyczka i socjolożka. Od 2012 r. prowadzi bloga „Zwierz Popkulturalny” poświęconego serialom i filmom. Autorka książek, m.in. „Oscary. Sekrety Największej nagrody filmowej”. Prowadzi również podcasty: o książkach „Czytu Czytu”, a wraz z Patrycją Muchą „Wtem, piosenka”, poświęcony filmowym musicalom. Pracuje w dziale dokumentacji tygodnika „Polityka”.

Jury Krytyków Konkursu Krytyk Pisze.

MATEUSZ DEMSKI

Dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „EKRAN-ach”, „Kinie”, „Magazynie Filmowym SFP”, a także w portalach CzasKultury.pl, Interia.pl, WP, Papaya.Rocks. Programer Ars Independent Festival w Katowicach. Związany z FPFF w Gdyni, gdzie od kilku lat współtworzy gazetę festiwalową. Na swoim koncie ma wywiady m.in. z Terry’m Gilliamem, Bong Joon-ho czy Gasparem Noé.

Jury Krytyków Konkursu Krytyk Pisze.

DAWID DRÓŻDŻ

Kulturoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy. Współpracownik „Gazety Wyborczej”, redaktor działu Patrząc” „Kultury Liberalnej”. Publikował także na łamach m.in. „Wirtualnej Polski”, „Przeglądu” i „Czasu Kultury”. Wyróżniony w konkursie „Krytyk pisze” na Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w 2017 roku.

Jury Krytyków konkursu Krytyk Pisze.

WERONIKA GAJEK

Absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie. Laureatka licznych konkursów fotograficznych, m.in II miejsca w Międzynarodowym Biennale Fotografii Szkół Plastycznych ,,My młodzi” i II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ,,Muzealne Spotkania z Fotografią”. Trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin. Finalistka IV Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

Jury Młodych Konkursu Etiud i Animacji.

KAROLINA GRUSZKA

Absolwentka AT w Warszawie. Aktorka filmowa i teatralna, która nie stroni od ciekawych propozycji serialowych (ostatnio „Kod genetyczny” czy „Królestwo kobiet”). Laureatka prestiżowych nagród aktorskich, czterokrotnie nominowana do Orłów (za role w: „Pani z przedszkola”. „Ach śpij kochanie”, „Kochankowie z Marony”, „Maria Skłodowska-Curie”). Jej kreacje można podziwiać m.in. w filmie „Szczęście świata” Michała Rosy czy „Tlen” Iwana Wyrypajewa.

Gość spotkania Aktor a krytyk.

PRZEMEK GLAJZNER

Współtwórca Festiwalu Kamera Akcja i wydarzenia Serio Pro, założyciel butikowego serwisu streamingowego Think Film, zajmuje się festiwalową dystrybucją filmów krótkometrażowych w Szkole Filmowej w Łodzi i programuje Letni Festiwal Filmowy Polówka. Absolwent filmoznawstwa na UŁ. Był kierownikiem Kina Wytwórnia, pracował w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, współpracował z festiwalem Camerimage. W kręgu jego zainteresowań jest dystrybucja filmowa i festiwale filmowe.

Gość dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00)

MAJA GOMULSKA

Doktorantka kulturoznawstwa w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ. Bada eseistyczne strategie narracyjne i obrazy mniejszości w porządku wizualnym. Niezależna kuratorka wystaw. Współredaktorka tomu „Tradycja Kartezjańska po zwrocie afektywnym. Mieke Bal: Reasonable Doubt”. Publikowała w „Czasie Kultury”. Związana z Kolektywem Kuratorskim, Festiwalem Filmu Awangardowego „Lava” oraz FINA.

Gość dyskusji: Filmy bez kadrów?! Cinematic VR i krytyka filmowa

MIKOŁAJ GÓRALIK

Filmoznawca specjalizujący się w kinie czeskim, doktorat poświęcił czeskiej komedii. Dziennikarskie szlify zdobywał w łódzkiej redakcji Gazety Wyborczej, publikował m.in. na łamach czasopism „Ekrany”, „Kultura Liberalna” i „Apparatus”. Współpracował z festiwalami: Kino na Granicy, Człowiek w Zagrożeniu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia. Obecnie pracuje jako kurator serwisu VOD DAFilms. Autor bloga „Praski łącznik”.

Gość dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00)

JACEK HAMELA

Operator i producent dźwięku. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej w Warszawie, a w 2012 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jest laureatem wielu nagród, w tym dwukrotnie podczas FPFF w Gdyni oraz siedmiokrotnie statuetki Polskiej Akademii Filmowej. Odpowiadał za dźwięk do „Katynia” Andrzeja Wajdy, „Domu złego” i „Wołynia” Wojtka Smarzowskiego. Jest członkiem zarówno Polskiej, jak i Europejskiej Akademii Filmowej.

Gość „Dźwiękowe Case Study”.

fot. Monika Szałek

MAGDALENA JUSZCZYK

Dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka programu „Kino w roli głównej” w RMF Classic. Współpracuje z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy: autorka online’owego cyklu pt. „Bez znieczulenia (wywiady z twórcami kina) i cyklu Klub Filmowy Stolica (rozmowy z varsavianistami o Warszawie w filmach). W Telewizji Kino Polska przez sześć lat tworzyła autorski „Program obowiązkowy” (nominacja do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2017 r.). Współpracowała także z TVP Kultura i Canal+. Wieloletnie doświadczenie radiowe zdobywała w Radiu Jazz, Radiu PiN i w Dwójce Polskiego Radia. 

Moderatorka dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

fot. Piotr Litwic

DARIA KOPIEC

Reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi oraz AT w Warszawie. Stażystka La Cambre w Brukseli. Jest laureatką Lauru Konrada oraz Głównej Nagrody „m-teatr” za spektakl „Zakonnice odchodzą po cichu”. Autorka m.in. animacji „Własne Śmieci” (Srebrny Lajkonik 60. KFF) „Kosmos”, „Rzeki” oraz teatru telewizji „Sprawa Rity G.”. Laureatka licznych programów stypendialnych, międzynarodowych warsztatów filmowych i teatralnych.

Jurty Twórczyń w konkursie Krytyk Pisze.

ADAM KRUK

Krytyk filmowy, animator kultury, filmoznawca. Pisze do „Dwutygodnika”, „Kina”, „Ekranów” i Filmwebu, absolwent filmoznawstwa UAM w Poznaniu, wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje przy projektach edukacyjnych i integracyjnych, tj. Polish Cinema for Beginners, BRAVE Cinema, DKF Centrum, Akademia Filmowa, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Filmoteka Szkolna oraz licznych festiwalach filmowych. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka.

Prowadzący spotkanie Aktor a krytyk.
Prowadzący Q&A z twórcami etiud i animacji.

JAN KWIECIEŃSKI

Producent. Absolwent London Film School. Uczestnik Sundance Directors & Screenwriters Lab, Berlinale Talents oraz EAVE Producers Workshop. Zajmuje się wspieraniem młodych twórców i realizacją koprodukcji. Wyprodukował „Atak Paniki” Pawła Maślony i „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego. Producent i współscenarzysta „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Pracuje nad serialem „Sexify” dla Netflixa.

Gość Q&A po filmie „Jak najdalej stąd”.

STANISŁAW LIGUZIŃSKI 

Jest krytykiem filmowym, selekcjonerem festiwalowym, wideoeseistą i doktorantem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, absolwentem kierunku Master of Film w Nederlandse Filmacademie oraz filmoznawstwa i porównawczych studiów cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisuje, redaguje, montuje, tłumaczy, moderuje, kuruje, organizuje i wykłada. Jego praca badawcza dotyczy audiowizualnych form myślenia, wideograficznych studiów filmowych i eseju wideo.

Prowadzący Spotkanie – performance: Mark Cousins

RADOSŁAW ŁADCZUK

Autor zdjęć filmowych. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Absolwent sztuki operatorskiej w Szkole Filmowej w Łodzi. Zadebiutował w 2011 r. zdjęciami do filmu „Sala samobójców” Jana Komasy (Nagroda im. A. Munka, nagrody na XIX MFF Camerimage za debiut operatorski i zdjęcia). Jest autorem zdjęć do filmów: „Jesteś bogiem” Leszka Dawida, „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej, „Izriqaq” Rama Mari, „Babadook” Jennifer Kent i „Sala samobójców. Hejter”. Kolejny tytuł, przy którym współpracował z J. Kent „The Nightingale” zdobył blisko 30 nagród na światowych festiwalach, w tym Grand Jury Prize na MFF w Wenecji.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Akcja obraz: case study filmu „Nightingale” z Radosławem Ładczukiem

fot. Filip Szkopiński

ŁUKASZ MACIEJEWSKI

Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Onetu”, laureat Nagrody PISF w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów “Aktorek”.

Gość spotkania: Aktor a krytyk.

fot. Magdalena Franczuk

KUBA MIKURDA

Psycholog i filozof, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca. Opublikował m.in. „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i „Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy – pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, nagrodzony Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o muzyce i sztuce na 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Od 2019 roku prowadzi w Szkole Filmowej Pracownię Eseju Filmowego.

Prowadzący Spotkanie – performance: Mark Cousins.

PATRYCJA MUCHA

Doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz krytyczka filmowa. Edukatorka w ramach akcji Skrytykuj! i Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga „Filmowe odloty”. Wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka w 2019 i 2020 r. W ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” realizuje cykl wideoesejów poświęconych polskiemu kinu. Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk prowadzi podcast „Wtem, piosenka” poświęcony filmowym musicalom.

Jury Główne Konkursu Etiud i Animacji.

DAWID MYŚLIWIEC

Z wykształcenia filolog angielski, dziennikarz i filmoznawca, z zamiłowania bloger – od 12 lat publikuje swoje przemyślenia na temat kina na MyśliwiecOgląda.pl. Współpracuje z portalem Film.org.pl, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję redaktora naczelnego, publikuje w „Kinie”. Miłośnik kina francuskiego i czeskiego, wielbiciel Wesa Andersona, czarnych kryminałów z lat 40. i mumblecore’u. Pochodzi z Dolnego Śląska, od półtorej dekady reprezentuje Wrocław.

Jury Główne Konkursu Etiud i Animacji.

JACEK NAGŁOWSKI

Producent, reżyser filmowy, popularyzator i autor utworów VR, współzałożyciel firmy producenckiej Centrala. Z Milenią Fiedler i Iwoną Pomianowską zainicjował projekt badania języka cinematic VR w Szkole Filmowej w Łodzi. Wraz Pauliną Borkiewicz kieruje Pracownią VR/AR Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab przy SF. Autor dokumentu VR „Szepty”, który miał premierę na MFF w Wenecji, był finalistą selekcji festiwalu w Cannes i najlepszym utworem VR na festiwalu w Wiesbaden.

Gość dyskusji: Filmy bez kadrów?! Cinematic VR i krytyka filmowa

fot. Michał Helwak

MICHAŁ OLESZCZYK

Wykładowca Wydziału „Artes Liberales” UW i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmoznawca i konsultant scenariuszowy. Prowadzi podcast „SpoilerMaster” i współprowadzi (z Sebastianem Smolińskim) podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”. Członek międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI. Współscenarzysta projektu filmowego „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy, który otrzymał dofinansowanie z PISF.

Prowadzący warsztaty: Kamera na podcast

MARIA ORNAF

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystka Faculdade de Belas-Artes w Lizbonie. Laureatka stypendium w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz stypendium artystycznego Miasta Łodzi. Obecnie studentka V roku Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej ostatni film „Piołun” miał swoją światową premierę na prestiżowym 41 MFF w Moskwie. Obecnie jest prezentowany i nagradzany na licznych festiwalach w kraju i za granicą.

Jury Twórczyń konkursu Krytyk Pisze.

MICHAŁ PABIŚ-ORZESZYNA

Adiunkt w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego; od 2016 roku w zarządzie European Network for Cinema and Media Studies. W latach 2016–2019 kierownik Działu Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Pracę doktorską napisał o historii metodologii filmoznawczej. Obecnie zajmuje się kulturą produkcji filmów VR (we współpracy z Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab w Szkole Filmowej, Instytutem Psychologii PAN i Laboratorium Interaktywnych Technologii OPI) oraz zrównoważonym rozwojem w produkcji medialnej (we współpracy z King’s College London, Utrecht University, Università di Bologna oraz Film University Babelsberg KONRAD WOLF).

Gość wydarzenia: Akcja Edukacja: spotkanie z książką  “Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”.
Gość dyskusji Filmy bez kadrów?! Cinematic VR i krytyka filmowa.

JULIA PALMOWSKA

Finalistka IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Kino kocha miłością nieskończoną. Ma wielką słabość do twórczości Emira Kusturicy i Yasujirō Ozu. W wolnych chwilach śpiewa, gra na instrumentach, czyta i uczy się języków obcych. Współprowadzi podcast „Inna Kultura”.

Jury Młodych Konkursu Etiud i Animacji.

ZUZANNA PAWŁOWSKA

Absolwentka filmoznawstwa i zarządzania w sektorze kultury UJ. Od 2010 związana zawodowo z dystrybucją filmową, od 2013 r. z rynkiem VOD. Odpowiadała za strategię programową oraz zakupy treści w iplex.pl i vod.pl, obecnie rozwija strategię rozwoju sekcji płatnych i zakupy programowe w TVP VOD. Wielokrotna stypendystka organizacji Cartoon Media, uczestniczka paneli branżowych, m.in. w ramach EBU. Przewodnicząca Web Jury 72. Prix Italia.

Gość dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00)

MICHAŁ PIEPIÓRKA 

Doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa i pracownik Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ. Krytyk filmowy. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Czasie Kultury” i serwisie Filmweb. Autor książki „Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej” (2019). Zdobywca wyróżnień w konkursach im. Krzysztofa Mętraka (2016, 2017, 2018) oraz „Powiększenie” (2011) portalu Filmweb. Autor bloga filmowego „Bliżej Ekranu”, za prowadzenie którego otrzymał nominację do nagród PISF.

Prowadzący spotkanie Q&A po filmie „Jak najdalej stąd”.

ADRIANA PRODEUS

Krytyczka filmowa związana z miesięcznikiem „Kino”. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN i na Artes Liberales UW. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Autorka książki „Themersonowie. szkice biograficzne”. Selekcjonerka i jurorka festiwali. Była wicedyrektorką CSW Zamek Ujazdowski i kierowniczką literacką Studia Filmowego KADR. Prowadziła programy kulturalne w mediach publicznych. Publikowała w Newsweeku, Filmwebie, Dwutygodniku, Kulturze Liberalnej, Krytyce Politycznej.

Moderatorka dyskusji: Filmy bez kadrów?! Cinematic VR i krytyka filmowa

fot. Agnieszka Cytacka

EWA PUSZCZYŃSKA

Producentka filmowa. Przez 25 lat związana z Opus Film, teraz prowadzi własną firmę Extreme Emotions. Produkowała m.in. „Idę” i „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. „Głupcy” Tomasza Wasilewskiego to jej najnowsza produkcja. Zajmuje się też nowym projektem Jonathana Glazera. Członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, w której zarządzie zasiada od 2015 r. Magazyn „Variety” umieścił jej nazwisko na liście 500 najbardziej wpływowych liderów biznesowych w świecie kina.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Akcja animacja: case study „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

TOMASZ RACZEK

Teatrolog, krytyk filmowy, autor książek, programów telewizyjnych oraz radiowych. Publikował na łamach znanych i opiniotwórczych magazynów oraz tygodników: „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Teatru”, „Kina”. Szerszą popularność zdobył dzięki programowi „Perły z lamusa”, który współprowadził z Zygmuntem Kałużyńskim. W 2007 roku został redaktorem naczelnym „Magazynu Filmowego” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prowadzi audycję „Raczek Movie” na antenie Radia Nowy Świat oraz autorski kanał w serwisie YouTube.

Gość dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

BEATA RZEŹNICZEK

Studiowała organizację produkcji na WRiTV UŚ. Współpracowała z Wojciechem Smarzowskim, Krzysztofem Krauze i Joanną Kos-Krauze. Z Klaudią Śmieją założyła międzynarodową firmę Madants, w której dorobku są m.in. „Niewinne”, „W cieniu drzewa”, „High Life” i „Gareth Jones”. Znalazła się na prestiżowej liście Future Leaders 2018 – Producers magazynu „Screen Daily”. Produkuje adaptację powieści Doroty Masłowskiej „Inni ludzie” w reż. Aleksandry Terpińskiej.

Gość spotkania Q&A po filmie “Złotokap”.

ANKA SASNAL

Reżyserka, scenarzystka i redaktorka. W duecie z mężem, Wilhelmem, stworzyła m.in. „Z daleka widok jest piękny” – nagrodzony w sekcji Nowe Kino Polskie na MFF Nowe Horyzonty, „Huba” – Czarny Koń na MFF Ars Independent i Nagroda FNC Lab na Festival du Nouveau Cinema w Montrealu, „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, a także dokument „Aleksander” – wyróżniony w kategorii New:Vision na festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Jury Twórczyń w konkursie Krytyk Pisze.

MAŁGORZATA STASIAK

Doktor nauk o sztuce. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi i Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze, opowiada i uczy o kinie: prowadzi warsztaty dla młodzieży, spotkania z artystami, współtworzy edukacyjne audycje i cykle filmowe. Współpracowała z magazynami „Kino” i „FilmPRO”.

Prowadząca spotkanie: Akcja Animacja: case study „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
Prowadząca spotkanie z Ragnarem Bragasonem i Beatą Rzeźniczek po filmie „Złotokap”.

fot. Piotr Litwic

MIŁOSZ STELMACH

Krytyk i filmoznawca i redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej „Ekrany”. Asystent w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, gdzie uczy historii kina. Autor książki „Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino” (2020).

Prowadzący wydarzenie Akcja Edukacja: spotkanie z książką  “Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”.

YIFAN SUN

Urodzona w Hohhot (Mongolia Wewnętrzna) w 1988 r. W 2009 ukończyła studia licencjackie z filmoznawstwa na Akademii Filmowej w Pekinie, po czym postanowiła kontynuować swoją przygodę z filmem. Obecnie studiuje reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka studenckiego Oscara za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny dla „Family²” w kategorii „Documentary – International Film Schools”.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Z Łodzi do Hollywood: studencki Oscar.

ALEKSANDRA ŚWIERK

Scenarzystka i konsultantka scenariuszowa, absolwentka wielu międzynarodowych warsztatów m.in. na FAMU czy w The Script Factory. Ukończyła program dla konsultantów w TorinoFilmLab i obecnie prowadzi tam warsztaty. Selekcjonerka filmów w konkursie fabularnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Reżyserka i scenarzystka krótkometrażowej fabuły „Kamuflaż”, współautorka scenariusza filmu „Maryjki” (reż. Daria Woszek), który znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu SXSW 2020.

Gość wydarzenia: Scenariuszowe Case Sudy.

KAJA SZAFRAŃSKA

Dziennikarka, krytyczka serialowa, współtwórczyni kanału YouTube’owego Jakbyniepaczec, gdzie od ponad 5 lat popularyzuje wiedzę na temat seriali z gatunku quality TV i przygląda się przemianom rynku platform streamingowych. Wcześniej związana m.in. z HBO Polska oraz redakcjami: Gazeta.pl, Gazetą Telewizyjną i miesięcznikiem „Przekrój”. Prowadziła pierwszy polski serwis internetowy poświęcony jakościowym produkcjom serialowym – Popcorner.pl.

Gość dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

fot. Jonas Bresnan

GRAŻYNA TORBICKA

Dziennikarka, krytyk filmowy, członkini Europejskiej Akademii Filmowej, przed którą kino nie ma żadnych tajemnic. Od 2007 roku współtwórczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą. W latach 1996–2016 autorka magazynu filmowego „Kocham Kino” na antenie TVP 2, promującego kino autorskie i artystyczne. Prowadziła najbardziej prestiżowe imprezy i festiwale. Ma na swoim koncie niezliczone wywiady z największymi gwiazdami kina. Aktualnie prowadzi autorskie programy „Grażyna Torbicka zaprasza ” w TVN Fabuła oraz „Kocham Cię kino” w Radiu Zet.

Gość dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

MICHAŁ WALKIEWICZ

Dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmweb.pl. Absolwent filmoznawstwa UAM, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, dwukrotny laureat nagród PISF oraz MediaTor. Wykładowca w Liceum Kreacji Gier Wideo (WSF), autor felietonów „Pop-Core” na Dwutygodnik.com i„Savepoint” w „PSX Extreme”. Prowadzi autorską audycję „Walkie-Talkie” w Newonce.radio. Współpracował m.in. z „Filmem”, „Kinem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Playboyem”, „Maximem” i „Machiną”.

Jury Główne Konkursu Etiud i Animacji.

MATEUSZ WERNER

Filozof kultury, krytyk filmowy, kulturoznawca. Doktor nauk humanistycznych, adiunkt na wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. Autor książki „Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy”, redaktor książek: „Pier Paolo Pasolini: Po ludobójstwie. Eseje o języku, polityce i kinie”, „Polish Cinema Now!” oraz kwartalnika „Kronos”. Członek FIPRESCI, ekspert PISF. Publikował w „Kinie”, „Filmie”, „Cahiers du cinéma”, „Polityce” czy „Gazecie Wyborczej”.

Gość dyskusji: Krytyka jest trendy (17.10, godz. 15:00).

PAWEŁ WIESZCZECIŃSKI 

Krytyk filmowy i dystrybutor, w branży od 12 lat. Twórca Kinoscope, kuratorowanego serwisu VOD, poświęconego twórczości wschodzących talentów filmowych, z siedzibą w Nowym Jorku. Wcześniej związany z wieloma międzynarodowymi festiwalami filmowymi m.in. Film Society of Lincoln Center, New Directors / New Films – MoMA. Nieustannie rozwija nowe, innowacyjne modele dystrybucji filmów na całym świecie, opierające się współpracy partnerskiej m.in. z Semaine de la Critique Cannes, FiDMarseille, Visions du Reel, Agencia, Sixpackfilm czy Talents Buenos Aires.

Gość dyskusji Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata (18.10, godz. 15:00)

fot. Janusz Marynowski

MARIUSZ WILCZYŃSKI

Autor filmów animowanych, performer, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi. Jeden z najbardziej wyrazistych artystów współczesnej animacji. Miał retrospektywy filmów min. w MoMA w Nowym Jorku, National Museum of Brasília, Tokyo International Forum i Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego animacje wyświetlano w National Gallery w Londynie oraz Lincoln Center i Anthology Film Archives w Nowym Jorku. Realizuje także improwizowane spektakle animacji na żywo które współtworzy z orkiestrami symfonicznymi min. z Hong Kongu, Paryża, Tokyo, Genewy, Lwowa i Warszawy. Jego pierwszy film pełnometrażowy „Zabij to i wyjedź z tego miasta” miał światową premierę podczas 70. MFF Berlinale w 2020 roku.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Akcja animacja: case study „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

ADRIANNA WÓJKIEWICZ 

Finalistka IV Olimpiady z Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, zajęła także II miejsce w Wielkopolskim Konkursie Wiedzy o Filmie. W tym roku zaczyna filmoznawstwo i kulturę mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wielką sympatią darzy Michaela Haneke, kino dokumentalne i animację poklatkową. W wolnym czasie udziela się aktywistycznie i zaczytuje w reportażach.

Jury Młodych Konkursu Etiud i Animacji.

KAMILA ŻYTO

Wykładowczyni w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Współpracuje z Młodzieżową Akademią Filmową „Bliżej kina”, Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Autorka książek „Strategie labiryntowe w filmie fikcji” (2010) oraz „Film noir i kino braci Coen” (2017). W kręgu jej zainteresowań znajdują się: kino świata hiszpańskojęzycznego (twórczość Carlosa Saury czy Juana Antonio Bardema z okresu późnego frankizmu i transformacji), kino polskie oraz amerykańskie.

Gość wydarzenia Akcja Edukacja: Akcja analiza: „Popiół i diament” na warsztacie.