Głos krytyków

Głos krytyków:

The Square – reż. Ruben Östlund,

Cannes 2017 – Konkurs Główny

Christian jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse. Na co dzień pracuje jako dyrektor prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

 

Gra pozorów – reż. Vallo Toomla,

MFF San Sebastian 2016 – New Directors

Aby naprawić swój związek, Anna i Juhan wyjeżdżają do szklanej willi nad morzem, wynajętej im przez świetnie sytuowanych znajomych. Na miejscu bohaterowie są świadkami wypadku na skalistym wybrzeżu. Udzielają pomocy i schronienia rannej kobiecie oraz jej mężowi. Szybko jednak okazuje się, że obie pary mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Goście sądzą, że dom należy do Anny i Juhana, a oni nie wyprowadzają ich z błędu. Wchodzą w nowe role i rozpoczynają z obcymi grę prowadzącą do destrukcji…

 

Maudie – reż. Aisling Walsh,

MFF Edynburg 2017 – Konkurs Główny, Dwa Brzegi 2017 – Nagroda publiczności

Wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem (Ethan Hawke) a kruchą, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. Czuła opowieść, w której zakochała się publiczność i krytycy na całym świecie, również w Polsce. Z 11. edycji Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym film wrócił jako zwycięzca, otrzymując Nagrodę Publiczności.

 

Porto – reż. Gabe Klinger,

MFF San Sebastian 2016 – New Directors, American Film Festival 2016

Jake (Anton Yelchin) i Mati (Lucas) to dwoje outsiderów mieszkających w portugalskim Porto, między którymi doszło kiedyś do intymnego, ale krótkiego kontaktu. Co dokładnie się wydarzyło – nie wiadomo. Poszukując jednocześnie radosnych i bolesnych wspomnień bohaterowie przeżywają zaskakujące spotkanie, podczas którego czas zatrzymał się dla nich na jedną noc. Film jest prawdziwą ucztą dla oczu, utrzymaną w stylu produkcji Jima Jarmuscha, który w trakcie pracy nad obrazem objął funkcję producenta wykonawczego.

 

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie – reż. Paolo Genovese,

MFF Tribeca 2016 – Nagroda za scenariusz

Czy zabawa w teorii może być zabawą w praktyce? Grupa przyjaciół zaczyna się o tym przekonywać, kiedy na światło dzienne zaczynają wychodzić ich największe tajemnice i sekrety, które chcieli zatrzymać dla siebie. Wcale nie jest im do śmiechu, kiedy powstałe przez niewinną zabawę konflikty stają się trudne do zażegnania. To prawdziwy przebój włoskiego kina, który w ubiegłym roku zgromadził przed ekranami ponad 2,5 miliona widzów. Ten kameralny komediodramat to zdobywca aż dwóch nagród David di Donatello – nazywanych włoskimi Oscarami – dla najlepszego filmu i za najlepszy scenariusz.

 

Serce z kamienia – reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson,

MFF Wenecja 2016, Warszawski Festiwal Filmowy 2016 – Best Director

Film jest osobistą historią opartą na doświadczeniach reżysera, dorastającego w bliskim kontakcie z – budząca zachwyt i grozę – naturą. To opowieść przenosząca w intymny świat dwóch nastolatków Thóra i Christiana, wchodzących w okres odkrywania swojej seksualności i pierwszych inicjacji. Obraz przedstawiający w najbardziej prawdziwy sposób młodość i to, jak determinuje ona kolejne etapy życia. Produkcja przykuwa uwagę fenomenalnymi zdjęciami. Wciąga w codzienność rybackiej wioski przepełnionej szarością, naturalizmem i melancholijnym nastrojem.

 

Królewicz Olch – reż. Kuba Czekaj,

Festiwal Filmowy w Gdyni – Film otwarcia, Berlinale 2017 – Generation 14plus

Wybitnie utalentowany chłopak jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki. Ich więź jest nierozerwalna, są razem przeciwko całemu światu. To jednak tylko pozory… Podczas gdy on pragnie być zwykłym nastolatkiem, matka wymusza na nim udział w międzynarodowym konkursie naukowym. Gdy on marzy o kolegach i pierwszej dziewczynie, ona przeprowadza ich do innego miasta, by mógł studiować na uniwersytecie. Wszystko zmienia się, kiedy w ich życiu nagle pojawia się mężczyzna, a nastoletni geniusz przestaje być centrum wszechświata.

 

Odwet – reż. Yan England,

MFF Chicago – New Directors

Szesnastoletni Tim jest inteligentnym i utalentowanym, ale zamkniętym w sobie sportowcem. Trenuje biegi i szykuje się do ważnych eliminacji, w których faworytem jest Jeff, jego szkolny prześladowca. Tim postanawia pokonać go za wszelką cenę i w ten sposób zemścić się za wszystkie upokorzenia. Obraz porusza bardzo aktualny problem dyskryminacji na tle orientacji seksualnej. Główną rolę w filmie zagrał utalentowany młody aktor, Antoine Oliver Pilon, znany polskiej publiczności z filmu „Mama” Xaviera Dolana.

 

Lady M. – reż. William Oldroyd,

Nagroda FIPRESCI na MFF San Sebastian, MFF Saloniki

XIX-wieczna Wielka Brytania. Młoda Katherine wbrew swojej woli zmuszona zostaje do wyjścia za mąż za znacznie starszego i majętnego właściciela ziemskiego. Kobieta kompletnie nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nie wspominając już o ambicjach, marzeniach czy pragnieniach, jakie skrywa. Śmiertelnie znudzona korzysta z każdej okazji, by zaznać odrobiny wolności na pobliskich wrzosowiskach. Z emocjonalnego marazmu wytrąca ją spotkanie z nowym pracownikiem swojego, coraz częściej nieobecnego, męża.

 

Światło i cień –  reż. Yesim Ustaoglu,

Nagroda FIPRESCI na MFF Ankara

Chehnaz – atrakcyjna, nowoczesna kobieta i jej mąż – Cem mieszkają w Stambule. Chehnaz jest psychiatrą i aby zakończyć swoje szkolenie, przez dwa lata musi pracować w szpitalu w małym nadmorskim mieście. W ciągu tygodnia zajmuje się swoimi pacjentami, ale głównie czeka na weekend i powrót do rodzinnego miasta. Ten tygodniowy rytm sprawia, że seksualne problemy, jakie Chehnaz ma z mężem, stają się ewidentne. Pewnej burzliwej nocy jej życie zmieni się na zawsze. Pozna młodą kobietę z miasta, Elmas, która została wydana za mąż za swojego krewnego, którego nie kocha.