Głos krytyków

JAK NAJDALEJ STĄD
reż. Piotr Domalewski, 2020
MFF San Sebastián – Konkurs Główny

Ola za chwilę osiągnie pełnoletność. Niespodziewana wiadomość z Irlandii podsunie jej próbkę dorosłości. Bunt, samowola, determinacja. Pierwsza wyprawa za granicę to nie lada wyzwanie, a obcy świat potrafi jednocześnie zachwycić i sponiewierać. Po udanym debiucie Piotr Domalewski powraca z kolejną odsłoną Polski opowiedzianej przy rodzinnym stole, z emigracją na wyspach w tle.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Jak najdalej stąd, reż. Piotr Domalewski, 2020

NIE TAK MIAŁO BYĆ
reż. Amanda Kernell, Sundance, 2020
Konkurs World Cinema Dramatic, Göteborg Film Festival – Oficjalna selekcja, Zurich Film Festival – Oficjalna selekcja

Mieszanka strachu, frustracji, bezsilności, ale ostatecznie także i głębokiej nadziei. Film szwedzkiej reżyserki Amandy Kernell zachwyca przede wszystkim prostotą i autentyzmem w pokazywaniu uczuć. Historia przedstawiająca matczyną miłość w całej okazałości, okraszona jest dodatkowo niesamowitymi zdjęciami Sophii Olsson. Prezentowana Skandynawia nie jest jednak cukierkowa – surowe i śnieżne krajobrazy silnie potęgują emocje wynikające z całej opowieści.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny online i offline.

Charter (Nie tak miało być), reż. Amanda Kernell, Sundance, 2020

SZARLATAN
reż. Agnieszka Holland
Berlinale 2020 – Oficjalna selekcja

Debiutujący na Berlinale, najnowszy film Agnieszki Holland; oparty na  historii czechosłowackiego zielarza Jana Mikoláška. Opowieść o próbie okiełznania natury i zaprzężenia jej do służby człowiekowi. Bohater (choć wielokrotnie podkreśla, że nie jest lekarzem) pomaga wielu ludziom skuteczniej niż niejeden medyk. Ma w sobie dar lub ogromną wiedzę o roślinach oraz spryt, co w oczach jednych czyni go cudotwórcą, a w drugich – szarlatanem. Gdy jego działania zyskują rozgłos, zwraca na siebie także uwagę aparatu opresyjnej władzy. Życie kontrowersyjnego uzdrowiciela jest pełne głęboko skrywanych tajemnic i pragnień, a także zmagań jednostki z systemem.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Szarlatan, reż. Agnieszka Holland, 2020

BABYTEETH
reż. Shannon Murphy, 2019
MFF Wenecja 2019 – Fanheart3 Award, Marcello Mastroianni Award, MFF Palm Springs – Nagroda w sekcji “Directors to Watch”, Zurich Film Festival 2019 – Special Mention, łącznie 11 nagród na festiwalach filmowych

Czy umierać można inaczej? Lepiej z listą „do odhaczenia” czy na zasadzie białej tablicy? Na granicy pasji i szaleństwa, gniewu i zachwytu, impasu i uniesienia kryje się prawdziwe życie, takie, jakie należałoby przeżyć, gdyby jutra miało nie być. Kolorowy i zawadiacki, zabawny i czuły. Zadziorna Milla i towarzyszący jej bezczelny Moses to najlepszy ekranowy duet, jaki zobaczycie w tym roku. Debiut australijskiej reżyserki młodego pokolenia.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Babyteeth, reż. Shannon Murphy, 2019

NIEDOSYT
reż. Carlo Mirabella-Davis, 2019
Tribeca Film Festival 2019 – Nagroda dla najlepszej roli żeńskiej, Brooklyn Horror Film Festival 2019 – Nagroda publiczności, łącznie 16 nagród i 11 nominacji na festiwalach

Hunter, stłumiona emocjonalnie w małżeństwie i odizolowana od świata znajduje kontrolę nad własnym życiem popadając w niezwykłe uzależnienie. Tylko pozornie jej życie jest bajką. Gdy zachodzi w ciążę najbliżsi zamykają są w domu niczym w złotej klatce. Film łączy w sobie elementy dramatu i thrilleru psychologicznego. Inspiracją była historia cierpiącej na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne babci reżysera. Niedosyt mówi o procesie odkrywania samego siebie i uwalniania się od szkodliwych wzorców.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Niedosyt, reż. Carlo Mirabella-Davis, 2019

MOJA MAŁA ZOE
reż. Julie Delpy, 2019
MFF Toronto 2019 – Oficjalna selekcja, MFF Stambuł 2019 – Oficjalna selekcja
brak polskiej dystrybucji kinowej

Dramat napisany i wyreżyserowany przez Julie Delpy, jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek francuskiej kinematografii.
Isabelle na polu zawodowym odnosi sukcesy jako wybitna genetyk. W życiu prywatnym jednak zbiera siły po trudnym rozwodzie. Wspólnie z byłym mężem starają się zachować namiastki normalności w życiu najdroższej córki, tytułowej Zoe. Nieoczekiwany wypadek dziecka po raz kolejny wywraca ich życie do góry nogami. Ile z naszej osobowości matka natura zapisała kodzie genetycznym? Do przekroczenia jakich etycznych granic zdolna jest zrozpaczona matka?

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Moja mała Zoe, reż. Julie Delpy, 2019

30 GRAMÓW
reż. Saeed Roustayi, 2019
MFF Wenecja 2019 – Oficjalna selekcja, MFF Tokio 2019 – Best Director Award, łącznie 12 nagród i 21 nominacji do nagród na festiwalach

Brutalny obraz walki handlarzy narkotyków i irańskiej policji działającej na granicy prawa. Kiedy Samad, członek policyjnej grupy antynarkotykowej, zaczynał pracę w policji, statystyki wskazywały, że uzależnionych od narkotyków jest około miliona osób. Wyłapywanie dilerów i liczne aresztowania sprawiły, że liczba ta wzrosła do 6,5 miliona. Grożąca dilerom kara śmierci nie jest żadną przestrogą. Film jest niezwykle przejmujący i otwierający oczy. Prezentowano go na festiwalach w Wenecji, Warszawie i Teherenie.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

30 gramów, reż. Saeed Roustayi, 2019

ASYSTENTKA
reż. Kitty Green, 2019
Sundance Film Festival 2020 – Oficjalna selekcja, Toronto International Film Festival 2020 – Oficjalna selekcja, Berlinale 2020 – Oficjalna selekcja

Prostota i skromność to elementy, które wyraźnie wybijają się z filmu „Asystentka” w reżyserii Kitty Green. Film ten, z wyczuciem operujący środkami wyrazu, prezentuje jeden dzień z życia Jane – kobiety mechanicznie wykonującej swoje obowiązki, a przy tym stopniowo zatracającej się w korporacyjnej rzeczywistości. W roli głównej zobaczyć będzie można laureatkę nagrody Emmy Julię Garner, znaną z netflixowego serialu „Ozark”, gdzie zagrała wybuchową i pełną energii dziewczynę z przedmieścia.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tyko online.

Asystentka, reż. Kitty Green, 2019

ZŁOTOKAP
reż. Ragnar Bragason, 2020
TIFF Industry Selects – Toronto International Film Festival 2020

Określany przez krytyków filmowych „Złotokap” mianem drastycznego, lecz kuszącego, jest opowieścią sentymentalną i jednocześnie groteskową. Historia Indíany, głównej bohaterki filmu, która zajmuje się nagradzanym podczas wielu konkursów tytułowym złotokapem i która całe życie opiekowała się swoim synem Unnarem, miesza to, co najlepsze w kinie islandzkim: gorzki realizm, przerysowanie sytuacji oraz prowokację. Scenariusz filmu stworzony jest na podstawie sztuki, stąd też jego konstrukcja jest wysoce teatralna.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tyko online.

Złotokap, reż. Ragnar Bragason, 2020

MATTHIAS I MAXIME
reż. Xavier Dolan, 2019
MFF Cannes 2019 – Oficjalna selekcja, London Film Festival 2019 – Oficjalna selekcja, Busan Film Festival 2019 – Oficjalna selekcja, MFF Nowe Horyzonty 2019 – Oficjalna selekcja

Xavier Dolan po raz kolejny zagrał w swoim filmie i zrobił to w sposób brawurowy. Mattias i Maxime to historia jednocześnie o przyjaźni i skrywanym uczuciu oraz refleksja na temat pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Jeden, zaaranżowany na potrzebę szkolnego filmu koleżanki, pocałunek całkowicie odmienia relację najlepszych przyjaciół i budzi w nich od lat tłumione pożądanie. Niezwykły klimat i nastrojowe kadry sprawiają, że pozornie banalne sceny wypełniają się emocjami po brzegi.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tylko offline.

Matthias i Maxime, reż. Xavier Dolan, 2019

PRZESŁUCHANIE
reż. Ina Weisse, 2019
MFF San Sebastian 2019 – Silver Seashell, MFF Stockholm 2019 – Best Actress, Toronto Film Festival 2019 – Oficjalna selekcja

Anna Bronsky jest nauczycielką skrzypiec w liceum muzycznym. W czasie egzaminów rekrutacyjnych odkrywa talent młodego Alexandra i poświęca każdą chwilę na ćwiczenia z chłopakiem aby przygotować go do kolejnych testów. Zaczyna zaniedbywać własną rodzinę – męża i 10-letniego syna Jonasa, na którym wymusza naukę gry, czemu on się całkowicie sprzeciwia. W dniu egzaminu Alexandra dochodzi do tragedii. Film o niszczącej sile ambicji, w wielu aspektach przypominający „Wiplash”(2014r.).

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
Film dostępny tyko online.

Przesłuchanie, reż. Ina Weisse, 2019