Głos krytyków

AIDA/QUO VADIS, AÏDA?
reż. Jasmila Žbanić, 2020

Oscary 2021 – bośniacki kandydat; Arras Film Festival 2020: Złoty Atlas  – Independent Spirit Awards 2021 – statuetka w kategorii Film Międzynarodowy

Czas trwania: 104 min.
Scenariusz: Jasmila Žbanić
Produkcja: Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Polska, Francja, Norwegia, Turcja
Zdjęcia: Christine A. Maier
Obsada: Jasna Duričić, Izudin Bajrović, Boris Ler, Dino Bajrović

Nominowana do Oscara międzynarodowa produkcja skupiająca się na dramatycznych wydarzeniach z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie. Tytułowa bohaterka jest tłumaczką zatrudnioną przez ONZ. Wraz z przejęciem Srebrenicy przez serbską armię, jej rodzina znajduje się w trudnym położeniu. Z racji zawodu, Aida uzyskuje wgląd w sytuację, jakiej nie ma nikt inny. Tłumaczka zrobi wszystko, aby wyrwać rodzinę z potrzasku. Mocny, poruszający obraz Žbanić, która podchodzi do tematyki wojennej z nieoczywistej, kobiecej strony.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (sobota 2.10, g. 18:45, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi)

BERLIN ALEXANDERPLATZ
reż. Burhan Qurbani, 2020

Berlinale 2020 – nominacja w konkursie głównym; Europejska Akademia Filmowa 2020 – najlepszy europejski kompozytor roku, nominacje w kategoriach najlepszy europejski film roku, najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów, najlepszy europejski scenarzysta roku; Nowe Horyzonty 2020 – sekcja Pokazy galowe

Czas trwania: 183 min.
Scenariusz: Martin Behnke, Burhan Qurbani
Produkcja: Niemcy
Zdjęcia: Yoshi Heimrath
Obsada: Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Schuch, Joachim Król, Annabelle Mendeng, Nils Verkooijen

Jeden z najgłośniejszych filmów tego roku, obecny na wielu festiwalach i przeglądach. Skąpany w światłach neonów i atmosferze berlińskiego półświatka „Berlin Alexanderplatz” Burhana Quarbaniego śledzi losy Francisa, imigranta z Afryki. Uciekający od dramatycznej przeszłości bohater chce rozpocząć nowe życie w stolicy Niemiec, ale jego plany zostają szybko zrewidowane przez brutalną rzeczywistość. Europejskie miasto nie jest takie gościnne, jakby się mogło wydawać. Wnikliwe, autorskie spojrzenie na mroczne, niejednokrotnie brutalne zaplecze kulturowe Berlina. Film Quarabiniego jest zaktualizowaną adaptacją prozy Alfreda Döblina, którą ekranizował także Rainer Werner Fassbinder.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (środa 6.10, g. 15:00-19:00, ThinkFilm)

NA RAUSZU / DRUK
reż. Thomas Vinterberg, 2020

Oscar dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego – duński kandydat, Oscar dla Najlepszego Reżysera (Thomas Vinterberg) – nominacja; Europejskie Nagrody Filmowe – statuetki za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oraz główną rolę męską (Mads Mikkelsen); Złoty Glob – Najlepszy film zagraniczny

Czas trwania: 104 min.
Scenariusz: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm
Produkcja: Dania, Szwecja, Holandia
Zdjęcia: Sturla Brandth Grøvlen
Obsada: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe

Czterech nauczycieli w szkole średniej postanawia dodać sobie trochę animuszu. Wpadają na pewien pomysł, zainspirowani teorią wg której spożywanie dziennie niewielkiej dawki alkoholu pozwala na utrzymanie dobrego nastroju i lepsze funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości. Od tej pory – prócz belferskiego kajetu – zaczynają nosić ze sobą małe buteleczki… Wielokrotnie nagradzany film, z niesamowitą rolą Madsa Mikkelsena powraca po sezonie, w czasie którego przyciągnął do kin rzesze publiczności.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (piątek 1.10, g. 19:30, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi)

ZŁE BAŚNIE / FAVOLACCE
reż. Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo, 2020

Berlinale 2020 – Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy scenariusz, nominacja w konkursie głównym; Europejska Akademia Filmowa – nominacja w kategorii najlepszy scenariusz;

Czas trwania: 98 min.
Scenariusz: Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo
Produkcja: Włochy, Szwajcaria 
Zdjęcia: Paolo Carnera
Obsada: Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Gabriel Montesi, Max Malatesta, Justin Korovkin

Bracia D’Innocenzo kreują świat, w którym z pozoru zwykłe rodziny, okazują się skrywać mroczne sekrety. Upalne lato i rzymskie przedmieścia wcale nie niosą ze sobą przyjemnej i lekkiej baśni. Wśród członków rodzin narasta frustracja, agresja, a domy przestają być bezpiecznym schronieniem. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową… „Złe baśnie” to kino ekstremalnych emocji. Scenariusz filmu został nagrodzony między innymi Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie, nominowany został również do Europejskich Nagród Filmowych. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ STACJONARNY (sobota 2.10, g. 17:00, Szkoła Filmowa w Łodzi, sala Z2)

INTRUZ / EL PRÓFUGO
reż. Natalia Meta, 2020

Berlinale 2020 – nominacja w konkursie głównym; SplatFilmFest 2020 – udział w festiwalu

Czas trwania: 90 min.
Scenariusz: Natalia Meta
Produkcja: Argentyna / Meksyk
Zdjęcia: Bárbara Álvarez
Obsada: Erica Rivas, Nahuel Pérez Biscayart, Cecilia Roth, Daniel Hendler, Guillermo Arengo, Agustín Rittano

Pracująca jako aktorka dubbingowa, a w wolnym czasie śpiewająca w chórze Ines, po traumatycznym wypadku podczas wakacji, zaczyna śnić niezwykle realistyczne i coraz bardziej niepokojące sny. Z czasem granice pomiędzy jawą a koszmarem zaczynają się zacierać. Paranoję pogłębiają dziwne odgłosy, które pojawiają się w czasie sesji nagraniowych. Szukając pomocy, bohaterka dowiaduje się, że prawdopodobnie w jej ciele zagnieździł się nadnaturalny byt.

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINE (wtorek 5.10, g. 15:00-19:00, ThinkFilm)

NIEPAMIĘĆ /  APPLES
reż. Christos Nikou, 2020

Wenecja 2020 – Oficjalna selekcja, konkurs Orizzonti; Festiwal w Chicago – Srebrny Hugo za scenariusz (Christos Nikou, Stavros Raptis)

Czas trwania: 91 min.
Scenariusz: Christos Nikou, Stavros Raptis
Produkcja: Grecja, Polska, Słowenia
Zdjęcia: Bartosz Świniarski
Obsada: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou, Argyris Bakirtiz

Na świecie zapanowała epidemia amnezji. Chorzy niemal natychmiastowo tracą wspomnienia. Okazuje się, że istnieje sposób, który pozwala zahamować postępującą chorobę. Główny bohater, Aris, zostaje poddany eksperymentalnej terapii polegającej na nagrywaniu codziennych czynności na kasecie magnetofonowej i utrwalaniu ich przy pomocy polaroida. Nakręcone oszczędnymi środkami dzieło greckiego nowofalowca, Christosa Nikou (obsypana nagrodami krótkometrażówka „KM”) w niezwykły sposób wpisuje się we współczesną narrację. 

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ
POKAZ ONLINEczwartek 30.09, g. 21:00-1:00, ThinkFilm)